70 lat wspólnoty salezjańskiej w Timorze Wschodnim

Dzieło salezjańskie „Don Bosco Fuiloro”, rozciągające się na 145-hektarowym terenie rolniczym na wschodnim krańcu Timoru Wschodniego, obchodzi w tym roku 70 lat swojego istnienia.

Powstało w 1948 roku jako pierwszy zakład salezjański po przybyciu tutaj członków drugiej ekspedycji misyjnej w 1949 roku. Przez ten cały czas swojej 70-letniej historii ta salezjańska szkoła techniczno-rolnicza przekazała krajowi tysiące ludzi młodych dobrze przygotowanych zawodowo, chociaż musiała sprostać wielu wyzwaniom.

I tak, w dwóch okresach musiała przerwać swoją działalność: najpierw z powodu napiętej sytuacji społeczno-politycznej (1975‒1988), a w ostatnich latach (2015‒2017) z powodu różnych przyczyn zewnętrznych. A ponadto, również obecnie z powodu złego stanu dróg, trudno dotrzeć do tego dzieła, potrzeba co najmniej 6‒7 godzin, gdy jedzie się tutaj ze stolicy – Dili.

Mimo to wspólnota salezjańska, którą tworzy sześciu salezjanów – 3 kapłanów, jeden salezjanin koadiutor i dwóch asystentów – stanowi rdzeń wielkiej wspólnoty wychowawczo-duszpasterskiej, która wspólnie zawiaduje szkołą techniczno-rolniczą, do której uczęszcza ponad 200 uczniów, a także szkołą średnią, która liczy ponad 1000 uczniów. Salezjanie towarzyszą także lokalnym grupom Rodziny Salezjańskiej i wspierają duszpastersko pobliską parafię w Los Palos, obsługując liczne kaplice.

Rozległy obszar rolniczy i małe hodowle świń i krów stanowią naturalny poligon doświadczalny dla uczniów szkoły techniczno-rolniczej, pozwalając również utrzymać się tej salezjańskiej misji, chociaż infrastruktura potrzebuje odnowy; ma się nadzieję, że uda się to dokonać z pomocą dobroczyńców z zewnątrz.

Pomimo niesprzyjającej sytuacji gospodarczej, jako że nie ma żadnego wsparcia ze strony rządu, świeccy współpracownicy są bardzo oddani swojej pracy jako nauczyciele i instruktorzy, a wspólnota jest bardzo wdzięczna zwłaszcza Salezjańskiej Prokurze Misyjnej z Australii (ASMOAF) za stałe wsparcie.

Internat, który znajduje się wewnątrz tego dzieła, umożliwiając również udział w codziennej Eucharystii, jest także żyznym terenem powołaniowym: również w tym roku uczeń rozpoczął prenowicjat w Los Palos. Na chwilę obecną jest trzech aspirantów, którzy doświadczają formuły „życia” – łączącej naukę z towarzyszeniem – we wspólnocie salezjańskiej; wspólnota ta pozostaje w kontakcie z inną wspólnotą, liczącą 25 prenowicjuszy, znajdującą się blisko Los Palos, obie pomagają sobie nawzajem.

Ogólnie biorąc, tradycja powołaniowa jest kontynuowana w Fuiloro, a samo dzieło, po siedmiu dekadach, spogląda z nadzieją na liczne wyzwania, chcąc jak najlepiej służyć ubogiej młodzieży z wiejskich obszarów Timoru Wschodniego.

Wpisy powiązane

W Nigerii porwano dwie zakonnice

Sercanie: Boże Narodzenie w Finlandii

Studnia Werbistów Męczenników już działa