O. Andrzej Wodka, redemptorysta, wybitny teolog – moralista, profesor i prezes Wyższego Instytutu Teologii Moralnej w Rzymie (Alfonsjana), na zaproszenie przewodniczącego KEP, abp. Stanisława Gądeckiego, poprowadzi tegoroczne rekolekcje dla członków Konferencji Episkopatu Polski, które w dniach 23-26 listopada odbędą się na Jasnej Górze. Tematem rekolekcji będzie Jubileuszowy Rok Miłosierdzia.
Jak powiedział KAI o. Andrzej Wodka, tematy poruszane podczas ośmiu konferencji będą dotyczyły miłosierdzia. Inspiracją do tegorocznych biskupich rekolekcji jest bowiem rozpoczynający się 8 grudnia Rok Święty Miłosierdzia.
Wodka Andrzej 1Łaciński tytuł spotkania członków episkopatu na Jasnej Górze brzmi „Induite viscera misericordiae”. Słowa zaczerpnięte z 3. rozdziału listu św. Pawła do Kolosan tłumaczy się jako „obleczcie się w serdeczne miłosierdzie”. – Chodzi o takie postawy, które są w Panu Bogu, które przenosimy przyoblekając się w nie – wyjaśnił o. Wodka.
Biskupi usłyszą najpierw o Duchu Miłosierdzia – Duchu Jezusa Zmartwychwstałego, który nam wszystko komunikuje, „a przez to staje się to nowym stworzeniem w nas, ciągle się w nas odradza i tak w historii staje się ciałem”.
– Potem wrócimy do tajemnicy miłosierdzia, która rodzi się w łonie Ojca, w łonie, z którego rodzi się wszystko to, czym jesteśmy i do którego wszyscy kiedyś wrócimy. Łono Ojca objawia się w postawach Jezusa – wyjaśnia redemptorysta. Kolejna konferencja będzie dotyczyła „objawienia miłosierdzia w Jezusie, które jest i obliczem i konkretnym działaniem Ojca na naszą korzyść”. – W czwartej konferencji usłyszymy o paradoksie miłosierdzia. Jawi się on jako coś bardzo słabego, a tymczasem jest to najinteligentniejsza i najmocniejsza aktywność Ojca w naszą stronę. Będę mówił o paradoksie miłosierdzia wykorzystując stwierdzenia Jana Pawła II o mierze postawionej złu. Miłosierdzie byłoby taką granicą, o którą zło się rozbija, albo ostatecznie nawet przeradza się, jeśli jest w stanie, w okazji do łaski. To jest ta błogosławiona wina, o której śpiewamy – powiedział prezes Alfonsjany.
Następnie biskupi usłyszą o piątym błogosławieństwie z Kazania na Górze – błogosławieni miłosierni. Kolejnym krokiem będzie mistyka miłosierdzia, która jest mistyką codzienności, proponowaną prze papieża Franciszka. – To nie jest mistyka zamknięta gdzieś w ścianach kontemplacyjnych, ale zachęcająca do wyjścia do ludzi i tej zdolności bycia szpitalem, który leczy i podkreśla aspekt terapeutyczny – wyjaśnił o. Wodka.
– Dalej poruszymy to, że miłosierdzie nigdy nie jest wyczerpane, nawet w naszych wyobrażeniach na jego temat, jest obliczone na każdy etap historii, ma też swój wymiar profetyczny – coś realizuje ale też ciągle coś zapowiada i do czegoś więcej się odnosi. Zakończymy aspektem maryjnym – zwrócimy się do Matki Miłosierdzia, zobaczymy jak Ona to w swoim wydaniu przeżywała i co nam proponuje – zapowiedział redemptorysta.
W tym roku, po zakończeniu rekolekcji, biskupi spotkają się też na krótkim Nadzwyczajnym Zebraniu Plenarnym KEP.
Rekolekcje polskich biskupów zaplanowano na dni 23-26 listopada br. na Jasnej Górze. Rozpoczną się uroczystym hymnem do Ducha Świętego „Veni Creator” w poniedziałkowy wieczór, po czym biskupi wysłuchają pierwszej konferencji rekolekcyjnej i wezmą udział w Apelu Jasnogórskim.
Kolejne dni biskupich rekolekcji będą rozpoczynały się poranną Mszą św. odprawianą wraz z jutrznią w Kaplicy Matki Bożej. We wtorek 24 listopada będzie jej przewodniczył abp Marek Jędraszewski, w środę 25 listopada abp Józef Górzyński, a w czwartek 26 listopada – Prymas Polski abp Wojciech Polak.
W programie rekolekcji, oprócz konferencji, przewidziano też czas na adorację Najświętszego Sakramentu, spowiedź oraz uczestnictwo w Apelu Jasnogórskim. Zaplanowano także projekcję filmu pt. „Granice serca”. Rekolekcje zakończą się w czwartek przed południem.
KAI