Home Wiadomości Pielgrzymka Czarnej Madonny po domach zakonnych Podbeskidzia

Pielgrzymka Czarnej Madonny po domach zakonnych Podbeskidzia

Redakcja

RychwałdOd nawiedzenia franciszkańskiego sanktuarium w Rychwałdzie rozpoczęła się 26 września peregrynacja kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej po męskich zgromadzeniach zakonnych w diecezji bielsko-żywieckiej. Mszy św. na przywitanie Obrazu przewodniczył bp Piotr Greger.

Podczas powitania kopii obrazu namalowanej na prośbę prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, obecni byli na niej przedstawiciele diecezjalnej rodziny zakonnej. Po franciszkanach konwentualnych z Rychwałdu obraz nawiedzi kolejne męskie wspólnoty zakonne na terenie diecezji. Peregrynacja na Podbeskidziu potrwa 28 dni. Obraz trafi następnie do archidiecezji krakowskiej.

W homilii bp Greger odwołując się do ewangelicznej sceny wesela w Kanie Galilejskiej, zauważył, że ukazuje ona stałą postawę Maryi, która uczy nas właściwej postawy modlitewnej.

„Nie należy chcieć czy też domagać się, aby Bóg potwierdzał naszą wolą i nasze pragnienia, nawet wtedy, jeśli wydają się one ważne i sensowne, aby je Bogu przedstawić. Od Maryi uczymy się pokory i ofiarności w przyjmowaniu woli Bożej z dziecięcą ufnością i pełnym przekonaniem, że Jego odpowiedź – niezależnie od tego, jaka nastąpi – zawsze będzie optymalna, najlepsza i okaże się dla nas prawdziwym dobrem” – dodał hierarcha.

Kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która nawiedza wszystkie męskie zgromadzenia zakonne w Polsce namalowana została przez s. Elżbietę Grzegorzewicz na prośbę sługi Bożego prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego. Została 3 marca 1963 r. przekazana zakonom męskim, po których peregrynowała do 1966 r. Była to jedna z form przygotowania się przez polskich zakonników do obchodów Millenium Chrztu Polski.

Druga peregrynacja została uroczyście zapoczątkowana 16 października 2013 r. na Jasnej Górze. Trzyletniej pielgrzymce cudownego obrazu do blisko 900 domów zakonnych w Polsce towarzyszy przesłanie: „Przewodniczką ma nam być Maryja, Matka Pana”.

Na odwrocie obrazu zamieszczona jest napisana odręcznie dedykacja Prymasa z 7 marca 1963 r. następującej treści: „Przyjmijcie mnie w Waszym Betlejem zakonnym jako Dziewicę Wspomożycielkę i Świętą Bożą Rodzicielkę, która dała Światu Syna Bożego a Waszym Gospodom Zakonnym chce dać Synów w licznych powołaniach ku Radości Waszej ku Chwale Bożej, ku rozrostowi Kościoła Chrystusowego! Będę dla Was Matką niezwykle płodną, będę Waszym pokojem i Miłością. Będę waszym Bogactwem i Mądrością, Waszym Rozrostem i Wytrwaniem. Na dzień Nawiedzenia Panienki Jasnogórskiej błogosławi całemu Domowi”.

W Polsce jest 61 zakonów męskich, liczących w sumie 13 tys. członków.

rk / Rychwałd / KAI

Za: episkopat.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda