Przypomina salezjański historyk ks. Simon Kuzmanić, że “ówczesna Rada Generalna Zgromadzenia we Włoszech zadecydowała o założeniu pierwszego domu salezjańskiego w Chile, w Concepción, i objęciu kierownictwa i administracji szkoły-warsztatów ‘San José’ – obecnie siedziby szkoły przemysłowej tego instytutu – założonej przez ks. Herrera Espiridión, sekretarza biskupa”.
W lutym 1887 r. sześciu salezjanów wyjechało z Buenos Aires (Argentyna) do Chile, kierując się na Concepción. Wzięli pociąg do Mendozy, a stamtąd przemierzyli Kordyliery Andów na grzbiecie muła, jak to się czyniło w tym czasie. Przybyli do Santiago w dniu 3 marca, a do Concepción – 6 marca.
Przed końcem marca szkoła-warsztaty, przejęta przez salezjanów, liczyły już 12 stałych uczniów, którzy bardzo szybko osiągnęli liczbę 40. Na koniec roku uczniów było już 50, a około setki dzieci i młodzieży w niedzielę uczęszczało do oratorium świątecznego. W krótkim czasie dom ten stał się prawdziwą atrakcją dla młodzieży: nie było takiej niedzieli, której zakonnicy wraz z dziećmi nie bawili się, krzycząc i biegając z dziećmi.
Cztery miesiące później inna grupa salezjanów, którą kierował bp José Fagnano, Prefekt Apostolski dla Patagonii Południowej, Ziemi Ognistej i Wysp Malvinas, wylądowała w małym ośrodku w Punta Arenas, założyła tam szkołę, objęła parafię, otwarła obserwatorium meteorologiczne (wszystkie te dzieła nadal funkcjonują) i zapoczątkowała pracę duszpasterską wśród tubylczych plemion.
Potem powstały warsztaty “El Salvador”, które zostały otwarte w Talca. W ciągu roku obecności salezjanów w Chile powstały trzy domy wychowujące młodych, a przeszło 500 dzieci bawiło się wspólnie ze swoimi nauczycielami, zarówno na podwórkach szkolnych, jak i w oratoriach świątecznych.
Dzisiaj Zgromadzenie Salezjańskie w Chile obsługuje 22 szkoły, 19 parafii i sanktuaria, jeden uniwersytet, fundację dla dzieci zagrożonych i inne placówki służące misjom.
Pewnym novum, związanym z obchodami tych 125 lat obecności salezjanów w Chile, jest całkowita renowacja strony internetowej salezjańskiej Inspektorii, które teraz jest bardzo dynamiczna i zawiera liczne materiały informacyjne na temat wszystkich dzieł.
ANS – Concepción
Za: www.infoans.org