Home WiadomościZe Świata 30 lat obecności Braci Mniejszych Konwentualnych w Paragwaju

30 lat obecności Braci Mniejszych Konwentualnych w Paragwaju

Redakcja

W dniach od 30 stycznia do 4 lutego przeżywaliśmy w Paragwaju uroczystości zawiązane z rocznicą 30 lat obecności naszego zakonu w Paragwaju.

Pierwszy zakonnik, o. Rufin Orecki, przyjechał tu co prawda w roku 1986, ale była to przez kilka pierwszych lat obecność nieformalna. W 1992 roku Prowincja Krakowska wysłała tu kolejnych zakonników, a 10 stycznia 1993 roku w sposób formalny zastała zaakceptowana obecność Braci Mniejszy Konwentualnych z prowincji krakowskiej w Paragwaju.

O. Rufin od początku swojego pobytu w Paragwaju szerzył kult Miłosierdzia Bożego oraz Rycerstwo Niepokalanej. W duchu Rycerstwa założył w 1989 roku czasopismo o nazwie „TupasyNee”, co oznacza „Głos Matki Bożej”. Miesięcznik ten funkcjonuje do dzisiaj. W kolejnych latach wybudował budynek klasztorny w stolicy kraju – Asunción oraz rozpoczął wspólnie z innymi zakonnikami budowę sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Aregua.

Aby uczcić ten jubileusz do Paragwaju przyjechali przedstawiciele naszych jednostek zakonnych z Ameryki Łacińskiej i dnia 30 stycznia rozpoczęło się spotkanie FALC . W spotkaniu uczestniczył generał naszego zakonu o. Carlos Trovarelli oraz prowincjał prowincji krakowskiej o. Marian Gołąb.

Część zakonników przyjechała kilka dni wcześniej, aby móc uczestniczyć w uroczystości ślubów wieczystych brata Erit Roberto Maria Peralta Mercado. Można powiedzieć, że właśnie te uroczyste śluby zakonne otworzyły obchody jubileuszu 30-lecia. Mszy świętej przewodniczył generał zakonu o. Carlos Alberto Trovarelli z Rzymu, a śluby przyjął prowincjał prowincji krakowskiej o. Marian Gołąb.

W dniach od 1 do 4 lutego odbyły się dziękczynne Msze święte jubileuszowe i okolicznościowe spotkania. Pierwsza z nich odbyła się w środę 1 lutego w sanktuarium narodowym Matki Bożej w Caacupe. Maryja czczona w tym sanktuarium jest nazywana „Virgen do los milagros” (Dziewicą od cudów). Eucharystii przewodniczył o. Marek Wilk, delegat prowincjała w Paragwaju, a okolicznościowe kazanie wygłosił o. Sidfredo Chaparro, kustosz kustodii kolumbijskiej.

Drugiego dnia, w czwartek 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, spotkaliśmy się na modlitwie dziękczynnej w Areguá. Przy ołtarzu w sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Eucharystii przewodniczył ks. biskup Joaquin Robledo, ordynariusz diecezji San Lorenzo. On też wygłosił Słowo Boże.

Trzeci dzień jubileuszowych spotkań odbył się w Guarambaré, gdzie od ponad 20 lat posługujemy w parafii. Tutaj Mszy św. przewodniczył o. Sidfredo Chaparro z Kolumbii, a kazanie wygłosił o. Marian Gołąb, prowincjał z Krakowa. Po Mszy św. wspólnie z parafianami uczestniczyliśmy w pokazie folkloru paragwajskiego oraz w koncercie muzyki paragwajskiej. Szczególne emocje wzbudził taniec z (uwaga) dziesięcioma butelkami na głowie!!! W trakcie spotkania parafianie podziękowali o. Markowi Wilkowi za 22 lata proboszczowania w Guarambaré.

Ostatni, czwarty dzień świętowania, odbył się w Asunción. Tutaj Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił generał zakonu o. Carlos Alberto Trovarelli. Po Mszy świętej, zwyczajem paragwajskim, wszyscy uczestnicy uroczystości degustowali lokalne przekąski oraz jubileuszowy tort.

„Deo gracias” za 30 lat obecności w Paragwaju i za te jubileuszowe obchody.

o. Tadeusz Pobiedziński, OFMConv, Paragwaj

Za: www.misje.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda