30 lat duszpasterstwa polskiego w Ostii, X Dzielnicy Rzymu

W sobotę 11 września 2021 r., odbyły się obchody 30-lecia powstania i istnienia duszpasterstwa polskiego przy parafii św. Mikołaja z Bari (San Nicola di Bari) w Lido di Ostia, X Dzielnicy Rzymu.

Liturgii Mszy Świętej przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił abp Jan Romeo Pawłowski, tytularny arcybiskup sejneński, Sekretarz ds. Reprezentacji Papieskich w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej (delegat ds. nuncjatur). Koncelebrowali ją: ks. prałat Paweł Ptasznik, Rektor Kościoła św. Stanisława BM w Rzymie, Koordynator Duszpasterstwa Polaków w Diecezji Rzymskiej, ks. prałat Jan Główczyk, Koordynator Duszpasterstwa Polaków we Włoszech, ks. Roberto Visier, proboszcz parafii San Nicola di Bari w Ostii. ks. prałat Pierpaolo Felicolo, Dyrektor Biura Fundacji Migrantes w Rzymie i Lacjum oraz chrystusowcy z Prowincji pw. Świętego Józefa w Niemczech, Holandii, Włoszech i Węgrzech – reprezentujący Zarząd Prowincji ks. Teodor Puszcz SChr i duszpasterzujący w Wiecznym Mieście i okolicy ks. Marian Burniak SChr, ks. Jacek Staniek SChr, ks. Zbigniew Czerniak SChr.

Na początku przybyłych na jubileuszowe uroczystości i Mszę Świętą wiernych i gości przywitał pełniący od 6 września 2020 r. posługę duszpasterską wśród Polonii w Ostii ks. Zbigniew Czerniak SChr. Naszą modlitwą ogarnęliśmy wszystkich, którzy byli związani z Polską Wspólnotą Katolicką w Ostii w minionym 30-leciu. Na zakończenie Mszy abp Pawłowski pobłogosławił obraz Matki Boskiej Częstochowskiej oraz pamiątkową tablicę.

W uroczystości uczestniczyli m.in. p. Konsul Agata Ibek-Wojtasik z Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Rzymie, p. Marta Czajczyńska, Kierownik Szkoły Polskiej w Ostii, przedstawiciele Wspólnoty św. Idziego, siostry elżbietanki, siostry misjonarki oraz Polacy mieszkający w Ostii i w Rzymie. O oprawę muzyczną zadbała Grupa liturgiczno-muzyczna w składzie: Barbara Rogalska, Joanna Witczak i Piotr Owczarek.

Ten jubileusz stał się również okazją do zapoznania się z historią Duszpasterstwa Polskiego w Ostii, którą przybliżyła nam pani Ewa Czuchaj. Z pomocą przyszedł list naszego pierwszego duszpasterza, dziś pomocniczego biskupa w Siedlcach, bpa Grzegorza Suchodolskiego, który jako młody ksiądz odprawił w kościele San Nicola di Bari pierwszą Mszę Świętą w języku polskim. We wspomnianym liście do uczestników uroczystości jubileuszowych napisał m.in:

Z wielką radością przyjąłem informację, że 11 września br. Polska Wspólnota Katolicka z Ostii, gromadząca się od lat przy miejscowym kościele pw. św. Mikołaja z Bari, przeżywać będzie jubileusz 30-lecia istnienia. Dla mnie osobiście radość tym większa, że to właśnie mi, w pamiętną niedzielę 11 listopada 1990 r., dane było sprawować tam pierwszą „polonijną” Eucharystię. Uczyniłem to wtedy, za zgodą ówczesnego Proboszcza Don Franco, na prośbę Małgorzaty i Wojciecha Sadowskich, którzy w imieniu Rodaków mieszkających w Ostii, zwrócili się o taką posługę do polskich księży studentów mieszkających w Papieskim Instytucie Kościelnym  w Rzymie przy via Pietro Cavallini.
[…] Do dziś pamiętam entuzjazm wiary, jaki towarzyszył nam w tamtych dniach. Z niedzieli na niedzielę na polskich mszach przybywało wiernych, którzy już po miesiącu wypełniali „swoją” nową świątynię. […] Dzisiaj dziękuję Bogu za piękne świadectwo życia i wiary ówczesnych Rodaków i cieszę się, że to, co rozpoczęła oddolna inicjatywa kilku osób, służy nadal rzymskiej i ostiańskiej Polonii, pozostając pod bezpiecznymi skrzydłami Polskiej Misji Katolickiej we Włoszech.  
+ Grzegorz Suchodolski.
Bp pomocniczy Diecezji Siedleckiej.

Słowa pozdrowienia do zgromadzonych przesłał także ks. Adam Dalach, wieloletni duszpasterz Polonii w Ostii. Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez Panie z Polskiej Wspólnoty Katolickiej.

Za: www.chrystusowcy.pl

Wpisy powiązane

Indie: 8 milionów pielgrzymów złoży hołd relikwiom misjonarza Azji

Ukraiński jezuita wzywa Europę i Watykan do przemyślenia wojny Rosji z Ukrainą

Generał dominikanów wskazuje na aktualność przesłania Piotra Jerzego Frassatiego