6 grudnia do sanktuarium w Munyonyo zostały wprowadzone relikwie świętych papieża Jana Pawła II, ofiarowane przez ks. Kard. Stanisława Dziwisza, oraz relikwie s. Faustyny Kowalskiej, ofiarowane przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z Krakowa.
Ostatni miesiąc Roku Pańskiego 2014 obfitował w wiele duchowych inicjatyw, które miały miejsce w Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo.
Od tego momentu w każdą drugą sobotę miesiąca w sanktuarium organizowane jest całodzienne czuwanie z uczczeniem relikwii świętych. Na ten szczególny dzień skupiena są zaproszeni wszyscy wierni archidiecezji Kampala i każdy spragniony pielgrzym pragnący odnowy duchowej. Inicjatywę z serca pobłogosławił pasterz archidiecezji abp Cyprian Kizito. Adoracja Najświętszego Sakramentu, konferencje, Sakrament Pokuty, Msza święta, świadectwa, koronka do Bożego Miłosierdzia – to szczególne sfery działania Bożego Miłosierdzia, których mogą doświadczać wierni przybywający do sanktuarium.
14 grudnia została zainicjowana wspólnota Przyjaciół Sanktuarium Męczenników w Munyonyo. Jest to grupa ok. 200 osób różnych profesji, wieku i wyznań, którzy zobowiązali się promować na różne sposoby rozwój sanktuarium. Przez modlitwę i składane ofiary chcą mieć realny wkład w organizację i budowę sanktuarium.
20 grudnia odbyło się w sanktuarium świąteczne spotkanie dzieci. Uczestniczyło w nim ok. 300 dzieci zamieszkujących dzielnicę Munyonyo. W programie spotkania były konkurencje sportowe, muzyczne i oczywiście jasełka. Wszystko to przeplatane było życzeniami świątecznymi i śpiewem kolęd. Na zakończenie każdy otrzymał skromny posiłek i z uśmiechem na twarzy wrócił do domu.
W Ugandzie grudzień i styczeń to czas wakacyjny dla dzieci i młodzieży. Jest to więc dobry okres na organizację dla nich czasu wolnego. W ostatnie 3 dni starego roku o. Marian Gołąb zorganizował dla młodzieży męskiej rekolekcje „come & see” („przyjdź i zobacz”), które odbyły się w Kakooge. Uczestniczyło w nich kilkunastu młodzieńców zainteresowanych wstąpieniem do zakonu franciszkańskiego w Ugandzie.
Doroczne rekolekcje dla zakonników franciszkańskich pracujących we wschodniej Afryce odbyły się z początkiem stycznia w stolicy Kenii, Nairobi. Ćwiczenia rekolekcyjne prowadził o. Timothy Kulbicki z Rzymu.
Od 5 do 9 stycznia odbył się w Kakooge 3. Franciszkański Obóz Młodzieżowy. Ponad 100 młodych ludzi z Kakooge, Matuggi i Munyonyo wgłębiało się w tajemnicę ludzkiej wolności, gdyż tematem przewodnim rekolekcji było „Powołani do wolności”. Prowadzącymi spotkanie była grupa ewangelizacyjna „NET Ministries” z diecezji Masaka. Inicjatorem i organizatorem kolejnego zlotu był o. Wojtek Ulman, gwardian i proboszcz z Matugga.
W styczniu rozpoczęła się również 3 edycja kursu ewangelizacyjnego Alfa dla młodzieży ze szkół podstawowych i średnich. Są to w również dzieci objęte projektem adopcji na odległość. W styczniu wybieramy się także z dziećmi i ich opiekunami do ZOO w Entebbe, niedaleko stolicy Kampali. Mieszkając w Polsce lub innych krajach równie wysoko rozwiniętych i oglądając programy telewizyjne o Afryce, można odnieść wrażenie, że zwierzęta są na kontynencie afrykańskim wszędzie i trzeba uważać, żeby przed swoim domem nie spotkać np. lwa czy słonia. Tak przedstawia się Afrykę tylko na potrzeby filmów i marketingu. W rzeczywistości zdecydowana większość Ugandyjczyków nigdy nie widzi na własne oczy lwa, krokodyla, żyrafy, słonia czy hipopotama. Żyją one w strzeżonych parkach narodowych, często daleko od terenów zamieszkałych. Koszty dojazdu i wstępu do takiego parku są dla zdecydowanej większości Ugandyjczyków zbyt duże. Na takie atrakcje stać jedynie turystów z bogatszych krajów. Jedynymi dzikimi zwierzętami spotykanymi dość powszechnie są małpy. Jedną z nich można spotkać na terenie przy naszym sanktuarium. Znalazła swoje miejsce na największym prawie stuletnim drzewie mango, na przeciw naszej kaplicy. Zwierzątko nie jest jeszcze udomowione i prawdopodobnie jest „ateistką”. Kiedy o 7. rano rozpoczynamy modlitwę, szybko ucieka.
Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają modlitwą i ofiarą misje franciszkanów w Ugandzie. Szczególne podziękowania dla wszystkim, którzy włączyli się projekt adopcji na odległość, dzięki któremu dzieci i młodzież mogą chodzić do szkoły oraz ofiarodawcom relikwiarzy św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej.
Niech Wam wszystkim Pan błogosławi w Nowym Roku
o. Adam Mutebi Klag OFMConv,
Uganda, Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo
Ofiary na rozwój sanktuarium w Munyonyo można wpłacać na konto:
Pekao S.A. 31 1240 4432 1111 0000 4732 4970 PLN
Z dopiskiem: UGANDA MUNYONYO
PROWINCJA ŚW. ANTONIEGO I BŁ. JAKUBA
31-539 Kraków, ul Żółkiewskiego 14
Kontakt w Ugandzie: [email protected]
Przekaż swój 1% na Misje franciszkańskie
KRS 0000397954
Cel szczegółowy: MISJE 23