Redemptoryści od 150 lat w Surinamie

Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela obchodzi dziś 150-lecie obecności redemptorystów w Surinamie. Misyjne zaangażowanie w tym południowoamerykańskim kraju jest wypełnieniem wyzwania, aby „głosić Ewangelię w sposób zawsze nowy”. Na tę uroczystość o. Michael Brehl, Przełożony Generalny Zgromadzenia, skierował do wszystkich list.

Drodzy Współbracia, Siostry, Współpracownicy i Przyjaciele,

1 sierpnia 2016 roku będziemy obchodzić 150-lecie obecności Redemptorystów i ich misji w Surinamie. Jest to okazja do radości i nadziei dla całego Zgromadzenia, gdy wspominamy heroiczne misyjne świadectwo dawane przez naszych Współbraci z Holandii, Brazylii i Surinamu od ponad półtora wieku.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w zeszłym roku 1 sierpnia, a zakończą w Paramaribo z końcem tego miesiąca. 31 sierpnia 1865 r. bł. Pius IX ogłosił dekret powierzający Wikariat Apostolski Gujany Holenderskiej (znany następnie jako Surinam) opiece Prowincji Holenderskiej naszego Zgromadzenia. Akceptując to misyjne zaangażowanie, zaznaczyliśmy nowy rozdział w historii naszych misji ad gentes.

W marcu 1866 r. o. bp Jan Swinkels CSsR i trzej misjonarze redemptoryści przybyli do Paramaribo. Kościół był już tam obecny, ale odtąd cały Wikariat został powierzony Misjonarzom Redemptorystom. Wymagało to nowej elastyczności i zdolności adaptacyjnych ze strony nowo przybyłych, aby „głosić Ewangelię w sposób zawsze nowy”.

Podczas przygotowań do kanonicznej fazy XXV Kapituły Generalnej w Pattaya w Tajlandii doświadczenie redemptorystów w Surinamie daje nam przykład „restrukturyzacji dla misji” w ciągu naszej długiej historii. Restrukturyzacja ta obejmuje międzyprowincjalną i  międzynarodową współpracę. Przez 135 lat Kościół w Surinamie był powierzony Prowincji Holenderskiej. Niestety, w latach 80-tych i 90-tych zeszłego wieku prowincja ta nie była już więcej w stanie wysyłać misjonarzy, a tylko trzech rodzimych Surinamczyków wstąpiło do Zgromadzenia. Zwracając się do Zarządu Generalnego, Prowincja Amsterdamska wyraziła chęć przeniesienia opieki nad misją do innej jednostki. Obiecali nadal pomagać w okresie przejściowym poprzez kursy językowe oraz wspomagać innymi środkami, jak długo będą mogli to czynić.

Biorąc pod uwagę wyzwania misyjnej obecności redemptorystów w Surinamie, Zarząd Generalny zwrócił się do Unii Redemptorystów Brazylii (URB), aby przejęli opiekę nad tą misją. W ten sposób rozpoczęła się międzyprowincjalna i międzynarodowa współpraca dla dobra misji. Było wiele wyzwań w ciągu ostatnich 15 lat, a niektóre z nich trwają nadal.

W 2001 r. misja została powierzona dziewięciu prowincjom i wiceprowincjom brazylijskim. Pracują tam do dzisiaj.

Z racji tego 150-lecia, zapraszam całe Zgromadzenie, aby zaznaczyć je w naszych wspólnych modlitwach i Mszy św. w uroczystość św. Alfonsa, który sam marzył o wysłaniu misjonarzy redemptorystów na misję ad gentes.

Najbardziej znanym misjonarzem redemptorystą w historii Surinamu jest niewątpliwie bł. Piotr Donders CSsR. Podczas fazy kanonicznej Kapituły Generalnej będziemy wspominać 150. rocznicę jego wstąpienia do nowicjatu redemptorystów 1 listopada 1866 r. w Paramaribo. To wydarzenie jest ważne dla wszystkich misjonarzy redemptorystów. Zapraszam więc do refleksji na temat jego życia jako „wcielenia” charyzmatu redemptorystowskiego i modelu integralnej ewangelizacji dla nas, gdy „głosimy dziś Ewangelię wciąż na nowo”.

Załączam do niniejszego listu krótką refleksję na temat znaczenia bł. Piotra Dondersa dla Zgromadzenia Redemptorystów, szczególnie w tej chwili w naszej historii, gdy jesteśmy wzywani, by wyjść na peryferie, aby nieść Ewangelię opuszczonym i ubogim. Zapraszam do jej lektury także jako przygotowanie do XXV Kapituły Generalnej.

Niech Bóg błogosławi nam w misyjnym zaangażowaniu na wzór bł. Piotra Dondersa. Niech uroczystość 150 lat misji redemptorystów w Surinamie inspiruje nas dziś w procesie restrukturyzacji. Niech Matka Boża Nieustającej Pomocy towarzyszy nam, a św. Alfons wstawia się za nami, gdy będziemy „głosić Ewangelię zawsze na nowo”, zwłaszcza najbardziej opuszczonym i ubogim.

Wasz Brat w Odkupicielu, Michael Brehl CSsR

Za: Radio Maryja.

Wpisy powiązane

W Nigerii porwano dwie zakonnice

Sercanie: Boże Narodzenie w Finlandii

Studnia Werbistów Męczenników już działa