Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej przybył na Jasną Górę

Kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej odwiedził we wtorek, 3 czerwca Jasną Górę. Kard. Parolin jest najbliższym współpracownikiem papieża Franciszka. W hierarchii Stolicy Apostolskiej funkcja Sekretarza Stanu utożsamiana jest zwyczajowo z funkcją „szefa rządu” Państwa Watykańskiego.

Obecność ks. kardynała w Polsce związana jest z obchodami 25. rocznicy wznowienia stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i Polską (dokładnie 17 lipca 1989 r.). Wizyta dostojnego gościa w naszym kraju rozpoczęła się w sobotę, 31 maja i potrwa do środy, 4 czerwca.

Na trasie kilkudniowej wizyty w Polsce nie zabrakło sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie.

Kard. Pietro Parolin w Kaplicy Matki Bożej zaznaczył: „Jest to bardzo ważny moment w czasie mojej podróży i pielgrzymki do Polski, żeby teraz nawiedzić to wspaniałe sanktuarium na Jasnej Górze. Przyjechałem do Polski z dwóch powodów, przede wszystkim, aby wraz z wami dziękować za kanonizację wielkiego Polaka świętego papieża Jana Pawła II, jak również przyjechałem na święto 25-lecia odzyskania wolności przez Polskę, które będziemy jeszcze świętować jutro. W tym momencie wspomnienia 25 lat od odzyskania wolności, jak i w całym życiu narodu polskiego, zawsze obecna była i jest Matka Boża z Jasnej Góry. Również my czujemy się Jej dziećmi, poznaliśmy Ją może jeszcze bardziej przez świętego Jana Pawła II. Jest to właśnie moment bardzo ważny dla mnie osobiście, żeby jako dzieci Maryi w Jej dłonie polecić cały los narodu polskiego jeszcze raz na nowo”.

„Jasna Góra z cudownym wizerunkiem Jasnogórskiej Maryi Bogurodzicy jest od początku miejscem, które przyciąga wiernych. Dziś w ten pielgrzymi szlak wpisał się kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej – podkreśla o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów – Dla Jasnej Góry jest to wielka wizyta, wielkie wydarzenie, bo z Jego osobą kojarzymy papieża Franciszka, jest On przedstawicielem papieża Franciszka. Dlatego ta wizyta ma dla nas ogromne znaczenie, i tak jak w czasie powitania w Kaplicy Matki Bożej mówiłem, zapewnialiśmy ks. kardynała, a przez niego papieża Franciszka, o naszej nieustannej modlitwie we wszystkich intencjach papieskich i w intencji Kościoła Powszechnego”.


Ok. godz. 12.20 na dziedziniec jasnogórski wjechały samochody dostojników pilotowane przez policję. Wśród osób oczekujących na dziedzińcu byli m.in.: o. Łukasz Buzun, przeor Jasnej Góry; o. Krystian Gwioździk, prefekt gości i podprzeor klasztoru.

Sekretarzowi Stanu Stolicy Apostolskiej towarzyszyli hierarchowie: abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce i kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Uroczyście w drzwiach Kaplicy Cudownego Obrazu dostojnych gości witali: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i abp senior Stanisław Nowak; o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów; o. Marian Waligóra, podprzeor Jasnej Góry i o. Ignacy Rękawek, kustosz sanktuarium.

Po ceremonii odsłonięcia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, głos zabrał przeor Jasnej Góry o. Łukasz Buzun. „Wyrażamy szczególną radość z tego momentu, że tutaj na Jasnej Górze przed obliczem naszej najlepszej Matki możemy modlić się, przebywać w tak czcigodnym gronie” – powiedział o. przeor. Następnie generał paulińskiego Zakonu o. Arnold Chrapkowski zwrócił się do dostojnego gościa w języku włoskim.

W przemówieniu kard. Pietro Parolin poprosił obecnych o modlitwę o to, aby naród polski mógł zachować swoją wiarę; „(…) aby Matka Boża zachowała w was zmysł życia chrześcijańskiego, abyśmy potrafili przekazywać ten dar wiary i dar życia, ale szczególnie tę wiarę byśmy potrafili przekazywać nowym pokoleniom, młodzieży dzieciom”. „To leży bardzo na sercu również Ojcu Świętemu Franciszkowi, aby potrafili ewangelizować, aby to był Kościół, który wychodzi do człowieka, który człowiekowi przynosi wiarę i Ewangelię – mówił kardynał – Módlmy się więc teraz szczególnie za to, aby każdy z nas zdawał sobie sprawę z tego, że każdy jest odpowiedzialny za świadectwo wiary, za przekazywanie wiary młodym pokoleniom”.

„Przyjechałem tutaj również, aby bezpośrednio od Ojca Świętego Franciszka przekazać wam nie tylko pozdrowienia, ale właśnie jego błogosławieństwo, jego wolę, byście trwali w wierze” – powiedział kard. Pietro Parolin w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Ks. kardynał otrzymał od paulinów kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Na zakończenie modlitwy w Kaplicy, kard. Parolin udzielił zebranym swojego błogosławieństwa.


Korzystając z okazji, na zakończenie wizyty dziennikarze zapytali ks. kardynała Parolin o możliwość przybycia papieża Franciszka na Jasną Górę w czasie, kiedy Ojciec Święty przyjedzie na Światowe Dni Młodzieży do Polski w 2016 roku.

„Papież przyjeżdża do Polski na Światowe Dni Młodzieży. Jeszcze mamy czas, dwa lata, na przygotowania. Program jeszcze nie został ustalony we wszystkich detalach. Ale ja również bardzo bym tego chciał, żeby papież mógł tutaj zatrzymać się na chwilę” – powiedział kard. Pietro Parolin.

„My taką nadzieję też mamy – podsumował o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów, chwilę po odjeździe Dostojnego Gościa z Watykanu – I może dzięki tej dzisiejszej wizycie papież Franciszek też zagości na Jasnej Górze, aby umocnić nas swoim słowem i apostolskim błogosławieństwem. Taką mamy nadzieję i o to modlić się będziemy przed Jasnogórską Maryją każdego dnia”.


Kard. Pietro Parolin został mianowany sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej przez Ojca Świętego Franciszka 31 sierpnia 2013 r. Urząd objął w połowie listopada 2013 r. Jest najbliższym współpracownikiem Papieża. Kardynał Parolin bierze udział w pracach Rady Kardynałów, jest także członkiem komisji kardynalskiej nadzorującej Instytut Dzieł Religijnych (IOR). Należy do Kongregacji ds. Biskupów oraz Kongregacji dla Kościołów Wschodnich.

Kard. Pietro Parolin – urodził się 17 stycznia 1955 r. w Schiavon koło Vicenzy w północnych Włoszech. 27 kwietnia 1980 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Był wikariuszem w parafii pw. Trójcy Świętej w Schio. Dwa lata później został skierowany na studia doktoranckie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Od 1983 r. przygotowywał się również do służby dyplomatycznej na Papieskiej Akademii Kościelnej. Po uzyskaniu tytułu doktora, rozpoczął służbę w dyplomacji Stolicy Apostolskiej. Pracował w placówkach papieskich w Nigerii (1986-1989) i Meksyku (1989-1992). Po powrocie do Watykanu pracował w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, gdzie był odpowiedzialny za kontakty z Hiszpanią, Andorą, a później z Włochami i San Marino. 30 listopada 2002 r. został podsekretarzem Sekcji ds. Relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami. 17 sierpnia 2009 r. został mianowany nuncjuszem w Wenezueli oraz arcybiskupem tytularnym Aquipendium. Sakry biskupiej udzielił mu w Rzymie 12 września 2009 r. papież Benedykt XVI. Ojciec Święty Franciszek mianował go 31 sierpnia 2013 r. sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, a 22 lutego 2014 r. włączył go do Kolegium Kardynalskiego

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ mn, dr

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Wpisy powiązane

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego

“Sub Regula Augustini”. W Rzymie sympozjum o św. Augustynie jako zakonodawcy