130 lat obecności salezjanów w Portugalii: dziedzictwo wychowawcze i charyzmat inspirujące się Księdzem Bosko

W miniony piątek, 8 listopada, miejscowa Rodzina Salezjańska z radością i entuzjazmem świętowała 130. rocznicę przybycia pierwszych salezjanów do Portugalii. Tego właśnie dnia 1894 roku ks. Pietro Cogliolo i ks. Angelo Bergamini wylądowali w Bradze wraz z klerykiem Giuseppe Galli, młodymi misjonarzami pełnymi entuzjazmu i wiary, którzy rozpoczęli misję, która nadal inspiruje pokolenia. Przejęli szkołę “São Caetano”, ośrodek, do którego uczęszczali i w którym uczyły sie osierocone i pokrzywdzone przez los dzieci, stwarzając dla nich szansę na lepszą przyszłość.

Od czasu przybycia pierwszych misjonarzy charyzmat Księdza Bosko – który chciał „wychowania z sercem” – głęboko wpłynął na lokalną społeczność. Kroniki odnotowują serdeczne przyjęcie, z jakim spotkali się tutaj pierwsi salezjanie, którzy tu przybyli: stacja kolejowa była pełna witających ich uczniów, księży, duchownych i mieszkańców, którzy chętnie przybyli, aby poznać “przyjaciół”, o których tak wiele słyszeli.

Przybycie salezjanów do Portugalii odmieniło życie młodych ludzi od pierwszej chwili, oferując im edukację, szkolenie zawodowe i przesłanie nadziei. Szkoła “São Caetano” szybko stała się dynamicznym ośrodkiem, w którym salezjańska radość znajdowała odzwierciedlenie w świętach wspólnotowych, procesjach i wydarzeniach, takich jak tradycyjne święto św. Gaetana i procesja do sanktuarium “Bom Jesus”.

Po 130 latach salezjanów nie ma już w Bradze, ale duch Księdza Bosko nadal żyje w tym mieście i w wielu innych, w których pracują i pracowali jego duchowi synowie. Dziś salezjańskie dzieło w tym kraju obejmuje sześć szkół, w których uczy się ponad dziewięć tysięcy uczniów – oraz jedną na Wyspach Zielonego Przylądka, również należącą do inspektorii Portugalii pw. św. Antoniego (POR), a także oratoria, ośrodki młodzieżowe, parafie; prowadzona jest działalność społeczna i inne forme działalności, a wszystko to z myślą o dzieciach, młodzieży, rodzinach, migrantach, na rzecz których w ramach różnych usług edukacyjnych i duszpasterskich udzielają się salezjanie i osoby z nimi współpracujące.  

Dzisiaj salezjanie nadal poświęcają się tej misji, którą rozpoczęli w Bradze, czyniąc to z tą samą pasją i oddaniem, inspirując młodych ludzi do marzeń o lepszej przyszłości i do wspólnej pracy, aby mogli to osiągnąć.

Obchody 130. rocznicy przybycia salezjanów do Portugalii to hołd pod adresem tych pionierów misyjnych i wszystkich innych, którzy przez lata dokładali wszelkich starań, aby utrwalić dziedzictwo Księdza Bosko w tym kraju.

Za: infoans.org

Wpisy powiązane

Orędzie „Urbi et Orbi”: Jezus jest Bramą zbawienia otwartą dla wszystkich

O. Parol przy grobie św. Jana Pawła II o Bożym Narodzeniu i pierwszym męczenniku

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia