Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: o. Bogumił Władysław Stachowicz OFMConv

Pożegnania: o. Bogumił Władysław Stachowicz OFMConv

Redakcja

W czwartek, 5 stycznia 2023 r. o godz. 22.30 w klasztorze w Kowarach w wieku 91 lat, w 73. roku życia zakonnego i 66. roku kapłaństwa odszedł do Pana o. Bogumił Stachowicz.

O. Bogumił urodził się 9 lipca 1931 r. w Łoszniowie na Kresach, w województwie tarnopolskim, jako syn Jana i Teresy z domu Hucaluk. Na chrzcie świętym otrzymał imię Władysław. Po II Wojnie Światowej wyjechał na Ziemie Odzyskane i zamieszkał we wsi Gołostowice w powiecie strzelińskim. Przerwaną ze względu na warunki wojenne naukę szkolną kontynuował najpierw w Górce Sobockiej, a klasę VIII i IX kończył w Strzelinie.

W 1949 r. zgłosił się do Zakonu Franciszkanów i został skierowany na nowicjat do Łagiewnik k. Łodzi, gdzie formował się pod kierunkiem o. Augusta Rosińskiego. 31 sierpnia 1950 r. złożył swoją pierwszą profesję zakonną, a następnie podjął naukę w Niższym Seminarium Duchownym w Niepokalanowie. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w 1952 r. trafił do Krakowa, gdzie przez kolejne 6 lat, do 1958 r. kontynuował formację zakonną i intelektualną w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów. Tam dał się poznać jako człowiek  „pogodny, szczery, uprzejmy, ochotny do każdego zajęcia, gorliwy, wyrobiony wewnętrznie”. Podkreślano również jego duże nabożeństwo do Matki Bożej. Br. Bogumił na trwałe związał się z Zakonem, składając 10 października 1954 r. w Krakowie profesję wieczystą. 14 lipca 1957 r. został wyświęcony na kapłana przez bpa Stanisława Rosponda.

Po ukończeniu formacji seminaryjnej o. Bogumił został skierowany do Legnicy, gdzie w latach 1958-1961 pracował jako katecheta. Następnie na 10 lat trafił do Horyńca-Zdroju. Tam początkowo również zajmował się katechezą, a w 1965 r. został gwardianem tamtejszego klasztoru i administratorem parafii. Dodatkowo w tym czasie o. Bogumił był archidiecezjalnym referentem duszpasterstwa czasowego i turystycznego. W 1971 r. powrócił do Krakowa, gdzie powierzono mu obowiązki ekonoma klasztoru św. Franciszka. W tym samym roku został powołany na członka Prowincjalnej Komisji ds. Budowalnych i Gospodarczych, w której zasiadał przez kilka kolejnych kadencji. W latach 1974-1977 o. Bogumił był gwardianem i proboszczem w Dąbrowie Górniczej. W kolejnej trzyletniej kadencji (1977-1980) te same urzędy pełnił w klasztorze i parafii w Lubomierzu k. Limanowej. Następnie trafił do Jasła, gdzie przez trzy lata (1980-1983) pracował jako katecheta i wikariusz, po czym kolejne dwa lata (1983-1985) był ekonomem klasztoru w Legnicy. W 1985 r. o. Bogumił został gwardianem i proboszczem w Jaśle. Urzędy te pełni do 1992 r. W latach 1992-2000 był gwardianem klasztoru św. Franciszka w Krakowie,  gdzie z wielkim zaangażowaniem podjął się renowacji zabytkowych murów klasztornych. Za ratowanie zabytków Krakowa otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2000 r. kolejny raz trafił do klasztoru w Legnicy, gdzie ponownie powierzono mu obowiązki ekonoma. Od 2005 r. aż do śmierci przebywał w klasztorze w Kowarach. Do 2016 r. pełnił w kowarskiej wspólnocie urząd wikariusza klasztoru, a przez jakiś czas również wikariusza parafii. W Kowarach również przyszło o. Bogumiłowi świętować w 2017 r. diamentowy jubileusz kapłaństwa. Ostatnie lata jego ziemskiego życia były naznaczone krzyżem choroby i cierpienia.

o. Marian Michasiów
sekretarz prowincji

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda