Eucharystii o godz. 15.30 przewodniczył ks. bp Andrzej Suski, ordynariusz diecezji toruńskiej, a homilię wygłosił ks. bp Józef Zawitkowski, biskup pomocniczy diecezji łowickiej.
Wcześniej o godz. 13.00 wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, a o godz. 14.30 odbył się koncert zespołu „Lumen” wraz z młodzieżą uczestniczącą w warsztatach muzycznych w WSKSiM.
W tym roku uroczystości odbywały się nieco wcześniej niż zazwyczaj – 30 listopada, w święto św. Andrzeja, apostoła.
– Radio rozpoczęło działalność w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w 1991 roku, 8 grudnia. Tym razem świętujemy 30 listopada, w Andrzeja, a więc Andrzejki będziemy spędzać radośnie – mówił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i Dyrektor Radia Maryja.
To dowód pewnej siły Kościoła w Polsce, to jest dzieło, które zawdzięczamy o. Tadeuszowi Rydzykowi i redemptorystom; oni potrafili zgromadzić ludzi wokół siebie i pokazać wartość tej pracy – powiedział ks. abp Józef Michalik. Przewodniczący KEP podkreśla, że 22 lata funkcjonowania Radia Maryja są przykładem na to, że „…nie ma takiej sytuacji, w której nie udałoby się znaleźć rozwiązania, jeżeli ktoś coś bardzo pragnie, kocha, jeśli jest gotów temu dziełu się poświęcić”.
– Temu dziełu ktoś się poświęcił i trzeba było właśnie to poświęcenie zamienić we współpracę, w ofiarność, w siłę do znoszenia trudności. To się udało. Trzeba podziękować Panu Bogu i ludziom. To jest ich niezaprzeczalna rola. Wiemy, że były trudności, ale widzimy, że zostały przezwyciężone. Tak trzeba postępować. To jest przykład pomocy w przezwyciężaniu trudności. Powiem więcej, możemy się domyślać, że te trudności będą dalej, bo gdzie są ludzie, gdzie są dzieła, jest potrzeba ofiary trudu – powiedział ks. abp Józef Michalik.
Ks. abp Józef Michalik zwraca uwagę, że w ciągu tych dwóch dekad przy katolickiej stacji powstały takie dzieła jak TV Trwam, WSKSiM i Nasz Dziennik. Metropolita przemyski podkreśla, że te instytucje cały czas się rozwijają.
– Ten jubileusz to doświadczenie dwudziestu paru lat pracy. Pokazuje, że nasze instytucje – bo są one na stałe złączone z Kościołem – idą do przodu i robią to mądrze. Teraz budujecie sanktuarium Jana Pawła II. To jest zdumiewające – podsumował ks. abp Józef Michalik.
„Radio Maryja to dzieło opatrznościowe. Matka Boża poprzez radio zadbała o formację polskiego narodu zwłaszcza w tych trudnych czasach. Jest to bardzo ważny głos w obronie Kościoła i wartości chrześcijańskich” – powiedział ks. bp Edward Frankowski.
Bp senior diecezji sandomierskiej, zaznacza, że Matka Najświętsza pobłogosławiła powstanie rozgłośni i nadal błogosławi jej rozwojowi. Toruńska stacja jednoczy Polaków i daje siłę do działania – stwierdził.
– 22 lata to dużo czasu, by uformować naród, przygotować na trudniejsze czasy – jakie widzimy w tej chwili. Kościół atakowany jest ze wszystkich stron. To jest sterowane. Wszyscy, którzy słuchają Radia Maryja, sięgają głębi naszej wiary, do jej fundamentalnych podstaw. Tu się spotykamy wszyscy. Radio Maryja tworzy pewną płaszczyznę, na której zewnętrznie i wewnętrznie się jednoczymy, przy tym jeszcze potrafimy znaleźć argumenty do tego, żeby w sposób profetyczny wyprzedzać obecne czasy. Wielka łaska i ogromne podziękowania dla Ojca Dyrektora, dla wszystkich ojców oraz świeckich pracowników i całej rodziny Radia Maryja – dodaje ks. bp Edward Frankowski.
Przez 22 lata Radio Maryja służy Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie – to bardzo ważne i często trudne zadanie – podkreślił ksiądz biskup. Skierował także życzenia dla katolickiej rozgłośni na dalsze lata posługi.
– Życzę, żeby rozgłośnia była zawsze otwarta na natchnienia Ducha Świętego, żeby współpracowała z tymi natchnieniami. Oblubienicą Ducha św. jest Matka Najświętsza. Aby w Radiu Maryja było tak jak mówi Maryja: „Czyńcie wszystko cokolwiek każe wam mój Syn” a więc posłuszeństwo Chrystusowi, również na następny rok, który będzie poświęcony naszemu Panu Jezusowi. Niech Radio Maryja jeszcze bardziej otworzy serca i umysły na przyjęcie Chrystusa, w każdym calu naszego życia – zakończył ks. bp Frankowski.
Rodzina Radia Maryja, która przybyła na uroczystości, miała okazję zobaczyć, m.in. siedzibę rozgłośni oraz kampus akademicki Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Goście przybyli na uroczyste obchody, mogli sprawdzić, jak postępują prace przy budowie świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II będącej wotum wdzięczności za dar osoby i pontyfikatu Papieża Polaka.
– 18-ty miesiąc bardzo poważnej budowy. Pomyślcie o fundamentach: 664 pale, potężne, betonowe ławy. 18 miesięcy i spójrzcie, jak wiele jest już zrobione. Możecie to zobaczyć – zachęcał o. dr Tadeusz Rydzyk.
Na wspólne świętowanie rocznicy do Torunia przyjechali pielgrzymi z różnych stron kraju i świata. Wśród nich m.in. Przemysław Safka, pielgrzym z Gdańska.
– Podróż zawsze zaczynamy modlitwą. Różaniec ofiarujemy w intencjach Radia Maryja, Ojca Świętego i Telewizji Trwam. Towarzyszy nam radość i śpiew. To jest nasza rocznica, nasze radio i z tego się cieszymy – mówił Przemysław Safka.
Prof. Piotr Jaroszyński, wykładowca WSKSiM mówi, że istnienie Radia Maryja to fenomen w skali Polski, ale także i całego świata. Wyjaśnia, że mamy do czynienia z medium, które jest wyjątkowo odpowiedzialne za sprawy społeczne, w ich wymiarze globalnym, religijnym, politycznym i wreszcie osobistym.
– Jest to powód, dla którego różne środowiska, które chciałyby zawłaszczyć tą przestrzeń tak bardzo atakują Radio Maryja i całe międzynarodowe środowisko, które ma poczucie wielkiej misji Radia Maryja. O tej społeczności jeszcze za swego życia mówił błogosławiony Jan Paweł II. Dlatego jest to dla nas wielkie wyzwanie, żeby tego depozytu zaufania i tych nadziei, jakie wiązał Jan Paweł II nie zawieść, żeby w dalszym ciągu tak aktywnie bronić spraw i godności ludzkiej, która jest potwierdzona przez misję społecznego nauczania Kościoła – zaznacza prof. Piotr Jaroszyński.
Radio Maryja cenił i umacniał także Jan Paweł II. To On wyznaczył toruńskiej rozgłośni szczególne zadanie, które pomimo zmieniającej się sytuacji społecznej i ekonomicznej jest konsekwentnie realizowane. „Moi drodzy, zadaniem Radia Maryja jest ewangelizacja, to znaczy rozprzestrzenianie Bożego Orędzia Zbawienia, głoszenie Dobrej Nowiny i dzielenie się nią z każdym człowiekiem dobrej woli” – mówił Jan Paweł II (Watykan, 29 marca 1995). Papież zwracał także uwagę, że „cenny wkład Radia Maryja w dzieło nowej ewangelizacji buduje rodzinę „Bogiem silną”, wychowuje społeczeństwo, a zwłaszcza młode pokolenie do cywilizacji miłości” (Watykan, 23 marca 1994 r).
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r. w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowości. Obecnie fale Radia Maryja przekraczają granice oceanu, co ma ogromne znaczenie dla Polonii. Poprzez Internet i nadawanie satelitarne radio słyszalne jest praktycznie na całym świecie.
RIRM
fot. Agnieszka Dąbrowska