Książka Bóg jest większy to rozmowa dwóch bliskich sobie ludzi Kościoła: biskupa i człowieka świeckiego – o doświadczeniu życiowym Księdza Arcybiskupa, o sile zła i mocy Boga, o bioetyce i rodzinie w czasach zmian kulturowych zachodzących w naszym społeczeństwie.
PRZEDMOWA
Księdza arcybiskupa Henryka Hosera poznałem krótko po jego przyjeździe do Polski, w związku z objęciem przez niego diecezji warszawsko-praskiej. Powstał wówczas skład Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych, do którego zostałem przez ten organ wybrany. Ksiądz Arcybiskup został przewodniczącym tego zespołu.
Z osobą księdza arcybiskupa Hosera od samego początku wiązałem duże nadzieje. To niezwykły członek Episkopatu – lekarz, misjonarz w Afryce, który otarł się o ludobójstwo w Rwandzie, przełożony Pallotynów we Francji i Belgii, trzecia osoba w watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. To dostatecznie dużo, aby oczekiwać kogoś nieprzeciętnego.
Rozmawiają abp Henryk Franciszek Hoser SAC i Michał KrólikowskiNie zawiodłem się. Przez kolejne lata, zwłaszcza w trudnych chwilach, przekonałem się, jak bardzo Bożym człowiekiem jest Ksiądz Arcybiskup. Zawsze, całą swoją postawą, wierny obranemu przez siebie zawołaniu biskupiemu (Maior est Deus – Bóg jest większy), kieruje oczy ku Panu Bogu, przekonując, że w Nim jest siła i przyszłość, sens i zrozumienie. To człowiek ogromnie doświadczony, człowiek środka i równowagi, o błyskotliwym intelekcie i subtelnym poczuciu humoru. Dlatego perspektywa, z jakiej Ksiądz Arcybiskup może patrzeć na Kościół powszechny i Kościół w Polsce, jest wyjątkowa. Niezwykle przy tym ujmuje jego ciepło i otwartość, a także zdolność do przyjaźni, jaką potrafi obdarzyć wiernych.
Abp Henryk Hoser SACNa wywiad ten namawiałem księdza arcybiskupa Hosera od kilku lat, będąc pewnym, że to, co ma do przekazania, sposób, w jaki potrafi mówić o Panu Bogu, powinno być poznane przez ludzi, którzy szukają dobra i sensu. Nie myślałem jednak, że to ja miałbym tę rozmowę przeprowadzić. Ksiądz Arcybiskup zgodził się ostatecznie wówczas, gdy w mediach wybuchł zmasowany atak na niego, związany z zarzutami dotyczącymi procedury in vitro oraz jego rzekomego udziału w ludobójstwie w Rwandzie. Zastrzegł jednak od razu, że tylko w ograniczony sposób będzie chciał się w niej wprost odnosić do wywołanych kontrowersji. Wtedy zdecydowaliśmy, że zamiast wywiadu prowadzonego przez dziennikarza, nagramy rozmowę dwóch – ośmielę się powiedzieć – bliskich sobie ludzi Kościoła: niezwykłego biskupa i człowieka świeckiego; że porozmawiamy o doświadczeniu życiowym Księdza Arcybiskupa, o sile zła i mocy Boga, o bioetyce i rodzinie w czasach radykalnych zmian kulturowych zachodzących w naszym społeczeństwie.
Michał Królikowski
RECENZJE
- Krzysztof Ziemiec, dziennikarz TVP:
„Dopiero lektura tej rozmowy pozwala znacznie lepiej zrozumieć wszystkie decyzje i słowa arcybiskupa Hosera”.
- Bogumił Łoziński, „Gość Niedzielny”:
„Momentami miałem wrażenie, że czytam kard. Ratzingera. Arcybiskup Hoser potwierdził w książce, że jest wybitnym intelektualistą, o wielkim doświadczeniu Kościoła, który niewątpliwie kocha”
- ks. prof. dr hab. Franciszek Longchamps de Bérier:
„Znakomita przygoda intelektualna, fascynujące świadectwo wiary oraz unikalnego doświadczenia kościelnego i misyjnego. Mądry wywiad, przeprowadzony przez wrażliwego prawnika, wreszcie odsłania prawdziwe oblicze arcybiskupa Henryka Hosera”
Wyd. Apostolicum
ISBN: 978-83-7031-883-3
Format: 125×195 mm
Ilość stron: 200
Ilość w paczce: 20