Jak powiedział KAI o. Andrzej Wodka, tematy poruszane podczas ośmiu konferencji będą dotyczyły miłosierdzia. Inspiracją do tegorocznych biskupich rekolekcji jest bowiem rozpoczynający się 8 grudnia Rok Święty Miłosierdzia.
Wodka Andrzej 1Łaciński tytuł spotkania członków episkopatu na Jasnej Górze brzmi „Induite viscera misericordiae”. Słowa zaczerpnięte z 3. rozdziału listu św. Pawła do Kolosan tłumaczy się jako „obleczcie się w serdeczne miłosierdzie”. – Chodzi o takie postawy, które są w Panu Bogu, które przenosimy przyoblekając się w nie – wyjaśnił o. Wodka.
Biskupi usłyszą najpierw o Duchu Miłosierdzia – Duchu Jezusa Zmartwychwstałego, który nam wszystko komunikuje, „a przez to staje się to nowym stworzeniem w nas, ciągle się w nas odradza i tak w historii staje się ciałem”.
– Potem wrócimy do tajemnicy miłosierdzia, która rodzi się w łonie Ojca, w łonie, z którego rodzi się wszystko to, czym jesteśmy i do którego wszyscy kiedyś wrócimy. Łono Ojca objawia się w postawach Jezusa – wyjaśnia redemptorysta. Kolejna konferencja będzie dotyczyła „objawienia miłosierdzia w Jezusie, które jest i obliczem i konkretnym działaniem Ojca na naszą korzyść”. – W czwartej konferencji usłyszymy o paradoksie miłosierdzia. Jawi się on jako coś bardzo słabego, a tymczasem jest to najinteligentniejsza i najmocniejsza aktywność Ojca w naszą stronę. Będę mówił o paradoksie miłosierdzia wykorzystując stwierdzenia Jana Pawła II o mierze postawionej złu. Miłosierdzie byłoby taką granicą, o którą zło się rozbija, albo ostatecznie nawet przeradza się, jeśli jest w stanie, w okazji do łaski. To jest ta błogosławiona wina, o której śpiewamy – powiedział prezes Alfonsjany.
Następnie biskupi usłyszą o piątym błogosławieństwie z Kazania na Górze – błogosławieni miłosierni. Kolejnym krokiem będzie mistyka miłosierdzia, która jest mistyką codzienności, proponowaną prze papieża Franciszka. – To nie jest mistyka zamknięta gdzieś w ścianach kontemplacyjnych, ale zachęcająca do wyjścia do ludzi i tej zdolności bycia szpitalem, który leczy i podkreśla aspekt terapeutyczny – wyjaśnił o. Wodka.
– Dalej poruszymy to, że miłosierdzie nigdy nie jest wyczerpane, nawet w naszych wyobrażeniach na jego temat, jest obliczone na każdy etap historii, ma też swój wymiar profetyczny – coś realizuje ale też ciągle coś zapowiada i do czegoś więcej się odnosi. Zakończymy aspektem maryjnym – zwrócimy się do Matki Miłosierdzia, zobaczymy jak Ona to w swoim wydaniu przeżywała i co nam proponuje – zapowiedział redemptorysta.
W tym roku, po zakończeniu rekolekcji, biskupi spotkają się też na krótkim Nadzwyczajnym Zebraniu Plenarnym KEP.
Rekolekcje polskich biskupów zaplanowano na dni 23-26 listopada br. na Jasnej Górze. Rozpoczną się uroczystym hymnem do Ducha Świętego „Veni Creator” w poniedziałkowy wieczór, po czym biskupi wysłuchają pierwszej konferencji rekolekcyjnej i wezmą udział w Apelu Jasnogórskim.
Kolejne dni biskupich rekolekcji będą rozpoczynały się poranną Mszą św. odprawianą wraz z jutrznią w Kaplicy Matki Bożej. We wtorek 24 listopada będzie jej przewodniczył abp Marek Jędraszewski, w środę 25 listopada abp Józef Górzyński, a w czwartek 26 listopada – Prymas Polski abp Wojciech Polak.
W programie rekolekcji, oprócz konferencji, przewidziano też czas na adorację Najświętszego Sakramentu, spowiedź oraz uczestnictwo w Apelu Jasnogórskim. Zaplanowano także projekcję filmu pt. „Granice serca”. Rekolekcje zakończą się w czwartek przed południem.
KAI