Z żalem informujemy, iż 03.11.2020 r. w godzinach wieczornych zasnął w Panu w 85 roku życia, 67. powołania zakonnego i 46. kapłaństwa, o. Efrem Czesław Bisaga OCist.
O. Efrem urodził się 28 października 1935 roku w Suchej Beskidzkiej. Wstąpił do Zakonu Cystersów w Krakowie Mogile. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1974 roku. Przez parę lat pracował jako kapelan szpitala w Warszawie. Po czym wyjechał do Austrii, gdzie prowadził opiekę duszpasterską nad parafiami w archidiecezji wiedeńskiej.
Po upadku systemu komunistycznego papież Jan Paweł II wezwał zakony i zgromadzenia zakonne, aby w miarę możliwości wróciły na swoje dawne placówki zakonne na terenach wschodnich.
Tak pisał o. Efrem w artykule zamieszczonym w czasopiśmie „Niedziela” nr 15/2004: Z perspektywy lat (pracuję tu od 1994 r.) widzę, że nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, przed jak wielkim zadaniem stajemy, podejmując się głoszenia Słowa Bożego w tak ciężkich warunkach, w strefie czarnobylskiej, skażonej promieniotwórczo. Przydzielono mi dwa rejony duszpasterskie: kalinkowicki i pietrykowski, w których po świątyniach nie zostało ani śladu. Po trzech miesiącach gościnnego pobytu na Kimbarówce (Mozyrz) przeniosłem się do bloku dla czarnobylców w Kalinkowiczach. W mieszkaniu parafianina Mikołaja Malinowskiego została zarejestrowana parafia pw. Trójcy Przenajświętszej. Rozpoczynając tę posługę, odprawiłem 30 Mszy św. za dusze w czyśćcu cierpiące i z różańcem w ręku przystąpiłem do dzieła. Dla wszystkich parafii zakupiliśmy domki, w których sprawowaliśmy służbę Bożą.
W 2006 roku powrócił do Polski, jednak nie na długo. W 2011 roku wyruszył w kolejną wyprawę misyjną na Wschód. Na Ukrainie został mianowany proboszczem w Artemiuszu i Słowiańsku w obwodzie Donieckim. Jak sam wspominał, obok plebanii w Słowiańsku jeździły wozy bojowe separatystów, ale jego osoby nie atakowali.
W 2019 roku na stałe powrócił do Polski i osiadł w klasztorze w Sulejowie. O. Czesław Efrem Bisaga do ostatnich chwil życia był czynnym kapłanem. Sprawował posługę duszpasterską w parafii św. Tomasza Kantuaryjskiego na Podklasztorzu. Był również zaangażowany w odbudowę klasztoru Cystersów.
Za: www.sucha24.pl
Uroczystości pogrzebowe zostały zaplanowane na poniedziałek, 9 listopada. O godz. 20 Msza Święta żałobna (bez ciała). Wtorek, 10 listopada, o godz. 11 Msza Święta pogrzebowa. Zmarłego współbrata pamięci modlitewnej poleca wspólnota zakonna cystersów w Wąchocku. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…