Pożegnania: o. Franciszek Marian Targoński OFMConv

ŚP. Ojciec Franciszek Marian Targoński, profes uroczysty Prowincji Matki Bożej Niepokalanej, jubilat w Zakonie i kapłaństwie, należący de familia do klasztoru św. Bonawentury w Rzymie, zmarł nad ranem dnia 19 czerwca 2023 r. w szpitalu Villa Immacolata w Rzymie w wieku 76 lat, przeżywszy  niemal 59 lat w Zakonie i  50 lat w kapłaństwie.

Franciszek Marian Targoński urodził się dnia 6 września 1946 r. w miejscowości Piętki Żebry w województwie podlaskim, powiat Wysokie Mazowieckie, w rodzinie rolniczej z rodziców Franciszka i Ireny Lipińskiej. Ochrzczony został 1 listopada 1946 r. w kościele parafialnym pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Kuczynie, w diecezji łomżyńskiej.

W siódmym roku życia rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej w Piętkach Żebrach, którą ukończył w roku 1961. Po ukończeniu siódmej klasy skierował podanie o przyjęcie go do Niższego Seminarium Duchownego w Niepokalanowie, tak je motywując: „Uprzejmie proszę o przyjęcie mnie do szkoły, gdyż od młodych lat snuła mi się myśl, by zostać kapłanem i dziś myślę o tym. Będę się starał uczyć, aby moje marzenia się spełniły” (Piętki Żebry, 19.05.1961). Do wymarzonej szkoły w Niepokalanowie został przyjęty w roku 1961. Po dwóch latach nauki w Niższym Seminarium Duchownym uczeń Franciszek Targoński napisał prośbę o przyjęcie go do nowicjatu, potwierdzając tym samym wyrażane uprzednio pragnienie bycia kapłanem. Nie obawiając się trudności w kroczeniu za Jezusem, w swoim podaniu napisał: „Ja też wcale nie boję się tych trudów. Pragnę pomóc Jezusowi w dźwiganiu krzyża przez życie w Zakonie i kapłaństwie w ubóstwie, posłuszeństwie i czystości” (Niepokalanów, 13.06.1963).

Nowicjat pod kierunkiem magistra o. Władysława Ryguły rozpoczął w Gnieźnie dnia 28 sierpnia 1963 r., otrzymując imię zakonne Bartłomiej, którego używał do 4 czerwca 1973 r. Pierwszą profesję zakonną na zakończenie nowicjatu złożył w Gnieźnie 29 sierpnia 1964 r. Od września 1964 r. kontynuował naukę w Niższym Seminarium Duchownym w Niepokalanowie, kończąc ją dnia 18 czerwca 1967 r.

W latach 1967-1969 odbywał studia filozoficzne w Łodzi-Łagiewnikach. Od roku 1969 studiował teologię w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie.

Profesję wieczystą złożył w Krakowie 4 października 1972 r. na ręce Prowincjała o. Albina Dudka. Po ukończeniu studiów teologicznych dnia 29 czerwca 1973 r. w Krakowie przyjął Sakrament Święceń w stopniu prezbiteratu z rak Biskupa Juliana Groblickiego.

W okresie od 18 grudnia 1973 r. do października 1974 r. o. Franciszek Targoński przebywał w klasztorze w Santa Severa pod Rzymem, pomagając w redakcji „Rycerza Niepokalanej’.

Od października 1974 r., zamieszkując jako student w naszym zakonnym Kolegium św. Bonawentury Seraphicum, podjął studia z zakresu teologii moralnej na Papieskiej Akademii Alfonsjańskiej w Wyższym Instytucie Teologii Moralnej w Rzymie, które uwieńczył licencjatem w 1976 r.

Od 8 października 1976 r. na mocy obediencji Ministra Generalnego o. Witalisa Bommarco należał de familia do klasztoru św. Bonawentury – Seraphicum – w Rzymie, prowadząc wykłady z teologii moralnej szczegółowej w Papieskim Wydziale Teologicznym św. Bonawentury i podejmując zarazem studia doktoranckie z teologii moralnej na Papieskiej Akademii Alfonsjańskiej, które uwieńczył doktoratem w roku 1979 na podstawie rozprawy wydanej drukiem Il giornalismo e la sua deontologia nell’insegnamento di Giovanni XXIII, Roma 1979, pp. 135 [Dziennikarstwo i jego deontologia w nauczaniu Jana XXIII].

29 kwietnia 1988 r. o. Franciszek Targoński przez Kongregację Wychowania Katolickiego został mianowany Adiunktem, 28 grudnia 1998 r. Profesorem Nadzwyczajnym a  dnia 13 maja 2006 r. Profesorem Zwyczajnym  Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Bonawentury – Seraphicum  – w Rzymie.

Teologię moralną w Papieskim Wydziale Teologicznym św. Bonawentury w Rzymie o. Franciszek regularnie wykładał do roku 2014, kiedy to stał się Profesorem Emerytem.

O. Franciszek Targoński wydał drukiem następujące pozycje książkowe: (1) Morale biblica e Teologia morale. Alcuni problemi concernanti l’applicabilità della morale biblica alla teologia morale di oggi [Moralność biblijna a teologia moralna. Wybrane problemy dotyczące zastosowania teologii moralnej biblijnej we współczesnej teologii moralnej], Roma 1982, pp. 135; (2) Teologia morale e mentalità scientifica [Teologia moralna a mentalność naukowa], Roma 1985, pp. 311; (3) Fenomenologia della diversità. Omosessualità un fatto e un problema morale [Fenomenologia odmienności. Homoseksualizm – fakt czy problem moralny], Roma 1994, pp. 464; (4) I fondamenti storici e sistematici della morale sociale [Historyczne i systemowe podstawy moralności społecznej], Roma 1995, pp. 335; (5) Storia e rinnovamento della morale religiosa [Odnowa historyczna moralności religijnej], Roma 2000, pp. 696; (6) Etica cristiana della sessualità nel contesto della sensibilità morale del nostro tempo [Chrześcijańska etyka seksualności w kontekście wrażliwości moralnej naszych czasów], Roma 2003, pp. 465; (7) Il messaggio sociale della fede. I fondamenti storici e sistematici della Morale Sociale cattolica [Społeczne przesłanie wiary. Historyczne i społeczne podstawy katolickiej moralności społecznej], Roma 2011, pp. 558.

Spod jego pióra wyszło także 17 artykułów naukowych  oraz 21 popularyzatorskich z dziedziny teologii moralnej.

Stan zdrowia o. Franciszka stopniowo się osłabiał. W piątek przed Niedzielą Palmową bieżącego roku poważnie zasłabł i od tego momentu, otoczony opieką medyczną i troską Braci, przebywał w szpitalu, gdzie zmarł dnia 19 czerwca 2023 r.

Ufając w Miłosierdzie Boże, o którym Ojciec Profesor Franciszek Targoński nauczał pokolenia studentów w Seraphicum, i w przekonaniu, że przed Najświętszym Bogiem nikt z nas nie jest bez winy, zanosimy naszą modlitwę za niego i prosimy, aby mu okazał swą łaskawość i wprowadził go do Nieba.

Msza Święta żałobna za ŚP. O. Franciszka Mariana Targońskiego była sprawowana w kaplicy Papieskiego Wydziału Teologicznego Świętego Bonawentury Seraphicum w Rzymie dnia 21 czerwca 2023 r. o godz. 12.00.

Uroczystości pogrzebowe z pochówkiem odbędą się w Niepokalanowie po sprowadzeniu do Kraju ciała Zmarłego.

o. Zbigniew Kopeć
Sekretarz Prowincji

Wpisy powiązane

Pożegnania: ks. Witold Kostecki SDB

Pożegnania: Ks. Edward Firuta CM

Pożegnania: o. Marek Andrzejewski OFMConv