Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: ks. Sławomir Murawka SChr

Pożegnania: ks. Sławomir Murawka SChr

Redakcja

Pokładając ufność w Jezusie Chrystusie, który jest zmartwychwstaniem i życiem zawiadamiamy, że w środę 23 października 2024 r. w Phoenix zakończyła się ziemska pielgrzymka śp. ks. Sławomira MURAWKI, chrystusowca, (l. 56), duszpasterza polonijnego w Stanach Zjednoczonych, w latach 2002-2007 redaktora naczelnego naszego periodyku biblijno-liturgicznego „Msza Święta” i dyrektora zakonnego wydawnictwa „Hlondianum”

O szczegółach uroczystości pogrzebowych naszego Współbrata poinformujemy w oddzielnym komunikacie

Zmarłego Współbrata polecajmy miłosierdziu Bożemu.
Requiescat in pace…


Ks. Sławomir Murawka, chrystusowiec, syn Stanisława i Jadwigi z Witkowskich, urodził się 1 października 1968 r. w Trzebiatowie. Pod koniec miesiąca, 27 października 1968 r., został ochrzczony w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Gryficach. Tam również przygotował się do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej oraz w 1982 r. przyjął sakrament bierzmowania. Po ukończeniu gryfickiego liceum pod koniec października 1987 r. zgłosił się Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, a miesiąc później, 28 listopada 1987 r., w Mórkowie k. Leszna rozpoczął kanoniczny nowicjat. Po jego ukończeniu w domu nowicjackim 16 listopada 1988 r. złożył pierwszą profesję zakonną. Studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym zgromadzenia w Poznaniu rozpoczął wraz ze swoimi kolegami kursowymi w październiku 1988 r. i zwieńczył je po sześciu latach uzyskaniem tytułu magistra teologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na podstawie pracy pt. „Problem wolności ludzkiej w warunkach zniewolenia lagrowego w świetle polskiej literatury pamiętnikarskiej dotyczącej okresu II wojny światowej”. W czasie formacji seminaryjnej ponawiał zakonne śluby oraz został wprowadzony w posługi lektoratu i akolitatu. 25 kwietnia 1993 r. w rodzinnych Gryficach złożył profesję dozgonną, a 23 czerwca 1993 r. w Poznaniu przyjął święcenia diakonatu z rąk bpa Zdzisława Fortuniaka, biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej. Rok później, 24 maja 1994 r., w poznańskiej bazylice archikatedralnej bp Zdzisław Fortuniak udzielił mu święceń kapłańskich.

Po święceniach i prymicjach, w czerwcu 1994 r. został skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii pw. Świętego Józefa przy kościele św. Jana Chrzciciela w Stargardzie Szczecińskim. Po trzech latach, w październiku 1997 r., został skierowany na studia na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Po kolejnych dwóch latach, w październiku 1999 r., zamieszkał w Domu Głównym zgromadzenia w Poznaniu i kontynuował studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył je w grudniu 2005 r. obroną doktoratu na podstawie dysertacji pt. „Możliwość etyki normatywnej w obszarze mediów telewizyjnych” pisanej pod kierunkiem ks. prof. Pawła Bortkiewicza SChr.

W listopadzie 2001 r. otrzymał nominację na redaktora miesięcznika biblijno-liturgicznego „Msza Święta”, a w sierpniu 2002 r. – na dyrektora naszego zakonnego wydawnictwa „Hlondianum”. We wrześniu 2005 r. został powołany członkiem Komisji ds. przygotowania Jubileuszu 75-lecia Towarzystwa Chrystusowego, natomiast w kwietniu 2007 r. uczestniczył w VI Kapitule Krajowej zgromadzenia Był autorem bądź redaktorem wielu pomocy duszpasterskich i liturgicznych wydanych przez „Hlondianum” oraz redaktorem okolicznościowego albumu opublikowanego z okazji 75-lecia zgromadzenia.

Jesienią 2007 r. udał się do pracy duszpasterskiej wśród Polonii w Stanach Zjednoczonych i posługiwał w Baltimore, MD, Sterling Heights, MI, Denver, CO, Minneapolis, MN, Pompano Beach, FL,  Las Vegas, NV. Polonijna wspólnota w Lawrenceville, GA na północno-wschodnich przedmieściach Atlanty, gdzie podjął pracę duszpasterską we wrześniu 2023 r., okazała się być ostatnią placówką duszpasterską. W środę 23 października 2024 r. zakończyła się jego ziemska pielgrzymka.

Za: www.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda