Przez cały dzień służewscy dominikanie modlić się będą przez jego wstawiennictwo w różnych intencjach – w tym także za wspólnotę swojego klasztoru.
„Naszego współbrata będziemy wspominać szczególnie podczas wieczornej mszy o godzinie 18. Za jego wstawiennictwem będziemy polecać Bogu naszą parafię, wszystkie wspólnoty i nas samych” – mówi o. Witold Słabig, proboszcz dominikańskiej parafii na Służewie.
Jan Franciszek Czartoryski urodził się 19 lutego 1897 roku w Pełkiniach koło Jarosławia w rodzinie jednego z najsłynniejszych polskich rodów książęcych. Po wstąpieniu do Zakonu Kaznodziejskiego przybrał imię Michał. Był mistrzem nowicjatu, czyli opiekunem rozpoczynających życie zakonne nowicjuszy, a także wychowawcą studentów.
Po wybuchu Powstania Warszawskiego został kapelanem walczącego na Powiślu Zgrupowania AK „Konrad”. Po otoczeniu 6 września 1944 roku przez Niemców powstańczego szpitala, mimo nalegań przyjaciół, nie skorzystał z możliwości bezpiecznego opuszczenia placówki wraz z cywilnym personelem, lecz pozostał z rannymi powstańcami.
„Łagodnie uśmiechnął się i powiedział, że szkaplerza nie zdejmie i rannych, którzy są zupełnie bezradni i unieruchomieni w łóżkach nie opuści” – wspominał tamto dramatyczne zdarzenie jeden ze świadków. Tego samego dnia zakonnik został rozstrzelany przez hitlerowców wraz z rannymi.
13 czerwca 1999 roku papież Jana Paweł II ogłosił w Warszawie ojca Czartoryskiego – jako jedynego dominikanina – błogosławionym w gronie 108 Męczenników II Wojny Światowej. W 2004 roku, w 60. rocznicę męczeńskiej śmierci, Błogosławiony ojciec Michał Czartoryski został patronem rodzinnego Jarosławia.