Dał on początek Zgromadzeniu Redemptorystów, które liczy obecnie ok. 5300 członków, głoszących Ewangelię o obfitym Odkupieniu w 78 krajach świata.
Jak podkreślił w swojej katechezie podczas audiencji generalnej 30 marca 2011 r. papież Benedykt XVI, tytuł Doktora Kościoła został przyznany św. Alfonsowi Liguoriemu z wielu powodów.
„Przede wszystkim dlatego, że pozostawił obfite nauczanie z zakresu teologii moralnej, które wiernie wyraża doktrynę katolicką do tego stopnia, że został ogłoszony przez Papieża Piusa XII [w 1950 r.] patronem wszystkich spowiedników i moralistów. W czasach jemu współczesnych rozpowszechniona była bardzo rygorystyczna interpretacja życia moralnego, która zamiast budzić zaufanie i nadzieję w Bożym miłosierdziu, wzbudzała lęk i ukazywała zagniewane i surowe oblicze Boga, bardzo dalekie od tego, jakie objawił nam Jezus”.
„Święty Alfons, zwłaszcza w swoim głównym dziele zatytułowanym Teologia Morale (Teologia moralna), przedstawia wyważoną i przekonywującą syntezę wymogów prawa Bożego, wyrytego w naszych sercach, w pełni objawionego przez Chrystusa i autorytatywnie interpretowanego przez Kościół, i dyktatów sumienia i ludzkiej wolności, które właśnie poprzez przylgnięcie do prawdy i dobra prowadzą do dojrzałości i realizacji osoby. Duszpasterzom i spowiednikom św. Alfons zalecał, aby byli wierni katolickiej doktrynie moralnej przyjmując jednocześnie postawę miłosierdzia, wyrozumiałości i łagodności, aby penitenci mogli czuć się kierowani, wspierani i zachęcani w ich drodze wiary i życia chrześcijańskiego. Święty Alfons nie przestawał nigdy powtarzać, że kapłani są widzialnym znakiem nieskończonego miłosierdzia Boga, który przebacza i oświeca umysł i serce grzesznika, aby nawrócił się i zmienił życie. W naszej epoce, w której zauważamy wyraźne znaki zagubienia sumienia moralnego i – co należy stwierdzić z niepokojem – pewien brak szacunku dla sakramentu pokuty, nauczanie św. Alfonsa jest wciąż bardzo aktualne”.
Papież Benedykt XVI w dalszej części katechezy ukazał św. Alfonsa Liguoriego jako prekursora nowej ewangelizacji i wzór gorliwego pasterza, który niestrudzenie służył wiernym przepowiadając Ewangelię i szukając zagubionych dusz wśród najbardziej zaniedbanych warstw społeczeństwa. Podkreślił, że obok dzieł teologicznych św. Alfons napisał wiele innych książek, przeznaczonych dla formacji religijnej ludu. Ich styl jest prosty i zachęcający. Czytane i przetłumaczone na wiele języków dzieła św. Alfonsa przyczyniły się do ukształtowania duchowości ludowej ostatnich dwóch wieków. Papież podał także pewne wskazówki, jak stosować wskazania i pisma św. Alfonsa w dzisiejszym Kościele.
Więcej informacji o życiu i duchowości Założyciela Redemptorystów można znaleźć w rozważaniach zamieszczonych na portalu kaznodziejskim redemptorystów: www.slowo.redemptor.pl
Z okazji tej rocznicy publikujemy też w załączonym poniżej pliku fragment „Wspomnień” sługi Bożego o. Bernarda Łubieńskiego, który opowiada o staraniach związanych z nadaniem tytułu Doktora Kościoła św. Alfonsowi Liguoriemu.
o. Sylwester Cabała CSsR
Modlitwa o powołania przez wstawiennictwo św. Alfonsa Liguoriego
Panie Jezu Chryste, Ty ukształtowałeś św. Alfonsa Marię w duchu miłości apostolskiej i uczyniłeś go w Twoim Kościele pasterzem ludzi ubogich i potrzebujących duchowej pomocy. Prosimy Cię przez jego wstawiennictwo: wzbudź w naszej ojczyźnie liczne powołania do życia kapłańskiego, zakonnego i misyjnego. Obdarz założone przez niego Zgromadzenie Redemptorystów nowymi zastępami młodych ludzi, aby dzisiaj i w przyszłości nieśli ubogim i opuszczonym Twoje obfite Odkupienie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.
Pliki załączone do artykułu:
B. Łubieński: Św. Alfons Liguori Doktorem Kościoła