Pożegnania: Ks. Zbigniew Rembisz SAC

Ks. Zbigniew Włodzimierz Rembisz SAC urodził się 10 grudnia 1959 r. w Częstocho- wie w rodzinie Władysława i Janiny z d. Puzio. Ochrzczony został 25 grudnia tr. w parafii św. Barbary. Miał młodszego brata Krzysztofa. Ojciec jego był kierowcą,

a następnie podjął pracę taksówkarza, zawsze służąc swoją pomocą pallotynom; pro- wadził też domowy warsztat wyrobu medalików – wówczas nielegalny; matka dora- biała jako krawcowa; jak większość mieszkańców Częstochowy rodzina Rembiszów przyjmowała w swoim domu pielgrzymów przybywających do Jasnogórskiego Sank- tuarium. Ukończył liceum ogólnokształcące i po maturze przez rok uczył się w szkole policealnej o profilu technicznym.

Nowicjat pallotyński rozpoczął 1 października 1979 r. w Ząbkowicach Śląskich pod kierunkiem ks. Czesława Parzyszka SAC. Pierwszą konsekrację w Stowarzyszeniu zło- żył w Ołtarzewie 29 września 1981 r. na ręce ks. wiceprowincjała Henryka Kietliń- skiego SAC, a wieczną – 22 września 1985 r. w Wadowicach na Kopcu – na ręce ks. prowincjała Czesława Parzyszka SAC. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Ołta- rzewie w latach 1980-1986. Tam też 10 maja 1986 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk Józefa kard. Glempa, metropolity warszawskiego.

Od sierpnia 1986 r. rozpoczął pracę duszpasterską w pallotyńskim kościele św. Józefa Rzemieślnika w Radomiu. W następnym roku podjął studia specjalistyczne na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Wiedeńskiego i został kapelanem sióstr szarytek w Tullnerbach, które do 1997 r. prowadziły tam dom starców. Studia uwieńczył stopniem naukowym magistra teologii (1991).

Po powrocie do kraju, został we wrześniu 1993 r. skierowany do Częstochowy i w latach 1999-2001 pełnił urząd rektora domu. W 2000 r. rozpoczął budowę nowej świątyni Miłosierdzia Bożego. Był założycielem i od 1996 r. dyrektorem Biura Pielgrzymkowo- Turystycznego „Apostolos” i w związku z tym wiceprzewodniczącym Zespołów ds. Turystyki i Pielgrzymek przy Polskiej Izbie Turystyki oraz założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym kwartalnika „Apostoł Miłosierdzia Bożego” (1994); wspomagał też wydawanie pierwszych numerów tego pisma w językach: czeskim, słowackim i ukraińskim. Był również inicjatorem powstania Katolickiego Liceum Ogólnokształcą- cego Księży Pallotynów Collegium Culmense w Chełmnie.

W latach 2001-2002 ks. Zbigniew przebywał w Wiedniu. We wrześniu 2002 r. przenie- siony został do pallotyńskiego domu w Poznaniu, na stanowisko redaktora w Wydawnictwie Pallottinum. Od 1 stycznia 2006 r. był zastępcą dyrektora Pallottinum, od 8 kwietnia 2008 r. dyrektorem Drukarni i od 1 marca 2009 r. dyrektorem Wydawnictwa.

W strukturach Prowincji Zwiastowania Pańskiego ks. Zbigniew był Sekretarzem ds. Apostolstwa (1993-2001) i koordynatorem ds. Apostolstwa Miłosierdzia Bożego (1996- 2000). W latach 1996-2001 i 2011-23 pełnił urząd radcy prowincjalnego. Był też członkiem Rady Sekretariatu Generalnego ds. Apostolstwa (1996), Komisji ds. Ekonomicznych (2005) w Prowincji, a także Rady Naukowej Międzynarodowego Przeglądu Teo- logicznego „Communio” (2010).

19 września 2023 r. przeszedł operację glejaka mózgu. Dzień przed jej wykonaniem pisał do swoich kolegów kursowych: „Jutro idę na poważną operację. Usunięcie ‘nieproszonego obywatela z głowy’. Rokowania są dobre. Wszystko polecam Opatrzności Bożej, a was proszę o modlitwę. Nie pytam lekarzy o szczegóły, dlatego sam niewiele wiem i nie chcę wiedzieć. Oni wiedzą i leczą, a Pan Bóg czuwa. Porozmawiamy po wszystkim, a teraz: ‘Jezu ufam Tobie!’” Po operacji, na początku października 2023 r., przybył do Hospicjum św. Jana Ewangelisty w Szczecinie. Tam też zmarł nagle 7 grudnia 2023 r. o godz. 3.00. Umierał w pełni świadomie, bo nawet jeszcze 10 min. przed śmiercią rozmawiał z pielęgniarką i nic nie zapowiadało jego rychłej śmierci.

Ks. Zbigniew Rembisz przeżył 64 lata (do pełni brakowało mu pięć dni). Odszedł w 42 roku życia pallotyńskiej konsekracji i w 37 roku kapłaństwa.

Zbyszek urodził się i wychowywał w cieniu Jasnej Góry i pallotyńskiego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, mieszkał bowiem z rodziną przy pobliskiej ulicy Bł. Jolanty i przynależał do naszej parafii Matki Bożej Miłosierdzia (Ostrobramskiej). Charyzmat pallotyński wchłaniał jak powietrze, spotykając się z wyjątkowymi księżmi palloty- nami pracującymi w Dolinie Miłosierdzia: Stanisławem Wierzbicą, Janem Nełkow- skim, Michałem Kordeckim, Wendelinem Rysiem czy Edmundem Boniewiczem. W 70. latach razem z rodzicami pomagał przy budowie nowego kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Miłosierdzia. Atmosfera tego miejsca i ludzie tworzący to środowisko sprawiły, że Zbyszek znalazł się w sferze oddziaływania pallotyńskiej duchowości i doprowadziły do obrania drogi życia zakonnego i kapłańskiego w StowarzyszeniuApostolstwa Katolickiego.

Zgodnie z łacińską maksymą: „Age quod agis, prudenter agas et respice finem”, którą przyswoił sobie w nowicjacie – cokolwiek robił jako sekretarz ds. Apostolstwa, rektor częstochowski czy dyrektor Wydawnictwa Pallottinum, czynił to z rozwagą i roztrop- nością, w wielkim stylu, ale i z pewną wyobraźnią. Był człowiekiem czynu i lubił to, co robił. Obdarzony był wybitnymi zdolnościami organizacyjnymi i nieustannie poszuki- wał coraz nowszych inicjatyw, a przy tym wyróżniał się pracowitością. Nie tylko sam działał i organizował różne akcje, ale umiał innych przyciągać do swej działalności. W kontakcie z innymi starał się być konkretny. Umiał słuchać i rozmawiać z ludźmi. Nie był wyrachowany, miał talent do pozyskiwania pieniędzy na różne akcje apostolskie i potrafił je też wydawać mądrze i hojnie. Miał dobre serce: dbał o współpracowników, wspierał dobre dzieła, inwestował w ludzi, wspomagał potrzebujących.

Był dobrym, prostym, ufnym i pogodnym człowiekiem. Wyróżniał się szczerością w oczach, dobrocią w sercu i życiem z twórczą fantazją. Mimo różnych trudności i cho- roby w ostatnim etapie życia, do końca zachował chłopięcą pogodę ducha i optymizm, właściwy pallotyńskiemu charyzmatowi.

Niech Cię przygarnie Chrystus uwielbiony.
On wezwał Ciebie do królestwa światła.
Niech na spotkanie Ojca domu.
Po Ciebie wyjdzie litościwa Matka.

/Oprac. ks. Stanisław Tylus SAC/


Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Zbigniewa Rembisza SAC odbędą się 12 grudnia br. (wtorek) w Częstochowie.
Msza św. zostanie odprawiona o godz. 11.00 w pallotyńskim kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Po Mszy św. odbędzie się pogrzeb na Cmentarzu Św. Rocha w Częstochowie (ul. Św. Rocha 79) i złożenie ciała w kwaterze pallotyńskiej. Śp. ks. Zbigniewa polecajmy Miłosierdziu Bożemu, prosząc dla Niego o łaskę nieba. Modlitwą wspierajmy również pogrążoną w smutku i żałobie rodzinę.

Wpisy powiązane

Pożegnania: o. Marek Andrzejewski OFMConv

Pożegnania: ks. Wincenty Suwała CR

Pożegnania: Ks. Wacław Bytniewski SChr,