40 lat obecności Braci Mniejszych w Bensheim

W zachodnich Niemczech w Hesji leży miejscowość Bensheim. W roku 2025 świętujemy czterdziestolecie pobytu braci naszej prowincji. Obecność franciszkańska w Bensheim sięga roku 1628, kiedy to pierwsi kapucyni przybyli do Bensheim i zamieszkali w domu pisarza miejskiego.

Ich przybycie było związane z Kontrreformacją, która mocno zakorzeniła się na tych terenach. Dzięki ich wysiłkowi katolicyzm na tych terenach nie zaginął. W późniejszych wiekach klasztor kapucyński uległ likwidacji. Powrócili oni do Bensheim krótko po pierwszej wojnie światowej, zakładając w Bensheim kolegium św. Fidelisa dla młodzieży męskiej. Wielu z wychowanków kolegium wybrało drogę życia kapłańskiego bądź zakonnego. Niestety, brak powołań sprawił, iż w roku 1982 kapucyni opuścili Bensheim, zaś sam klasztor i zabudowania stały się własnością diecezji mogunckiej.

Biskup pragnął kontynuacji obecności franciszkańskiej w Bensheim. Na jego prośbę przybyli bracia ze śląskiej prowincji, zaś pierwszym przełożonym został o. Idzi Tic OFM, były więzień KZ Dachau.

Oficjalne wprowadzenie do klasztoru przez bpa Karla Lehmanna nastąpiło 24 lutego 1985. Od tego momentu podejmujemy się pracy na rzecz diecezji jako kapelani szpitala, spowiednicy czy duszpasterze wyjazdowi i parafialni.

Dnia 28 lutego br., o 10.30 pod przewodnictwem biskupa Moguncji, wraz braćmi pracującymi w Bensheim na przestrzeni tych 40 lat będziemy dziękować wszechmogącemu Bogu za Jego niezmierzone łaski, którymi nas nieustannie obdarza.

o. Kolumban Knopik OFM


Za: www.ofm.krakow.pl

Wpisy powiązane

III Europejskie Spotkanie Formatorów Kapucyńskich

Skład nowej Konsulty Generalnej Ojców Barnabitòw

Haiti: dwie zakonnice zabite przez uzbrojone gangi