Rocznica powrotu Cystersów do opactwa Wąchockiego

21 listopada 2013 roku, we wspomnienie „Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny”, w naszym wąchockim opactwie, przypada 62 rocznica powrotu Cystersów z opactwa mogilskiego, po 132 latach nieobecności.

Z tej okazji, o godzinie 7.00 została odprawiona Msza święta, w intencji dziękczynno-błagalnej, z udziałem wspólnoty zakonnej, której przewodniczył opat, o. Eugeniusz Augustyn OCist. Na zakończenie Eucharystii, całe opactwo zostało ponownie oddane w opiekę Matki Najświętszej, patronce naszego Zakonu i Opactwa.

W 1179 roku, biskup krakowski Gedeon, sprowadził Cystersów z francuskiego Morimundu, którzy osiedlili się u podnóża gór świętokrzyskich, w dolinie rzeki Kamiennej. To piękne miejsce nazwano „Doliną Maryi”. W późniejszych czasach zmieniano nazwy tej okolicy, a obecny Wąchock, nie jest aż tak bardzo starą nazwą.  Cystersi na tych ziemiach przeżywali różne dzieje, piękne i trudne, tak jak cała nasza Ojczyzna. Niestety rok 1819, był tragiczny dla opactwa wąchockiego, bowiem zostało skasowane przez władze carskie.

Dopiero 21 listopada 1951 roku powrócili na dawne miejsce do Wąchocka, gdzie kościół i klasztor był w opłakanym stanie. Z grupy mnichów, którzy przybyli z Mogiły, by objąć na nowo opactwo cysterskie, żyje jeszcze dwóch zakonników: opat senior o. dr Eustachy Kocik OCist. i  o. Anioł Karsznia OCist. Obecnie opactwo Wąchock ma dwie filie: Sulejów Podklasztorze w diecezji radomskiej i Winniki w diecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Przy tej pięknej okazji, bardzo serdecznie dziękujemy, wszystkim dobroczyńcom i przyjaciołom naszego opactwa, za wszelkie dobro skierowane w naszą stronę. Zapewniamy o stałej wdzięczności i modlitwie. Bóg zapłać.

Za: www.wachock.cystersi.pl.

Wpisy powiązane

Dominikanie komentują przeszukanie lubelskiego klasztoru

Generał Paulinów na Pasterce: narodzony Bóg-Człowiek przypomina o pięknie i godności naszego człowieczeństwa

REKOLEKCJE: ODCINEK 5 „Jak zadbać o dziś”I ks. Piotr Pawlukiewicz & ks. Jerzy Jastrzębski