Ogólnopolskie Dni Modlitwy Rycerstwa Niepokalanej zakończyła uroczysta Msza św.
Ogólnopolskie spotkanie pod hasłem “Z Maryją wierzymy w Syna Bożego, jak św. Maksymilian i bł. Karolina Kózkówna”, rozpoczęło się w sobotę popołudniu wprowadzeniem do bazyliki relikwii św. Maksymiliana M. Kolbego i bł. Karoliny Kózkówny. Modlitwy trwały przez całą noc. Mszy św. przewodniczył o. gwardian Mirosław Bartos – asystent narodowy MI.
Pielgrzymi wysłuchali też konferencji o bł. Karolinie. W tym roku przypada setna rocznica Jej męczeńskiej śmierci. Podczas spotkania był też koncert Zespołu Pod Gruszą. Jego nazwa nawiązuje do gruszy w Wał – Rudzie, rosnącej obok domu bł. Karoliny. Pod tym drzewem, błogosławiona uczyła katechizmu swoich rówieśników i dzieci ze wsi. Zespół ma w repertuarze pieśni o życiu i przesłaniu bł. Karoliny.
Dwudniowe spotkanie zakończyła niedzielna Msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. W homilii biskup przypomniał, że św. Maksymilian oddał swoje życie w obronie rodziny, z miłości do Boga i bliźniego, bo poszedł na śmierć za Franciszka Gajowniczka.
“Jakoś mało uwagi zwraca się na to, że dar Maksymiliana został ofiarowany rodzinie Franciszka. Można by rzec, że w prorodzinnej postawie Męczennika z Oświęcimia ujawnia się zadanie dla rycerzy Niepokalanej – uczynić wszystko, aby umocnić rodziny darem macierzyństwa i ojcostwa, ocalić rodziny przed demoralizacją i zniszczeniem” – apelował bp Jeż.
Biskup tarnowski podkreślił, że to zadanie wymaga społecznej odwagi na płaszczyźnie politycznej, by podejmować inicjatywy ustawodawcze w obronie małżeństwa i rodziny, w obronie życia poczętego; by przeciwstawiać się rozwiązłości i pornografii w mediach, by walczyć z alkoholizmem potęgowanym przez nieprzemyślane decyzje samorządów zwiększających ilość koncesji na sprzedaż alkoholu.
“To zadanie wymaga wyrażania głośnego sprzeciwu w kampaniach wyborczych wobec osób, które jawnie deklarują, że tradycyjna rodzina nie ma przyszłości, a jedynym nowoczesnym związkiem osób jest związek partnerski” – mówił kaznodzieja.
Biskup tarnowski ubolewał, że starzejemy się także jako naród również duchowo i moralnie. “W Was cała nadzieja, żeby wprowadzać młodość duchową. Trzeba odnowić nasze rodziny” – apelował bp Jeż, podkreślając, że dziś potrzeba “szaleńców Bożych” takich jak św. Maksymilian.
Bp Jeż wskazywał jak ważna jest dziś codzienna troska o rodziny w ramach lokalnych oddziałów Rycerstwa Niepokalanej. Podkreślił, że rycerskość jest symbolem odwagi, poświęcenia, honoru, życia według określonych zasad i wartości. Wskazywał również, że dziś potrzeba rycerskiej postawy w obronie fundamentalnych wartości.
“Rycerstwo Niepokalanej liczbowo jest maleńką cząstką społeczeństwa, ale może w nim być jak ewangeliczny zaczyn. Jakkolwiek ważna jest troska o własne uświęcenie, to rycerzowi nie wolno na niej poprzestać: musi przekładać się na apostolstwo” – dodał.
Jan Hajduga, prezes Zarządu Rycerstwa Niepokalanej Diecezji Tarnowskiej przypomniał w rozmowie z KAI, że spotkania Rycerstwa odbywają się już od 35 lat. Zapewnił, że członkowie Rycerstwa pamiętają o wydarzeniu z lipca 1941 r. kiedy to św. Maksymilian Maria Kolbe zgłosił się na śmierć głodową w obozie koncentracyjnym. “Spotykamy się w naszym duchowym centrum, by zaczerpnąć inspiracji i na nowo rozpalić rycerskiego ducha” – mówi Hajduga.
Rycerstwo Niepokalanej powstało w 1917 roku z inicjatywy o. Maksymiliana Kolbe, który chciał założyć stowarzyszenie maryjne nastawione na nawracanie grzeszników, szczególnie masonów i dążącym do uświęcenia wszystkich chrześcijan.
Centrum Narodowe Rycerstwa znajduje się w Niepokalanowie. Odbywają się tam ogólnopolskie zjazdy MI i uroczystości jubileuszowe. Dla koordynacji i rozwoju Stowarzyszenia na terenie całego kraju Centrum Narodowe korzysta z pomocy franciszkańskich siedzib prowincjalnych: Centrum MI Polski Północnej (Gdynia), Centrum MI Polski Południowej (Harmęże) oraz ośrodków regionalnych w diecezjach: kieleckiej, tarnowskiej, białostockiej, częstochowskiej i bielsko-żywieckiej.
Rycerstwo Niepokalanej ma cel apostolski – pogłębienie świadomego i odpowiedzialnego życia chrześcijańskiego, nawrócenie i uświęcenie wszystkich pod opieką i za pośrednictwem Niepokalanej.
Za: www.deon.pl.