20 lat ze św. Franciszkiem w Ugandzie

22 kwietnia 2021 r. w Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo odbyły się uroczystości z okazji jubileuszu 20-lecia pracy misyjnej franciszkanów w Ugandzie. Mszy Świętej przewodniczył bp Paul Ssemogerera. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz do przeczytania refleksji naszych braci, którzy uczestniczyli w uroczystościach.

Wśród zaproszonych na jubileusz gości znaleźli się: generał zakony, o. Carlos Trovarelli,  prowincjał krakowskiej prowincji, o. Marian Gołąb, który przez kilka lat pracował w Ugandzie, Sekretarz Generalny ds. Animacji Misyjnej, o. Dariusz Mazurek, oraz Sekretarz Krakowskiej Prowincji ds. misji, o. Dariusz Gaczyński.

Franciszkańscy Misjonarze w Ugandzie

Pierwszym franciszkaninem, który przybył do Ugandy 13 kwietnia 2001 r., był o. Marcin Zagórski, pracujący wcześniej w Zambii.

Oficjalna data założenia misji przypada na 1 sierpnia tego samego roku, kiedy do Ugandy przyjechał o. Bogusław Dąbrowski. W grudniu dołączył do nich o. Jarosław Wysoczański, a następnie inni bracia: o. Lucjan Szczepański, o. Piotr Tymko, o. Marek Warzecha oraz br. Piotr Gorący. Misjonarze rozpoczęli pracę w diecezji Kasana-Luweero, w miejscowości Kakooge. Do czasu wybudowania własnego klasztoru i dokończenia, rozpoczętej przez poprzedniego proboszcza, budowy kościoła parafialnego w Kakooge, korzystali z gościnności misji Braci Szkolnych.

Matugga

3 stycznia 2010 r. biskup otworzył i przekazał franciszkanom kolejną parafię w miejscowości Matugga. Początkowo franciszkanie mieszkali w jednym z domów, w którym parafianie udzielili im dachu nad głową. Na początku maja 2010 r. rozpoczęto budowę szkoły podstawowej i klasztoru. Bracia przeprowadzili się do nowego klasztoru 6 grudnia 2011 r. Na Wielkanoc 2012 r. został prawie całkowicie wykończony budynek szkoły. 4 marca 2013 r. rozpoczęto budowę kościoła parafialnego, który konsekrowany został 3 listopada 2019 r. Na terenie parafii znajduje się siedem kaplic dojazdowych, znajdujących się w promieniu 15 km od kościoła parafialnego.

Munyonyo

Kolejną ważna datą w historii ugandyjskiej misji jest dzień 13 października 2013 r. Wtedy właśnie franciszkanie prowincji krakowskiej przybyli do sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo, w dzielnicy Kampali, aby tam zapoczątkować swoją obecność. Wbicie „pierwszej łopaty” w ten teren miało miejsce 3 maja 2015 r. W ciągu roku udało się wybudować kościół, który konsekrowany został 28 października 2017 r. Sanktuarium w Munyonyo odwiedził w roku 2015 papież Franciszek. Obecnie franciszkanie planują w tym miejscu budowę kaplicy wieczystej adoracji. Munyonyo to miejsce szczególne. Właśnie tam śmierć poniosło kilku Męczenników Ugandyjskich – św. Andrzej Kaggwa, św. Denis Ssebuggwawo oraz św. Pontian Ngondwe. To także miejsce chrztu

św. Kizito i kilku innych Męczenników.

Misyjna praca w Ugandzie

Misja w Ugandzie to najmłodsza z misji Krakowskiej Prowincji Franciszkanów. Praca misjonarzy to przede wszystkim głoszenie Ewangelii i niesienie Chrystusa wszystkim, którzy jeszcze Go nie znają. Prócz przepowiadania Dobrej Nowiny, sprawowania sakramentów i pomocy wszystkim złamanym na duchu, misjonarze podejmują szereg inicjatyw, które mają na celu pomoc potrzebującym oraz poprawę warunków ich życia, a także podarowanie im szansy na lepszą przyszłość.

Pamiętajmy w naszej modlitwie o misjonarzach posługujących w Ugandzie i prośmy o nowe powołania misyjne.

AK

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości: misje.franciszkanie.pl.


Dołączamy krótką refleksję naszych braci, którzy uczestniczyli w uroczystościach:

Słowa „Omukama mulungi” (Bóg jest dobry) rozbrzmiewały jak echo pośród setek osób, które zgromadziły się w Munyonyo Martyrs’ Shrine w Kampali na obchodach małego jubileuszu 20-lecia obecności Franciszkanów w Ugandzie.    

Iście franciszkańska radość wypełniła bazylikę Męczenników Ugandyjskich w czasie sprawowanej Mszy dziękczynnej, której przewodniczył biskup Paul Ssemogerere. Pośród wielu zacnych gości, byliśmy zaszczyceni obecnością pośród nas naszego Ministra Generalnego, brata Carlos’a Trovarellego, który podziękował braciom za świadectwo i posługę w tym kraju.

Brat Carlos dotknięty świadectwem męczenników z Ugandy zdecydował, że od tego dnia będzie obchodził imieniny właśnie w liturgiczne wspomnienie męczeństwa świętych męczenników (3 czerwca, Karol Lwanga i towarzysze). Również obecny wśród nas Minister Prowincjalny, brat Marian Gołąb, świadomy tego, że wciąż nosi imię klanowe „Kajubi”, wygłosił prawie godzinną homilię, przeplataną kilkoma pieśniami, co jest tutaj „normalną” liturgiczną rzeczywistością, zwłaszcza podczas uroczystych obchodów.

Brat Marian przedstawił, co udało się osiągnąć franciszkanom przez  20 lat obecności w Ugandzie, podkreślając że namacalnym projektom, które udało się zrealizować zawsze towarzyszyły i będą towarzyszyć różne działania duszpasterskie. Podziękował również wszystkim osobom z naszych misji w Kakooge, Matugga i Munyonyo za otwartą współpracę w dziełach naszej misji.

Pracujący na misji w Kakooge, brat Stanisław Strojecki, opowiedział o początkach powstawania misji w Ugandzie 20 lat temu i przygotowaniach do jej otwarcia, które miały miejsce za czasów, kiedy sam był Prowincjałem. Pośród wielu ciekawych szczegółów dotyczących „skromnych początków”(por. Za 4,10), można było usłyszeć jak bardzo Bóg troszczył się o powstanie tej misji i jak bardzo opatrznościową osobą w tym wszystkim był zmarły niedawno (3 kwietnia 2021) biskup Cyprian Kizito Lwanga, który zaprosił franciszkanów do każdego z trzech miejsc w Ugandzie, w których posługujemy.

Delegat Prowincjała w Ugandzie, brat Wojciech „Male” Ulman, imiennie podziękował wszystkim braciom, którzy pracowali lub ciągle posługują w Ugandzie, pośród których nie sposób nie wymienić brata Bogusława „Kalungi” Dąbrowskiego czy śp. brata Stanisława Zagórskiego, pierwszego misjonarza w Ugandzie. Brat Wojciech podziękował również wszystkim gościom za przybycie, w tym bratu Dariuszowi Mazurkowi z Rzymu  i Dariuszowi Gaczyńskiemu z naszej Kurii Prowincjalnej z Krakowa.

Po Mszy dziękczynnej, bracia udali się na radosne świętowanie na plac przed bazyliką. Oczywiście nie mogło obyć się bez krojenia „urodzinowego” tortu.

Omukama mulungi!

Serdecznie pozdrawiamy z Ugandy, Franciszkanie

Za: www.franciszkanie.pl

Wpisy powiązane

Przesłanie z Asyżu: pokój jest wyborem pojednania

Asyż: 800 lat temu św. Franciszek napisał „Pieśń słoneczną”

Mińsk: generał kapucynów odwiedził braci na Białorusi