Wprowadzanie chrześcijaństwa w Japonii w XVI w. początkowo przynosiło sukcesy, jednak po latach napotkało na szereg problemów. Szybko rosnąca liczba wyznawców spowodowała zmianę nastawienia władz, które obawiały się osłabienia swej pozycji. Dodatkowo negatywne wrażenie wywarły konflikty pomiędzy kupcami hiszpańskimi i portugalskimi oraz spory między misjonarzami o metody ewangelizacji. Wszystkie te czynniki stały się przyczyną prześladowań. Za sprawą dekretu wydanego w 1587 r. przez Hideyoshiego Toyotomi podjęto działania, prowadzące do eksterminacji chrześcijan.
Paweł Miki urodził się koło Kioto w zamożnej rodzinie w roku 1565. W wieku 22 lat wstąpił do jezuitów, a po nowicjacie i studiach przemierzył niemal całą Japonię, głosząc Ewangelię. Kiedy miał już otrzymać święcenia kapłańskie, w 1597 r. wybuchło prześladowanie. Aresztowano go i poddano torturom, aby wyrzekł się wiary. W więzieniu nie był sam. Wraz z nim torturowanych było jeszcze 25 katolików. Obcięto im uszy i tak okaleczonych wystawiono na widok publiczny, wożąc po ulicach Nagasaki. W trakcie egzekucji skazańcy modlili się i śpiewali psalmy.
Poza miastem ustawiono 26 krzyży, do których przybito aresztowanych chrześcijan. Są to pierwsi męczennicy Dalekiego Wschodu. Do chwały błogosławionych wyniósł ich Urban VIII w roku 1627, a kanonizował ich Pius IX w roku 1862.
Lista ukrzyżowanych
- japońscy jezuici: Paweł Miki, Jan Sōan, Jakub Kisai
- franciszkanie: Gonsalwy Garcia, Franciszek Blanco, Piotr Chrzciciel Blázquez, Marcin od Wniebowstąpienia a’Aguirre, Filip od Jezusa de Las Casas, Franciszek od św. Michała de la Parilla
- wierni świeccy, tercjarze franciszkańscy: Franciszek Fahelante, Bonawentura z Meako, Kosma Takeya, Jan Kinoya, Antoni z Nagasaki, Joachim Sakakibara, Gabriel z Duisko, Franciszek z Meako, Leon Karasuma, Ludwik Ibaraki, Maciej z Meako, Michał Kozaki, Paweł Ibaraki, Paweł Suzuki, Piotr Sukejirō, Tomasz Kozaki, Tomasz Dangi