Obecny jest generał Zgromadzenia o. Francisco Chagas Santos Silva, brazylijczyk.
Spotkanie na Jasnej Górze odbywa się w ramach zjazdu ojców barnabitów, który jest poświęcony duszpasterskiej działalności Zgromadzenia. Zjazd odbywa się w tych dniach w Centrum Kulturalnym Ojców Barnabitów w Warszawie.
„Przyjechaliśmy do domu Matki Pana Jezusa, aby tutaj zaczerpnąć mądrości, siły na drodze nowej ewangelizacji – wyjaśnia o. Kazimierz Lorek
Jak mówi o. Lorek, barnabici przybyli do jasnogórskiego sanktuarium, by zastanawiać się, jak prowadzić ludzi ku Bogu poprzez ich dzieła, szkoły, parafie i inne ośrodki duszpasterskie.
Pielgrzymi modlili się podczas Mszy św. odprawionej południe w języku włoskim. Eucharystii przewodniczył generał Zgromadzenia o. Francisco Chagasi Santos Silva. O godz. 15.00 w Kaplicy Różańcowej ojcowie barnabici uczestniczyć będą w konferencji. Wykład nt. nowej ewangelizacji widzianej z Jasnej Góry wygłosi metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Głos zabiorą również m.in. ks. prof. Krzysztof Guzowski, kierownik Katedry Personalizmu Chrześcijańskiego KUL oraz o. Jan Pach, paulin.
o. Stanisław Tomoń
BPJG/ es
Barnabici czyli Zgromadzenie Księży świętego Pawła – Ojców Barnabitów, zakon założony przez św. Antoniego Marie Zaccaria w 1530 roku, a zatwierdzony przez papieża Klemensa VII 18 lutego 1533 roku.
W 1535 r. papież Paweł III poddał członków Zakonu pod bezpośrednią jurysdykcję Stolicy Apostolskiej. Pierwsze konstytucje ułożył Antoni Maria Zaccaria, a w 1579 roku kapituła generalna przyjęła nowe konstytucje, zredagowane przy współudziale kardynała Karola Boromeusza, arcybiskupa Mediolanu, które zatwierdził papież Grzegorz XIII w dniu 7 listopada 1579 roku.
Zakon został nazwany zgromadzeniem, a jego członkowie – ojcami barnabitami od kościoła św. Barnaby w Mediolanie, który był pierwszym ośrodkiem ich działalności.
Antoni Maria Zaccaria uważał reformę w Kościele za konieczną. Ogarnięty ideą wskrzeszenia zapału chrześcijańskiego, pragnął przemienić pogrążone w bierności duchowej i zepsute społeczeństwo, które praktycznie zaczęło popadać w pogaństwo. Do apostolstwa gorąco zachęcał przede wszystkim ludzi świeckich. Dobrze przygotowany doświadczeniem nabytym w Cremonie, Antoni Maria Zaccaria zapragnął, aby obok ojców barnabitów i sióstr anielanek działało grono osób pozostających w stanie małżeńskim, nazwane przez niego Trzecim Kolegium.