„Wyrażam wielką wdzięczność Panu Bogu za powołanie mnie do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, w którym mogłem zrealizować swe powołanie Dziecka Bożego jako brat, oddany Bogu w szczególny sposób poprzez konsekrację. Jestem wdzięczny Maryi Królowej Apostołów za Jej nieustanną opiekę i wstawiennictwo u swego Syna” (z testamentu br. A. Fułka)
Br. Adam Fułek SAC (1939 – 2025), pracownik pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego w Ząbkach
Urodził się 27 sierpnia 1939 r. w Brodnicy. Był synem Józefa, pracownika Narodowego Banku Polskiego i Marty z d. Małkowska. Miał jedną siostrę, zmarłą jeszcze w niemowlęctwie. W dzieciństwie z powodu gangreny stracił prawą rękę. Szkołę podstawową ukończył w 1953 r., a następnie do 1957 r. uczył się w Liceum Ogólnokształcącym. W tym czasie był ministrantem, a następnie opiekunem ministrantów i kościelnym w kościele szkolnym w Brodnicy.
Do Stowarzyszenia wstąpił 23 sierpnia 1957 r. jako kandydat na brata. W październiku tego roku rozpoczął nowicjat w Ołtarzewie pod kierunkiem ks. magistra Stanisława Stypy SAC. Na ręce ks. rektora Józefa Lisiaka SAC złożył w Ołtarzewie zarówno pierwszą konsekracją – 7 października 1960 r., jak i wieczną – trzy lata później.
Br. Adam przebywał do 1980 r. w Ołtarzewie, spełniając obowiązki furtiana domu, katechety i podejmując prace administracyjno-duszpasterskie wśród pallotyńskich współpracowników. W 1966 r. rozpoczął studia na Akademii Teologii Katolickiej, na Wydziale Teologii, Sekcji Katechetycznej, które zakończył w 1972 r. uzyskaniem tytułu magistra teologii z zakresu teologii ogólnej. W celu pogłębienia wiedzy teologicznej podjął w 1973 r. zaoczne studia na Prymasowskim Studium Życia Wewnętrznego, a w 1982 r. został skierowany na studia specjalistyczne w Instytucie Teologii Apostolstwa w Ołtarzewie, które zakończył w 1985 r. Epizodycznym wydarzeniem w życiu br. Adama był jego kilkumiesięczny pobyt w Ostrołęce-Wojciechowicach w 1974 r. Pełnił tam funkcję zakrystiana, pracował w kancelarii i wykonywał prace fizyczne.
We wrześniu 1977 r. ksiądz prowincjał Józef Dąbrowski SAC skierował br. Adama do głoszenia rekolekcji w okresie Adwentu i Wielkiego Postu w grupie rekolekcjonistów powołaniowych. Później, w latach 80.-90-tych od Ks. Prymasa Józefa Glempa, a następnie bpa Kazimierza Romaniuka, otrzymywał uprawnienia misji kanonicznej do przepowiadania Słowa Bożego w czasie Mszy św., głoszenia rekolekcji i prowadzenia katechez.
4 lutego 1980 r. został skierowany do wspólnoty w Ząbkach, gdzie podjął pracę w Sekretariacie Misyjnym, w dziale animacji misyjnej. Przeprowadzał katechezy misyjne w różnych parafiach Polski, głosił rekolekcje, prowadził młodzieżowe wieczerniki misyjne oraz grupy powołaniowe. Włączał się w duszpasterstwo współpracowników misyjnych oraz w formację braci i sióstr zakonnych. Przez szereg lat był współorganizatorem Ogólnopolskiej Pielgrzymki Braci Zakonnych na Jasną Górę.
W strukturach Polskiej Prowincji SAC br. Adam pełnił następujące funkcje: Przedstawiciela Braci przy Zarządzie Prowincjalnym, Promotora a następnie Prefekta Duszpasterstwa Powołań w Ząbkach, Kierownika Junioratu Braci Prowincji Chrystusa Króla (w latach 1999-2006), członka Komisji ds. Formacji oraz Zespołu Koordynacyjnego ZAK. W 1992 r. był uczestnikiem XVII Zebrania Generalnego w Rzymie.
Za zgodą Księdza Prowincjała powołany został w maju 1986 r. do gremium Podkomisji Braci przy Konferencji Wyższych Przełożonych. W 1989 r. został przewodniczącym Komisji Braci.
W 1986 r. został włączony do Komitetu organizującego Kongres Sekretarzy ds. Misji (17-24 maja 1987), a w 1991 r. został wybrany przez Ks. Generała do Komisji przygotowującej roboczy dokument odnośnie do roli braci w Stowarzyszeniu. Należał też do Komisji ds. Zebrania Prowincjalnego (1995), Zespołu do Opracowania Statutu Braci, Komisji Pośrednictwa i Arbitrażu przy Zarządzie Prowincjalnym i był radcą domu w Ząbkach.
Opublikował szereg artykułów w czasopismach i pracach zbiorowych. W sierpniu 2019 r. obchodził jubileusz osiemdziesięciu lat życia i z tej okazji, dzięki Pallotyńskiemu Sekretariatowi Misyjnemu, została wydana książka jego autorstwa pt. „Zamyślenia nad życiem” (Apostolicum, Ząbki).
Już w 2000 r. zaczęły się u br. Adama liczne problemy ze stanem zdrowia, które z biegiem kolejnych lat nasilały się. Skłoniło go to w 2006 r. do odejścia z ekipy zadaniowo-apostolskiej Sekretariatu ds. Misji. Pozostał nadal we wspólnocie ząbkowskiej i od tej pory podejmował zajęcia wyznaczane mu przez miejscowego Ks. Rektora. Jego głównym zadaniem była troska o archiwum Sekretariatu.
Z racji zdrowotnych i w trosce o należytą opiekę, 10 marca 2025 r. został przeniesiony w charakterze pensjonariusza do Pallotyńskiego Domu Opieki im. św. Wincentego we Wrzosowie. Stąd dwa razy trafiał do szpitala w Radomiu-Józefowie. Tam też zmarł 27 marca 2025 r. o godz. 11.53. Bezpośrednią przyczyną śmierci była niewydolność krążeniowo-oddechowa. Br. Adam odszedł w 86. roku życia, w 65. roku swej konsekracji zakonnej.
Życie br. Adama było wypełnione pracą, modlitwą i cierpieniem. Żywo interesował się pallotyńskim charyzmatem, sprawami Polskiej Prowincji Stowarzyszenia, a szczególnie misjami, prowadzonymi przez polskich pallotynów. Ofiarnie i z wielkim zaangażowaniem towarzyszył Braciom Juniorystom Prowincji Chrystusa Króla na drodze ich rozwoju i wzrastania w Pallotyńskiej Rodzinie. Kompetencje i wieloletnie doświadczenia w tym zakresie zdobywał również na forum Konferencji Wyższych Przełożonych w Komisji ds. Braci.
Br. Adam dbał o kulturę słowa, uwielbiał książki. Potrafił łatwo budować relacje międzyludzkie i był otwarty na innych. Był też duchowym przewodnikiem dla wielu ludzi, zwłaszcza dla członków swojej Rodziny, z którą utrzymywał bliskie kontakty. Serdeczne relacje łączyły go z siostrami od Aniołów. Swoim życiem i działalnością bardzo się przysłużył apostolstwu i oddał wielkie usługi Kościołowi, misjom i Stowarzyszeniu.
Oprac. ks. Stanisław Tylus SAC