Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą św. pod przewodnictwem Biskupa Diecezji Grodzieńskiej Aleksandra Kaszkiewicza, kazanie wygłosił Biskup Diecezji Witebskiej Oleg Butkiewicz, w koncelebrze uczestniczył także Biskup Pomocniczy Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej Jurij Kasabucki oraz o. Józef Matras, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów, do której przynależą trzy pijarskie domy zakonne, leżące na terenie Białorusi. Po Eucharystii zebrani wzięli udział w konferencji naukowej na temat kulturalno-oświatowej działalności pijarów na tamtejszych terenach.
Szczuczyn swego czasu był siedzibą prowincjałów Prowincji Litewskiej. Tamtejsza pijarska szkoła słynęła m.in. z działalności o. Bonifacego Jundziłła, założyciela jednego z pierwszych ogrodów botanicznych w całej I RP. Jej uczniem był m.in. Ignacy Domeyko, geolog, który po wyemigrowaniu do Chile organizował szkolnictwo wyższe tego kraju. Po odzyskaniu niepodległości pijarzy wrócili do domu zakonnego w Szczuczynie w latach dwudziestych ubiegłego stulecia i w tymże domu gościli także przyszłego świętego, o. Maksymiliana Kolbe, który dzięki pośrednictwu pijarów nawiązał kontakty z rodziną Druckich-Lubeckich, rezydującą w swym pałacu w Szczuczynie, i od niej otrzymał ziemię pod budowę Niepokalanowa.
Po II wojnie światowej pijarski klasztor w Szczuczynie został przejęty na siedzibę jednostki wojskowej. Pijarzy wrócili z posługą duszpasterską do Szczuczyna w 1989 r. Pierwszym rektorem i proboszczem został o. Kazimierz Wójciak. Obecnie w Zakonie jest 8 pijarów pochodzących z Białorusi po ślubach uroczystych oraz dwóch kleryków w formacji początkowej.
Za: www.pijarzy.pl