Dnia 29 kwietnia br. zmarł we Wrocławiu w wieku 91 lat o. Franciszek Mikołaj Rosiński. W Zakonie Braci Mniejszych przeżył 72 lat, z czego 66 lat w kapłaństwie.
O. Franciszek urodził się 4 grudnia 1932 r. w Raciborzu. W wieku ośmiu lat stracił ojca. W 1939 roku rozpoczął edukację w szkole powszechnej w Raciborzu, aż do nadejścia frontu w 1945 roku. Od najmłodszych lat jego pragnieniem było zostanie kapłanem w Zakonie św. Franciszka, dlatego po wojnie podjął naukę w Collegium Seraphicum w Nysie (Małe Seminarium OO. Franciszkanów), którą kontynuował we Wrocławiu, aż do wstąpienia do Zakonu Braci Mniejszych w roku 1950.
Po odbyciu nowicjatu w Borkach Wielkich i złożeniu pierwszej profesji w dniu 16 czerwca 1951 r., rozpoczął studia w Franciszkańskim Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Profesję uroczystą złożył 1 sierpnia1954 r. w uodzku, a święcenia prezbiteratu przyjął 10 lutego 1957 r. w Katedrze we Wrocławiu z rąk ks. bp. Bolesława Kominka.
W pierwszych latach kapłaństwa pracował w Dusznikach-Zdroju, Głubczycach i Nysie. W tym czasie podjął studia specjalistyczne z filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, zwieńczone pracą magisterską z filozofii przyrody napisaną pod kierunkiem ks. Prof. Kazimierza Kłósaka. W 1975 r. uzyskał doktorat z antropologii na Uniwersytecie Wrocławskim, a w roku 1978 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk przyrodniczych w zakresie antropologii. Wykładał w WSD Braci Mniejszych w Kłodzku i we Wrocławiu oraz WSD Werbistów, w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie był profesorem w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych. Pełnił także funkcję kierownika Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Zamiejscowym Nauk Prawnych i Ekonomicznych KUL Jana Pawła II w Tomaszowie Lubelskim. Był współzałożycielem i redaktorem naczelnym zeszytów naukowych WSD Franciszkanów „Quaestiones Selectae” (1994-2009).
Napisał ponad 300 artykułów i rozpraw, przede wszystkim z zakresu antropologii kulturowej, filozofii człowieka i teologii; był aktywnym uczestnikiem licznych konferencji naukowych. Miał bardzo szerokie zainteresowania badawcze. Z wielkim oddaniem poświęcał się pracy dydaktycznej na różnych uczelniach wykładając około 20 przedmiotów, co potwierdzało, że był człowiekiem o wielkiej erudycji. Często dzielił się swoją szeroką wiedzą w różnych publikacjach prasowych, radiowych i telewizyjnych. Był człowiekiem pogodnym, otwartym i chętnym do nawiązywania nowych kontaktów. W karłowickim kościele często podczas nabożeństw spowiadał w swoim ulubionym konfesjonale pod chórem.
W ostatnich miesiącach coraz bardziej podupadał na zdrowiu. Wyczerpany wieloma schorzeniami, odszedł do Pana w godzinach wieczornych dnia 29 kwietnia 2023 r. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 6 maja o godz. 11:00 w kościele pw. św. Antoniego we Wrocławiu-Karłowicach.