Wykład zatytułowany „Dietrich Bonhoeffer wobec kryzysu wiary i Kościoła” wygłosi 16 lutego w klasztorze dominikanów ewangelicki teolog i duszpasterz więzienny diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. Marcin Orawski.
„Ksiądz Orawski opowie słuchaczom o rozwiązaniach, jakie pastor Bonhroeffer widział dla kryzysu chrześcijaństwa w III Rzeszy. Choć dziś przyczyny problemów Kościołów chrześcijańskich są inne, koncepcje zamordowanego przez nazistów niemieckiego teologa mogą być dla nas inspiracją” – mówi o. Wojciech Czwichocki, opiekun DSW we Wrocławiu.
Jak tłumaczy wrocławski dominikanin, „Bonhoeffer również stykał się z ludźmi głodnymi Boga, którzy twierdzili jednak, że nie odnajdują go w instytucjonalnym Kościele”.
Dietrich Bonhoeffer urodził się 4 lutego 1906 roku we Wrocławiu. Jako wybitny teolog protestancki wykładał w latach 1931-1933 na Uniwersytecie w Berlinie. Po dojściu do władzy Adolfa Hitlera był współtwórcą protestanckiego Kościoła Wyznającego, który nie podporządkował się zarządzeniom nazistów. W 1935 roku założył w Szczecinie seminarium kształcące pastorów dla Kościoła Wyznającego, które po dwóch latach zamknęło gestapo.
W 1939 roku Bonhoeffer wyjechał do Stanów Zjednoczonych, ale mimo rad przyjaciół powrócił wkrótce do Niemiec. Związał się z grupą niemieckich spiskowców, która usiłowała obalić reżim hitlerowski. W 1943 roku został aresztowany, a dwa lata później, na miesiąc przed kapitulacją Trzeciej Rzeszy, stracony za zdradę stanu.
Wykład „Dietrich Bonhoeffer wobec kryzysu wiary i Kościoła” 16 lutego o godz. 17 w Starym Refektarzu klasztoru dominikanów przy pl. Dominikańskim 2.
Nagrań poprzednich spotkań wrocławskiej Dominikańskiej Szkoły Wiary posłuchać można na stronie www.szkolawiary.pl.