Papież Franciszek pobłogosławił korony dla Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliwicach

Podczas audiencji ogólnej w Watykanie, w środę 13 listopada, papież Franciszek pobłogosławił korony dla ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliwicach, czczonej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, w którym posługują redemptoryści.

Korony zawiózł do Rzymu proboszcz parafii o. Piotr Świerczok CSsR wraz z delegacją księży proboszczów dekanatu Gliwice Centrum i przedstawicielem Zarządu Prowincji o. Sylwestrem Cabałą CSsR. 13 listopada uczestniczyli oni wraz z kilkudziesięcioma tysiącami pielgrzymów z całego świata w papieskiej audiencji na Placu św. Piotra.

Ojciec Święty w czasie katechezy analizował zwarte w Credo słowa: „Wyznaję jeden chrzest na odpuszczenie grzechów”. Zachęcał zebranych do radowania się z przynależności do Kościoła, do którego zostaliśmy włączeni przez sakrament chrztu św. Zapytał też zgromadzonych, czy pamiętają datę swojego chrztu.

Po katechezie, pozdrowieniach i modlitwie papież Franciszek podchodził do pierwszych rzędów, gdzie oczekiwali na niego zgłoszeni wcześniej przedstawiciele wiernych z całego świata.

„Z głębokim wzruszeniem oczekiwałem na papieża. Kiedy podszedł do mnie, powiedziałem, że przywiozłem korony dla Matki Bożej Nieustającej Pomocy u redemptorystów w Gliwicach i proszę o ich pobłogosławienie. Papież powiedział po włosku ‘błogosławię’, uczynił znak krzyża, a następnie z radością położył dłoń na koronach” – relacjonuje o. Piotr Świerczok.

Korony ufundowali parafianie i czciciele Matki Bożej gromadzący się co wtorek na nabożeństwie Nieustannej Nowenny w gliwickim kościele. Zaprojektował je i wykonał mgr Andrzej Bandkowski, artysta plastyk z pracowni autorskiej BAS we Wrocławiu.

Koronacja ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy papieskimi koronami zaplanowana jest na 22 czerwca 2014 roku. Dokona jej ks. biskup ordynariusz Jan Kopiec w katedrze w Gliwicach.

Koronacja ta była od lat wielkim pragnieniem redemptorystów i wiernych parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. W 1923 r. ikona została sprowadzona z Rzymu przez redemptorystów, którzy dwa lata wcześniej rozpoczęli swą posługę w Gliwicach. Po uroczystej intronizacji ikony kościół zaczął przyciągać coraz liczniejsze rzesze wiernych, którzy wstępowali również do założonych w następnych latach stowarzyszeń: Sodalicji Maryjnej oraz Arcybractwa Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Do rozwoju kultu maryjnego w wielkim stopniu przyczyniło się nabożeństwo Nowenny Nieustannej, które po raz pierwszy w Polsce odprawiono publicznie właśnie w Gliwicach 23 stycznia 1951 r. Wota ofiarowane przez czcicieli oraz liczne prośby i podziękowania są potwierdzeniem łask wypraszanych przez Maryję. Zamiary związane z koronacją gliwickiej ikony zostały ożywione i wzmocnione podczas obchodów 60 rocznicy nabożeństwa Nowenny Nieustannej do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W związku z tym redemptoryści wraz z wiernymi parafii i pielgrzymami w styczniu 2012 r. podjęli podczas cotygodniowej Nowenny modlitwę w intencji koronacji.

W ramach przygotowania duchowego do koronacji 15 września 2013 r. rozpoczęła się peregrynacja dwóch małych ikon Matki Bożej Nieustającej Pomocy po rodzinach parafii. Ojciec Prowincjał Janusz Sok podczas odpustowej sumy wręczył ikony pierwszym rodzinom. Spotkanie z Maryją w domu rodzinnym jest okazją do pogłębienia wiary i ducha modlitwy. Duszpasterze pragną, aby Matka Boża, odwiedzając poszczególne rodziny, stała się im bliższa, wypraszała im potrzebne łaski, ochraniała od złego i wspomagała w trudnościach. Chętni, którzy chcieliby przyjąć ikonę do swojego domu, mogą się zapisywać na furcie klasztornej. Przekazanie ikon od rodziny do rodziny odbywa się codziennie podczas Mszy św. o godz. 18.30.

o. Sylwester Cabała CSsR

Zdjęcia za: Fotografia Felici (1-2)
Archiwum (3-8)

Za: www.redemptor.pl.

Wpisy powiązane

Dominikanie komentują przeszukanie lubelskiego klasztoru

Generał Paulinów na Pasterce: narodzony Bóg-Człowiek przypomina o pięknie i godności naszego człowieczeństwa

REKOLEKCJE: ODCINEK 5 „Jak zadbać o dziś”I ks. Piotr Pawlukiewicz & ks. Jerzy Jastrzębski