100 lat temu urodził się słowacki jezuita, kardynał Korec

Robotnik w fabryce chemicznej w Bratysławie i monter wind, a dla Kościoła wybitny pasterz w trudnych czasach reżimu komunistycznego na Słowacji. Dzisiaj w Bratysławie zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona słowackiemu jezuicie, kardynałowi Janowi Chryzostomowi Korcowi SJ, bohaterowi podziemnego Kościoła. Zmarły w 2015 roku, w wieku 91 lat, kardynał i biskup Nitry, urodził się 100 lat temu.

Kardynał Korec to jeden z najbardziej znanych przedstawicieli podziemnego Kościoła na Słowacji. Msza św., upamiętniająca jezuitę odbędzie się w niedzielę (21 stycznia) w katedrze św. Emmerama w Nitrze. Również w niedzielę biskup polowy Frantisek Rabek odprawi Mszę św. w kościele św. Arnolda Janssena misjonarzy werbistów w Petrzalce. Następnie odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa w domu przy ul. Vilova 9, w którym kard. Korec mieszkał w czasie, gdy władze komunistyczne zakazały mu działalności duszpasterskiej i gdzie potajemnie konsekrował biskupów i wyświęcał prezbiterów. W dniu 100. rocznicy urodzin kardynała, w auli seminarium duchownego w Nitrze odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona kard. Korcowi jako „osobowości w historii Kościoła i narodu”. Jednym z organizatorów konferencji jest Rada Historyczna Konferencji Biskupów Słowacji, na której czele stoi następca kard. Korca na siedzibie biskupiej w Nitrze, 66-letni Viliam Judak.

W poniedziałek, 22 stycznia zaprezentowana zostanie pamiątkowa srebrna moneta o nominale 10 euro z podobizną kardynała. Po raz kolejny zaprezentowany zostanie również  znaczek pocztowy, przedstawiający Kardynała wraz z jego rówieśnikiem kard. Jozefem Tomko (1924-2022), którego 100. urodziny przypadają również w tym roku.

Ján Chryzostom Korec urodził się 22 stycznia 1924 r. w Bošanach. Do nowicjatu jezuitów wstąpił w 1939 roku. Filozofię i teologię studiował w Trnawie i Brnie. Po nagłym aresztowaniu księży, biskupów i zakonników w czasach reżimu komunistycznego, został potajemnie wyświęcony na kapłana w 1950 r. i konsekrowany na biskupa w 1951 r. w wieku zaledwie 27 lat. Pracował jako robotnik w fabryce chemicznej w Bratysławie, a później przez pewien czas jako stróż nocny. W 1959 r. ojciec Korec został aresztowany i rok później skazany na 12 lat więzienia za „nielegalną” pracę duszpasterską i działalność wywrotową. Swoje więzienne doświadczenia opisał w książce „Noc barbarzyństwa”. Z więzienia został zwolniony dopiero podczas Praskiej Wiosny i w pełni zrehabilitowany w czerwcu 1969 roku. Następnie pracował przez cztery lata jako kapelan szpitala, ale był stale nadzorowany przez tajną policję. Po tym, jak władze państwowe ponownie zakazały mu pracy, aż do przejścia na państwową emeryturę pracował jako monter wind. Już w 1970 r. biskup Korec wraz z przyjaciółmi organizował spotkania dla młodych ludzi, kładąc w ten sposób podwaliny pod ruch świeckich katolików. Po upadku komunizmu jesienią 1989 r. został rektorem seminarium duchownego w Bratysławie, a wkrótce potem biskupem Nitry. W 1991 r. papież Jan Paweł II mianował go członkiem Kolegium Kardynalskiego. Kard. Korec kierował diecezją w Nitrze aż do przejścia na emeryturę w 2005 r. Zmarł 24 października 2015 r.

Za: www.jezuici.pl

Wpisy powiązane

Indie: 8 milionów pielgrzymów złoży hołd relikwiom misjonarza Azji

Ukraiński jezuita wzywa Europę i Watykan do przemyślenia wojny Rosji z Ukrainą

Generał dominikanów wskazuje na aktualność przesłania Piotra Jerzego Frassatiego