Rzym: Międzynarodowe Spotkanie Formatorów Pallotyńskich

W dniach 10-17 września br. odbyło się Międzynarodowe Spotkanie Formatorów Pallotyńskich, zorganizowane przez sekretariat ds. formacji przy Zarządzie Generalnym.

Ksiądz Francois Harelimana SAC, sekretarz generalny ds. formacji, zaprosił nas do domu rekolekcyjnego Naszej Pani Matki Miłosierdzia w Rzymie. Udział w spotkaniu wzięło niemal 60 osób z całego świata. Byli obecni nasi współbracia (odpowiedzialni za każdy etap formacji) z Brazylii, Portugalii, Indii, Rwandy, Konga, Kamerunu, Stanów Zjednoczonych, Francji, Włoch, Niemiec i oczywiście z Polski. Były także obecne przedstawicielki żeńskich gałęzi: Siostry Misjonarki Apostolstwa Katolickiego z Rzymu, Polski, Afryki, Indii i Brazylii, oraz Siostry Apostolstwa Katolickiego z Rzymu, Stanów Zjednoczonych, Indii i Brazylii.

Zjazd rozpoczęliśmy 10 września wieczorem. Po kolacji odbyło się spotkanie, podczas którego każdy z uczestników miał możliwość przedstawienia się i krótkiej prezentacji swojej posługi w Zgromadzeniu. Kolejny dzień zaczęliśmy wspólną Jutrznią. Po śniadaniu słowo zabrali Przełożeni Generalni, którzy ukierunkowali nas na pewne wątki naszej pracy w czasie Spotkania. Zostaliśmy również podzieleni na grupy językowe, w których podejmowaliśmy tematy związane z formacją w naszych Zgromadzeniach. W tym czasie mogliśmy także zapoznać się z pewnymi warunkami pracy formacyjnej w całym pallotyńskim świecie.

Takie spotkania i dzielenie się doświadczeniami posługi formatora, były bardzo owocne i pozwalały na szersze spojrzenie w kwestii towarzyszenia powołanym. Pojawiło się wielu ciekawych prelegentów, którzy wieloaspektowo wprowadzili nas w kwestie związane z powołaniem do życia konsekrowanego (współbracia pallotyni, siostry pallotynki a także wykładowcy Uniwersytetu Gregoriańskiego). Ważnym momentem było wystąpienie kardynała Joao Braz de Aviz, który jest prefektem Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. W swojej prelekcji Ksiądz Kardynał ukazał pewne wyzwania, które pojawiają się w czasie formacji do życia konsekrowanego, przekazał kilka trafnych uwag i wskazówek wobec konkretnych problemów formacyjnych.

W czasie całego spotkania mieliśmy także okazję do integracji kulturowej. Służyły temu wieczory kulturalne, podczas których konkretne grupy językowe przygotowywały rożne prezentacje, zabawy i tańce obecne w ich krajach. Natomiast 14 września udaliśmy się do grobu naszego Ojca Założyciela, gdzie sprawowaliśmy Eucharystię. Później poszliśmy na Plac św. Piotra i tam razem z Ojcem Świętym modliliśmy się modlitwą Anioł Pański. Każdego dnia spotykaliśmy się również na adoracji Najświętszego Sakramentu, wspólnej Liturgii Godzin i pracy w grupach. Mogliśmy także posłuchać o pewnych inicjatywach, wyzwaniach i problemach, z jakimi zmagają się nasi współbracia i siostry w całym naszym pallotyńskim świecie. Nasz kraj reprezentowali następujący współbracia: ks. Waldemar Pawlik SAC, ks. Wiesław Guła SAC, ks. Krzysztof Wernicki SAC, ks. Artur Stępień SAC, ks. Andrzej Tekieli SAC i ks. Michał Wójciak SAC. Z ramienia sióstr pallotynek obecne były s. Jolanta Wagner SAC i s. Weronika Sakowska SAC z Kamerunu.

ks. Michał Wójciak SAC

Za: www.sac.org.pl.

Wpisy powiązane

ŻYCZENIA PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI EPISKOPATU POLSKI DS. ŻYCIA KONSEKROWANEGO

ŻYCZENIA PRZEWODNICZĄCEGO KWPZM

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia