O. Feliks Poćwiardowski urodził się 12 maja 1931 r. w Laskowicach, w rodzinie Waleriana i Franciszki z domu Żurek. Po ukończeniu w 1945 r. szkoły podstawowej w pobliskim Jeżewie kontynuował naukę w liceum ogólnokształcącym w Chełmnie oraz liceum ekonomiczno-handlowym w Bydgoszczy. Czując powołanie zakonno-misyjne, we wrześniu 1950 r. wstąpił do nowicjatu Zgromadzenia Słowa Bożego w Domu św. Wojciecha w Pieniężnie, po czym rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w tamtejszym Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów. 8 września 1958 r. w kościele seminaryjnym złożył wieczystą profesję zakonną, a 20 grudnia tegoż roku przyjął świecenia diakonatu. Święcenia prezbiteratu otrzymał w Pieniężnie 1 lutego 1959 r. z rąk J. E. ks. bp. Józefa Drzazgi.
Chciał wyjechać do Argentyny. Ponieważ komunistyczne władze nie wydały mu paszportu, przełożeni skierowali go do innych zadań: w latach 1960-1961 był ekonomem w Domu św. Stanisława Kostki w Chludowie, w latach 1961-1962 pracował w Sekretariacie ds. Misji w Domu św. Wojciecha w Pieniężnie, a w latach 1962-1963 był duszpasterzem w Krzywinie Gryfińskim.
W tym czasie jego rodzice podjęli decyzję o przekazaniu swej posiadłości w Laskowicach Zgromadzeniu Słowa Bożego. Gdy po wielu staraniach w 1975 r. nadeszła zgoda władz na założenie tam placówki zakonnej, o. Feliks, jako przełożony lokalnej wspólnoty, w ekspresowym tempie i z niezwykłym zapałem wybudował wielki kompleks zabudowań klasztornych – Dom Misyjny św. Arnolda Janssena.
Zaangażowanie w budowę domu oraz pozostałe obowiązki nie przeszkodziły mu w realizacji jego ogromnej pasji: filmowania i fotografii. W 1977 r. wyjechał do Afryki, aby zebrać materiały do swych pierwszych filmów dokumentalnych o pracy polskich misjonarzy. Od tamtego czasu zrealizował kilkadziesiąt filmów o tematyce misyjnej. Był z kamerą w Ghanie, Togo i na Wybrzeżu Kości Słoniowej (1977), w Indiach (1980), Japonii (1983), Indonezji (1987), Ameryce Południowej (1993) oraz w Chinach, Hongkongu i na Tajwanie (1995). Jego filmy zdobywały liczne nagrody na festiwalach filmowych. Były wielokrotnie emitowane w Telewizji Polskiej. On sam był częstym gościem programów podróżniczych emitowanych przez różne stacje telewizyjne. Zasiadał również w jury Międzynarodowego Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie. Od 1987 r. przez kilkanaście lat był Prowincjalnym Koordynatorem ds. Środków Społecznego Przekazu. Był też członkiem honorowym Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego. W 2000 r. z jego inicjatywy w laskowickim klasztorze powstało Katolickie Liceum Księży Werbistów „Collegium Verbinum”, którego był pierwszym dyrektorem.
W 2019 r. o. Feliks obchodził Diamentowy Jubileusz Kapłaństwa. Przemawiając podczas tej uroczystości powiedział m.in.: „Jestem naprawdę szczęśliwy, że jako zakonnik, misjonarz i kapłan, a jednocześnie budowniczy, filmowiec i podróżnik, mogę przekazywać prawdę Bożą”.
W uznaniu zasług dla dzieła misyjnego Kościoła, 21 października 2021 r., został odznaczony przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji medalem „Benemerenti in Opere Evangelizationis”. Zmarł 8 kwietnia 2022 roku w szpitalu w Świeciu. Jego doczesne szczątki spoczęły w kwaterze werbistowskiej na cmentarzu parafialnym w Laskowicach.
Opracował: o. Janusz Brzozowski SVD