Tuż przed uroczystością Maryi Wspomożycielki ks. Ángel Fernández Artime, Przełożony Generalny, skierował list do Rodziny Salezjańskiej, w którym, oprócz modlitwy i życzeń, kieruje mocne przesłanie o charakterze duszpasterskim i społecznym, zachęcajac do nowego sposobu “realizacji duszpastestwa”: rewolucji czułości.
Poniżej fragmenty tego listu.
Przełożony Generalny odwiedził już niektóre inspektorie salezjańskie, będąc “świadkiem wielu pasjonujących projektów, gdzie, przy niewielkiej ilości chleba i ryb, Bóg pomnaża nasze działanie i powoduje rozkwit ubogich dzieł spoczywających w naszych rękach”.
W obliczu współczesnej rzeczywistości społecznej ks. Fernández Artime stwierdza: “Właśnie w tych dniach docierają straszne wieści o prześladowaniach chrześcijan w wielu częściach świata, gwałceniu praw człowieka na, złym traktowaniu i porwaniach nieletnich (dziewcząt) z powodu ich takiego a nie innego statusu kobiet czy wyznania. Nic nie może nas oddalić od planu Bożego! Obecność Pana Zmartwychwstałego jest światłem, które rozświetla mroki, i pokojem, który usuwa lęk”.
W swoim liście Przełożony Generalny silnie akcentuje również rolę właściwą chrześcijanom, ale nie tylko: “Jako mężczyźni i kobiety dobrej woli musimy nadal angażować się, w imię Boga i naszych braci najbardziej pokrzywdzonych, w budowanie nowej rzeczywistości, bardziej zbliżonej do planu Bożego (…). Jednakże nie chodzi tutaj tylko o polityczne zaangażowanie państw czy strategie Narodów Zjednoczonych. W naszej Rodzinie Salezjańskiej, charakteryzującej się duchowością dogłębnie paschalną, będziemy nadal pracować ze wszystkich sił, aby wciąż powiększać, w imię Jezusa, przestrzeń życia dla najmniejszych i ostatnich”.
Następnie ks. Fernández Artime zwrócił się do nas z mocnym apelem, podkreślając, że “jesteśmy wezwani do nowego sposobu realizowania duszpasterstwa: jest to rewolucja czułości, pochylenia się nad najbardziej zranionymi, przyjęcia oddalonych, propozycji drogi na rzecz pogardzanych, towarzyszenia tym, którzy pod względem społecznym są marginalizowani i opuszczeni”.
I na koniec, w kontekście już bardzo bliskich obchodów Dwusetlecia urodzin Księdza Bosko, stwierdza, że “najlepszym sposobem uczczenia naszego Ojca jest wierność jego wielkiej intuicji. Nie mam najmniejszej wątpliwości co do tego, że jednym z jej przejawów, będącym zresztą naszym żywotnym zadaniem dzisiaj, jest preferyncyjna opcja na rzecz młodzieży opuszczonej i zagrożonej. Orędzie Zmartwychwstałego Pana, by powrócić do Galilei, jest powrotem do naszych korzeni, jest powrotem do młodzieży najbiedniejszej. Jestem pewien, że tam Go spotkamy”.
Pełny tekst listu jest dostępny – w języku włoskim, angielskim i hiszpańskim – na stronie sdb.org.
Za: www.infoans.org.