“Doodle” to uproszczone wersje loga Google’a, które pojawiają się na głównej stronie znanej wyszukiwarki “Google” z okazji szczególnych okoliczności. W kontekście 31 stycznia, w internecie zrodziła się chęć wprowadzenia loga “doodle” w odniesieniu do Ks. Bosko, co ma posłużyć przedstawieniu i upowszechnieniu w sieci wartości obywatelskich i duchowych, których był nosicielem.
Dykasterium ds. Komunikacji Społecznej Salezjanów zdecydowało się przyłączyć do tej propozycji i rozpropagować inicjatywę, podjętą na stronie Inspektorii Peruwiańskiej, zachęcając, poprzez skierowanie listu do użytkowników wyszukiwarki “Google”, do wprowadzenia tego właśnie loga “doodle”. Wystarczy wysłać e-mail na adres: proposals@google.com o treści: “Un doodle per Don Bosco per il 31 gennaio” (“Doodle dla Ks. Bosko na 31 stycznia”). Oto tekst tego listu:
Drodzy przyjaciele wyszukiwarki “Google”,
serdeczne pozdrowienia od Grup Rodziny Salezjańskiej i tysięcy młodych, dziewcząt i chłopców oraz młodych przyjaciół Ks. Bosko z 131 krajów.
W dniu 31 stycznia będziemy obchodzić święto św. Jana Bosko, kapłana i świętego wychowawcy katolickiego, i bardzo miło byłoby nam, gdybyśmy mogli ujrzeć w tym dniu „doodle dla Ks. Bosko” na portalu Google.com.
Ks. Bosko był kapłanem z Turynu, pochodzącym z wiejskiej rodziny, który z ubóstwa, jakiego doświadczył w XIX w., wyniósł powołanie służby i zażyłości z Bogiem, które doprowadziło go do całkowitego oddania swojego życia młodzieży ubogiej i opuszczonej.
Jako kapłan podejmował cały szereg inicjatyw wychowawczych, w przekonaniu, że człowiek, który rozumuje i jest wychowywany, jest człowiekiem wolnym. Był jednym z pierwszych, który postarał się o umowy o pracę dla młodych czeladników, które przestrzegały godzin pracy i dni odpoczynku, w czasie których młodzi pracownicy mogli studiować, brać udział w rekreacji i wyrażać swoją wiarę w Boga. Wychodził poza ideologie, które ścierały się w tym czasie: kapitalistyczny liberalizm i marksistowski komunizm.
W obliczu warunków życia sierot i sytuacji opuszczenia, w które Pierwsza Rewolucja Przemysłowa wciągnęła wielu młodych, stworzył środowiska przyjaznego i konstruktywnego spotkania, które nazwał Oratoriami, czyniąc to w przekonaniu, że radość nie może nie dać się pogodzić z przyjaźnią z Bogiem. Wypracował także styl relacji wychowawczych, które zasadzają się na duchu rodzinnym, sprawiając, że wychowanek, karmiony swoją przyjaźnią z Bogiem, był zawsze radosny i zawiązywał całościowe relacje w ramach Wspólnoty Wychowawczej.
“Wychowanie jest sprawą serca” – zwykł zawsze mawiać i nazwał swoją metodę wychowawczą “Systemem Prewencyjnym”, ponieważ poprzez ćwiczenie rozumu, dobroci i religii był w stanie oddalić kary od środowiska wychowawczego i zachęcić do wolnego i przekonanego rozwoju na poziomie wartości”.
Zachęcał świeckich swoich czasów do przeżywania programu świętości, który byłby zaangażowany w zaspokajanie potrzeb społecznych, kulturowych i ekonomicznych, jakie rodziło społeczeństwo przemysłowe. Dzisiaj, prawie 30 grup, składających się z zakonników, świeckich, mężczyzn i kobiet, młodych i dorosłych, tworzy Rodzinę Salezjańską. Posłannictwo jest to samo: ukazać młodzieży dzisiaj, w sceneriach nowych form ubóstwa, bliskość i miłość Boga.
Na stronie www.sdb.org możecie zobaczyć, w jaki sposób salezjańska rzeczywistość jest obecna na pięciu kontynentach, w 131 krajach, we wszystkich warstwach społecznych, rozwijając różne inicjatywy, które przygotowują do wykwalifikowanej pracy, wychowują do odpowiedzialnego obywatelstwa, stwarzają przestrzenie socjalizacji i wyrazu artystycznego, a przede wszystkim sprzyjają uprzywilejowanemu spotkaniu z Bogiem, jawiącym się jako Ojciec życia, i świadczą o Jezusie Chrystusie, który żyje w Kościele.
Dziękujemy. Jesteście tymi, którzy czynicie możliwym globalne myślenie, chociaż robicie to lokalnie. Liczymy na waszą życzliwą odpowiedź.
Z serdecznym pozdrowieniem
salezjanie i salezjanki, młodzi i dorośli, zakonnicy i świeccy z całego świata.
ANS – Rzym
Za: www.infoans.org