Pożegnania: o. Paulin Władysław Sotowski OFMConv

25 lutego 2022 r. w godzinach popołudniowych w klasztorze w Niepokalanowie, opatrzony sakramentami świętymi, w wieku 84 lat zmarł o. Paulin Władysław Sotowski. Wykładowca i wieloletni redaktor magazynu franciszkańskiego „Posłaniec św. Antoniego z Padwy”.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Niepokalanowie we wtorek dnia 1 marca 2022 r.:

  • 10.00 – Różaniec za Zmarłego w kaplicy św. Maksymiliana.
  • 11.00 – Msza Święta pogrzebowa w bazylice.

O. Paulin Sotowski urodził się 8 września 1937 r. w Gniewoszowie koło Kozienic. W sierpniu 1950 r. trzynastoletni chłopiec przyjechał do Niepokalanowa, by rozpocząć naukę w Niższym Seminarium Duchownym. Tam pierwszy raz zetknął się z pracą wydawniczą. Uczniowie pomagali składać Rycerza Niepokalanej, który przywożony był w arkuszach z drukarni państwowej. Po dwóch lata spędzonych w Niższym Seminarium, odbył zakonny nowicjat w Łodzi-Łagiewnikach, by znów wrócić do Niepokalanowa, ale szkołę średnią kończył już w Gnieźnie. Studia teologiczne o. Paulin odbył w Krakowie. Tam też, 15 czerwca 1961 r., przyjął święcenia kapłańskie. Następnie studiował biblistykę w Lublinie i w Rzymie. Jak na franciszkanina przystało, prowadził ruchliwe życie: Lublin, Warszawa, Rzym, Kraków, Poznań, znowu Lublin, Łódź i znów – po latach – Niepokalanów, gdzie został gwardianem i dyrektorem wydawnictwa, a więc kolejnym następcą św. Maksymiliana Kolbego.

A jak zaczęła się jego przygoda z „Posłańcem św. Antoniego”? Po zakończeniu pracy w Niepokalanowie w roku 1992, o. Paulin – nie chcąc jeszcze odchodzić na emeryturę – szukał jakiegoś zajęcia. Dowiedziawszy się o propozycji uruchomienia polskiej edycji padewskiego czasopisma, zgłosił swoją kandydaturę i w 1995 r. został pierwszym polskim redaktorem naczelnym „Posłańca św. Antoniego z Padwy”, rozpoczynając przygotowania do wydawania go w Polsce. Redakcja pisma mieściła się w klasztorze w Łodzi-Łagiewnikach, gdzie wówczas przebywał o. Paulin, wykładając Nowy Testament we franciszkańskim seminarium.

W redakcji pracował sam. Pisał, adiustował, był korektorem i fotografem. Jeździł po Polsce w poszukiwaniu materiałów, prowadził rekolekcje antoniańskie. Z początku był również jedynym polskim autorem – pismo zamieszczało też przedruki artykułów z włoskiej edycji. Publikował pod pseudonimami: Barnaba Robak, Jeremiasz Szot – to tylko niektóre z nich. Z czasem zyskał współpracowników – wśród współbraci, wykładowców w seminarium i wśród osób świeckich.

Przygotowane teksty zawoził do Padwy w formie elektronicznej i tam, z włoskim z grafikiem, w ciągu tygodnia przygotowywał czasopismo do druku. W wolnych chwilach szedł do bazyliki. Z brewiarzem i różańcem siadał niedaleko grobu Świętego, modlił się i obserwował pielgrzymów z całego świata, wzruszony ich prostą, szczerą pobożnością. Jak sam wspominał, te wizyty były dla niego czasem zadumy i lekcją pokory.

W 2013 r. zmienił się cały zarząd padewskiego wydawnictwa franciszkanów. Nowi zarządzający zadecydowali, że w Padwie pozostanie włoska edycja czasopisma, a pozostałe redakcje językowe powinny się usamodzielnić. Na spotkaniu w Padwie o. Paulin zgłosił rezygnację, ale w prowincji warszawskiej nie podjęto się kontynuacji jego dzieła. Propozycję przejęcia redakcji przyjęli franciszkanie z prowincji krakowskiej, której patronuje św. Antoni, i w ten sposób w 2015 r. redaktorem naczelnym „Posłańca św. Antoniego z Padwy” został o. Ryszard Wróbel OFMConv, a po nim o. Andrzej Zając OFMConv, który kieruje magazynem do dziś.

O. Paulin, choć zrezygnował z funkcji redaktora naczelnego pisma, nigdy nie odmawiał pomocy i w każdym numerze można było znaleźć jego interesujące rozważania. Zawsze z radością przyjmował informację o naborze tekstów do nowego numeru. Śmiał się, mówiąc: „jaka to radość, że nadal chcecie publikować dziadka”. Takim go zapamiętamy – zawsze serdeczny i życzliwy. Niech Pan przyjmie go do siebie.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!

Za: www.franciszkanie.pl

Wpisy powiązane

Pożegnania: ks. Tadeusz Kowalczyk CSMA

Pożegnania: br. Henryk Paweł Masny OFMCap

Pożegnania: br. Symforian Antoni Knut OFMCap