W tym roku nagroda ta została przyznawana po raz pięćdziesiąty.
Ks. Srholec, liczący prawie 86 lat, jest znany ze swojego zaangażowania na rzecz ubogich i najsłabszych oraz jako niestrudzony obrońca Praw Człowieka w czasie komunistycznego reżimu, kiedy to przez długi czas przebywał w więzieniu. Dziennik “Buongiorno Slovacchia” donosi, że ten salezjanin jeszcze dzisiaj jest prezesem Konfederacji więźniów politycznych Słowacji i jest zaangażowany w badania nad okresem totalitarnym, obejmującym lata 1948-1989, oraz ofiarami, które dotąd czekają na sprawiedliwość.
Ks. Anton Srholec, urodzony 12 czerwca 1929 r. w miejscowości Skalica, w rodzinie rolniczej, uczęszczał do salezjanów już w bardzo młodym wieku. W 1951 r. starał się, jednak bez powodzenia, uciec z Czechosłowacji, nie mogąc podjąć studiów teologicznych bez pozwolenia ówczesnych władz komunistycznych. 10 lat przebywał w więzieniu, z których osiem spędził na przymusowych robotach w słynnej kopalni uranu w Jachymowie. Dopiero w 1969 r. otrzymał pozwolenie na wyjazd do Włoch, gdzie przebywał dwa semestry na Uniwersytecie Salezjańskim w Turynie. W 1970 r. został wyświęcony na kapłana w Rzymie przez papieża Pawła VI.
Po “Praskiej Wiośnie” poświęcił się przede wszystkim duszpasterstwu młodzieżowemu, wchodząc w konflikt nie tylko z komunistycznym rządem, ale także z ofiacjalnym Kościołem. Został kilkakrotnie przenoszony i zabroniono mu na pewien czas sprawować posługę kapłańską. Ks. Srholec nie przestał aktywnie działać w organizacjach Praw Człowieka i inicjatyw społecznych, a od 1992 r. kieruje “Resoty”, programem społecznym w Bratysławie, który zajmuje się ludźmi bezdomnymi.
Ceremonia wręczenia nagrody miała miejsce w Parlamencie austriackim w Wiedniu w dniu 22 maja. W imieniu ks. Antona odebrał ją jego brat, Michal, z rąk austriackiego wicekanclerza i ministra federalnego nauki, badań i gospodarski pana Reinholda Mitterlehnera. Z udziałem ks. Srholca przewidziana jest ceremonia w dniu 10 czerwca w kaplicy kompleksu “Hofburg”.
Wraz z tym kapłanem został wyróżniony były przewodniczący Rady Unii Europejskiej, pan Herman Van Rompuy.
Wśród osobistości, którym wcześniej przyznano te nagrody, znajdują się: ówczesny kardynał Joseph Ratzinger, obecny przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, a także przewodniczący “Solidarności” i prezydent Polski Lech Wałęsa.
Za: www.infoans.org.