150. Salezjańska Wyprawa Misyjna

(ANS – Turyn) – W dniu wczorajszym, 29 września, Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime przewodniczył celebracji eucharystycznej, w czasie której krzyże misyjne otrzymało 36 salezjanów i 13 córek Maryi Wspomożycielki, wchodzących w skład członków 150. Salezjańskiej Wyprawy Misyjnej. Odbyło się to w obecności wikariusza Przełożonego Generalnego – ks. Francesco Ceredy, ks. Guillermo Basañesa, radcy generalnego ds. misji, oraz Przełożonej Generalnej Córek Maryi Wspomożycielki – s. Yvonne Reungoat i s. Alaíde Deretti CMW, radnej ds. misji.

Przełożony Generalny, znajdując się przed figurą Księdza Bosko na podwórku Bazyliki Maryi Wspomożycielki, wraz z 36 nowymi salezjanami misjonarzami biorącymi udział w 150. ekspedycji, zaczął przygotowywać teren dla misyjnego przesłania 2019, które, jak każdego roku, skieruje w uroczystość Niepokalanej, w dniu 8 grudnia. W otoczeniu wspomnianych misjonarzy zechciał przemówić do wszystkich salezjanów z tego podwórka, które oglądało początki naszej Rodziny i było świadkiem utrwalania się salezjańskiego charyzmatu.

Natomiast, nieco wcześniej, w sali teatralnej Oratorium na Valdocco miała miejsce, w formie bardzo młodzieżowej i medialnej, prezentacja 12 nowych misjonarek Córek Maryi Wspomożycielki, czego dokonała s. Alaíde Deretti, radna ds. misji, i 36 nowych salezjanów misjonarzy, których z kolei przedstawił ks. Guillermo Basañes, radca generalny ds. misji, jako trzy grupy “12 apostołów”. Bardzo żywiołowe były również wywiady, jakie zostały przeprowadzone z niektórymi z misjonarzy i misjonarek. Wszystko to można było obejrzeć w bezpośredniej transmisji na Rete 7 i różnych kanałach Facebooka.  

W czasie homilii, wygłoszonej podczas celebracji eucharystycznej, Przełożony Generalny podkreślił, że dzisiejszy dzień jest wielkim świętem dla Zgromadzenia, Instytutu CMW i dla Kościoła z racji tej 150. Salezjańskiej Wyprawy Misyjnej, która odbywa się 144 lata po pierwszej wyprawie w 1875 r., wpisując się w nieprzerwany ciąg wypraw misyjnych, odbywających się również w latach wielkich konfliktów światowych. 

Ks. Á.F. Artime wskazał na bardzo interesujący szczegół. W biurze radcy ds. misji znajduje się Księga Misjonarzy, która zawiera 9.542 imion i nazwisk misjonarzy, którzy zostali wysłani przez ówczesnych przełożonych generalnych z tej Bazyliki w ramach 150 wypraw… Wydaje się, że rzeczywista liczba wszystkich wysłanych to ponad 10.400. Nasze Zgromadzenia są znane z edukacji i ewangelizacji młodzieży… Jednak, jak wskazują te liczby, jesteśmy doprawdy Instytutem i Zgromadzeniem misjonarzy. Ogień miłości do Jezusa nie pozwolił nam zamknąć się w czterech ścianach.

To, co jest najważniejsze, to to, że właśnie Jezus znajduje się w centrum naszego życia: Bóg nas wzywa i nas posyła… aby dzielić życie, aby darować… Aby świadczyć o Jezusie życiem, czynem miłości, wielkim poszanowaniem odmienności każdego…

Salezjańską odpowiedzią na nadzwyczajny miesiąc misyjny – październik 2019, ogłoszony takim przez papieża Franciszka – jest ta wyprawa misyjna, mająca na celu ubogacić obecność Jezusa na wszystkich kontynentach, tym razem bez Australii.

Dalej w czasie homilii Przełożony Generalny wskazał na trzy przykłady szczególnych świadków, ponieważ świat potrzebuje świadków, a nie wykładowców/nauczycieli.

Bp Marcello Melani: Włoch z pochodzenia, przez wiele lat był misjonarzem w Argentynie. Po zakończeniu swej posługi biskupiej w Patagonii (diecezja Neuquén), powrócił do inspektorii, do której należał, pełniąc funkcję proboszcza i katechety. A potem odpowiadając na apel Papieża i Przełożonego Generalnego, wyraził swoją gotowość co do wyjazdu na misje. Uda się do Peru.  

Ks. Bashir Souccar: 71-letni Syryjczyk, ekspert od oratorium uczęszczanego również przez muzułmanów. Również on, należąc do inspektorii MOR, wyraził gotowość wyjazdu, uda się do Tunezji… by tam nieść radość oratorium, zwłaszcza wśród młodych muzułmanów.

Ks. Germain Plakoo-Mlapa: pochodzi z Togo, był świadkiem zarówno męczeństwa ks. Césare Antonio Fernándeza (luty 2019), jak i ks. Fernando Hernándeza (w maju 2019) w Burkina Faso; był wtedy przy nich obu… Nie wie, dlaczego również on nie został zamordowany. Teraz jest tutaj, z sercem  pełnym pogody i pokoju, ponieważ umiał przebaczyć, i nie przestaje żyć ze sercem pełnym Jezusa i Jego miłości.

Oto świadectwo życia, wychodzące daleko poza słowa.

Ks.Gianni Rolandi sdb

Za: www.infoans.org

Wpisy powiązane

Kalendarz wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025

Karmelici: Spotkanie Rad Generalnych OCARM i OCD w Rzymie

Alojzy Chrószcz OMI: w Kamerunie małe rzeczy potrafią ludziom dawać radość