Z żalem zawiadamiany, że 29 sierpnia 2022 roku w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym w Łaźniewie mając 89 lata życia, 67 lat profesji zakonnej i 62 lat kapłaństwa zmarł ks. Stanisław Pawlina FDP
Ks. Stanisław Pawlina urodził się 19 marca 1933 r. w Łowiczu, z rodziców Romana i Stefanii z domu Wolska. Ochrzczony w Kolegiacie Łowickiej w 1933 r. Sakrament bierzmowania przyjął w 1946 r. Miał jedną siostrę Janinę. Szkołę podstawową ukończył w Łowiczu. Natomiast szkołę średnią z maturą w Skierniewicach. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie. Ze względu na uniwersytecki zakres studiów miał trudności naukowe dlatego otrzymał roczny urlop, aby uzupełnić braki w nauce. Jednak nie chciał żyć poza Seminarium dlatego w roku 1953 zwrócił się z prośbą o przyjęcie do Zgromadzenia Księży Orionistów. Nowicjat odbył w Izbicy Kujawskiej zakończony pierwszą profesją zakonną w dniu 3 października 1954 r. Śluby wieczyste złożył 15 sierpnia 1958 r., natomiast święcenia kapłańskie przyjął 7 sierpnia 1960 r. w Zduńskiej Woli z rąk Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ślub wierności Papieżowi złożył 29 maja 1985 r. w kaplicy prywatnej Papieża Jana Pawła II. W latach 1961-63 odbył studia z katechetyki na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W tym czasie pełnił posługę kapelana w Instytucie Onkologii. Od 1964 r. był wykładowcą w naszym seminarium duchownym w Zduńskiej Woli. W latach 1962-1982 był kapelanem arcybiskupa Bronisława Dąbrowskiego. W Zgromadzeniu pełnił wiele ważnych funkcji:
- Radca Prowincjalny 1969-1970; 1973-1976.
- Sekretarz prowincjalny poza Radą 1970 -1973.
- Ekonom prowincjalny 1979-1988.
- Dyrektor prowincjalny 1988-1994.
Ponadto uczestniczył w sześciu Kapitułach Prowincjalnych i pięciu Kapitułach Generalnych. W latach 1984-88 pełnił posługę rektora Kościoła Dzieciątka Jezus, a później proboszcza parafii bł. Alojzego Orione. W 1994 r., przełożeni skierowali ks. Stanisława do pracy na Białorusi. Z tej racji Prymas Polski ks. Józef Glemp skierował specjalny list do ks. Stanisława. Napisał w nim między innymi: „Będziesz z równą gorliwością służył wiernym używającym języka polskiego jak też białoruskiego czy jakiegokolwiek innego, który postarasz się poznać stosownie do potrzeby. Będziesz pamiętał, że udałeś się do ludzi wierzących i niewierzących wyposażony w bogactwo mocy Bożej, a cokolwiek Ci oni ze swego mienia użyczą, obrócisz w skromnej części na swoje utrzymanie, reszta zaś pozostanie dobrem Kościoła, któremu będziesz służył”. W Pińsku ks. Stanisław pełnił następujące funkcje zlecone przez kardynała Kazimierza Świątka: proboszcz parafii katedralnej, dziekan, kanclerz Kurii, członek i sekretarz Rady Kapłańskiej i członek Rady katechetycznej. Członek komisji Koordynacyjnej Synodu archidiecezji mińsko mohylewskiej i diecezji pińskiej. Redaktor odpowiedzialny za pismo urzędowe archidiecezji mińsko-mohylewskiej pt: „Mińsko-mohylewski przegląd Archidiecezjalny”. Członek kolegium Konsultorów diecezji pińskiej. Odpowiedzialny za remont budynku Kurii i Seminarium. Koordynator prac Komitetu obchodów 350 rocznicy męczeństwa św. Andrzeja Boboli. Posługę na Białorusi zakończył w 2012 r.
W dowód uznania za pełną poświęcenia służbę na Białorusi Papież Benedykt XVI w 2008 r., uhonorował ks. Stanisława odznaczeniem papieskim „Pro ecclesia et pontifice”.
Po powrocie do Polski zamieszkał w domu zakonnym w Warszawie przy ul. Lindleya 12. Dalej pomagał w duszpasterstwie służąc ludziom w konfesjonale. Z biegiem lat coraz bardziej ujawniała się choroba nowotworowa, którą z cierpliwością znosił. Zmarł przyjąwszy sakrament namaszczenia chorych w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym im. Arcybiskupa Bronisława Dąbrowskiego w Łaźniewie 29 sierpnia 2022 r., mając 89 lat życia, 67 profesji zakonnej i 62 lata kapłaństwa.
Msza Św. pogrzebowa odbędzie się w parafii św. Alojzego Orione w Warszawie 1 września 2022 roku o godz. 11:00 . Następnie śp. ks. Stanisław Pawlina zostanie pochowany w grobowcu zakonnym na cmentarzu w Łaźniewie.
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…
Za: www.orione.pl