Pożegnania: ks. Tadeusz Juściński MSF

Screenshot

Śp. ks. Tadeusz Juściński MSF urodził się 07.01.1939 roku we wsi Okrzeja, powiat Łuków, na Podlasiu, w województwie Lubelskim, obecnie w Diecezji Siedleckiej. Był synem Stanisława i Józefy z domu Gontarz pracujących na małym, 5 hektarowym, gospodarstwie. Miał młodszą siostrę. Ochrzczony został 10.04.1939. W Okrzeji przeżył czas II wojny światowej. W roku 1946, w wieku 7 lat, przyjął I Komunię świętą, a w roku 1948, w wieku 9 lat został bierzmowany. Od września 1945 roku rozpoczął edukację. Najpierw w szkole w rodzinnej wsi, a od 1953 roku w liceum ogólnokształcącym w Siedlcach. Już od czasu szkoły podstawowej pragnął zostać kapłanem. Bardzo lubił czytać książki, zwłaszcza na tematy religijne. W roku 1956 przerwał naukę ze względu na antyreligijną atmosferę w szkole. Latem 1957 opuścił rodzinne strony, aby podjąć pracę. Przez kilka miesięcy pracował na Śląsku, potem w PKP w Koluszkach, a na koniec w spółdzielni budowlanej w Płochocinie. Ciągle żywe było w nim pragnienie zostania kapłanem. Dlatego w lipcu 1958 roku napisał podanie o umożliwienie mu uzyskania matury, aby mógł zostać przyjęty do nowicjatu Misjonarzy Świętej Rodziny. Podanie zostało rozpatrzone pozytywnie. Wykształcenie licealne dokończył w Łobżenicy mieszkając w klasztorze w Górce Klasztornej. W roku 1960 został przyjęty do nowicjatu. Jednak w tym czasie, jako dwudziestojednolatek, został powołany do obowiązkowej służby wojskowej w jednostce w Toruniu. Pomimo to, konsekwentnie dążąc do kapłaństwa, po odbyciu zasadniczej służby wojskowej w roku 1962 ponownie prosi o przyjęcie do nowicjatu. Został przyjęty i rozpoczął nowicjat w Górce Klasztornej. Zakończył go składając pierwszą profesję zakonną 21.11.1963. Rozpoczął studia seminaryjne w Bąblinie. 08.09.1966 złożył wieczystą profesję zakonną. Od roku 1967, wraz z przeniesieniem seminarium do Kazimierza Biskupiego tam kontynuował swoje studia teologiczne. Święcenia diakonatu otrzymał 13.03.1969, a święcenia kapłańskie w Kazimierzu Biskupim 16.06.1969.

Od sierpnia 1970 roku został skierowany do pracy duszpasterskiej w Gliwicach. Po roku czasu został przeniesiony do Złotowa. W międzyczasie dotknęły go wymagające leczenia szpitalnego problemy laryngologiczne i okulistyczne, które okresowo mocno ograniczyły jego możliwości pracy. W lutym 1973 roku został skierowany do tymczasowej pomocy duszpasterskiej w Orzeszu, a od jesieni tego roku został przeniesiony do domu zakonnego w Szczytnej z przeznaczeniem do pracy rekolekcyjno-misyjnej. Ta praca stała się głównym rysem jego kapłańskiego życia. Od września 1976 otrzymał zadanie pracy rekolekcyjnej z młodzieżą w ramach referatu powołaniowego. W roku 1979 został rektorem domu zakonnego w Szczytnej. Był nim przez trzy kadencje, do roku 1988. W roku 1983 został wicedziekanem dekanatu Polanica Zdrój. Wraz z zakończeniem urzędu rektora w sierpniu 1988 roku został przeniesiony do domu zakonnego w Bąblinie i powrócił do pracy w ekipie rekolekcyjno-misyjnej. W sierpniu 1991 roku został przeniesiony do domu zakonnego w Gliwicach. Do tego domu należał przez 33 lata, aż do śmierci. Do roku 2003 nadal działał jako misjonarz rekolekcjonista. Jego rzetelność w tej pracy i włożony trud budziły uznanie. Znany był z zamiłowania do literatury i poezji. W swoim głoszeniu praktycznie zawsze przytaczał fragmenty poezji czy prozy.

Wraz z przybywaniem lat pogarszało się zdrowie śp. ks. Tadeusza Juścińskiego MSF. Ostatnie lata to zwłaszcza problemy związane z miażdżycą w nogach. Dla zapewnienia mu odpowiedniej opieki 28 października tego roku został przewieziony do domu zakonnego w Górce Klasztornej. Okazało się, że w tym domu zaledwie po paru dniach zmarł 1 listopada, w 86 roku życia.

Dziękujemy Bogu za życie i powołanie ks. Tadeusza Juścińskiego MSF, jego prawie 86 lat życia, w tym 61 lat życia zakonnego i 55 lat życia kapłańskiego. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym!

Pogrzeb śp. ks. Tadeusza Juścińskiego MSF jest zaplanowany na 6 listopada br. w Górce Klasztornej. O godz. 11.30 różaniec, a o godz. 12.00 Msza św.

Wpisy powiązane

Pożegnania: ks. Józef Piekorz SCJ

Pożegnania: o. Franciszek Stopkowicz OFMConv

Pożegnania: ks. Tadeusz Kowalczyk CSMA