Zdjęcie zamieszczone na pierwszej stronie portalu przedstawia JE kard. Józefa Glempa – Prymasa Polski w towarzystwie rektora PMK w Brazylii ks. Benedykta Grzymkowskiego TChr podczas historycznej wizyty w dniu 28 lutego 1984 r. w parafii św. Anny w Carlos Gomes, w stanie Rio Grande do Sul. Proboszczem we wspomnianej parafii był ks. Zdzisław Malczewski SChr – obecny rektor PMK w Brazylii.
W niedzielę 10 listopada br. odbywać się będą w Kurytybie uroczyste obchody jubileuszu 60-lecia Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii z udziałem arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego Józefa Kowalczyka – Prymasa Polski na czele. We wspomnianych obchodach, wśród szczególnie zaproszonych gości, wezmą udział: ks. Ryszard Głowacki TChr – przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej oraz ks. Kazimierz Długosz TChr – przełożony prowincji Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej.
Warto przy okazji poinformować, że w latach 1953-1972 odpowiedzialnymi za rektorat PMK w Brazylii byli księża misjonarze św. Wincentego: ks. Ludwik Bronny, ks. Stanisław Piasecki, ks. Jan Pałka, ks. Jan Pitoń. Decyzją Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego w 1972 r. rektorat został w przekazany chrystusowcom. 26 sierpnia tegoż roku otrzymał nominację na rektora ks. Paweł Piotrowski TChr. Kolejnym rektorem był ks. Benedykt Grzymkowski TChr. Pismem z dnia 26 maja 2009 r. arcybiskup Józef Michalik – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poinformował ks. Zdzisława Malczewskiego TChr, że Krajowa Konferencja Biskupów Brazylii potwierdziła jego nominację KEP na odpowiedzialnego za PMK w Brazylii.
Staraniem obecnego rektora PMK od sierpnia ubiegłego roku odbywa się peregrynacja relikwii błogosławionego Jana Pawła II w ośrodkach polonijnych oraz – ze względu na otrzymywane prośby – w parafiach terytorialnych i wspólnot zakonnych Brazylii. Napływające relacje do rektoratu PMK w Kurytybie świadczą o otrzymanych łaskach za pośrednictwem bł. Jana Pawła II.
Aktualnie redagowane są przez rektora PMK dwa periodyki. Jeden publikowany jest po portugalsku o charakterze naukowym i nosi tytuł „Czasopismo refleksji Brazylia-Polska. Polonicus” (odwiedź dwujęzyczny portal: www.polonicus.com.br ). Nakład tego periodyku wynosi 300 egzemplarzy. Drugie pismo to „Echo Polonii Brazylijskiej” ukazuje się w nakładzie 500 egzemplarzy i jest zarazem jedynym czasopismem ukazującym się w języku polskim w tym kraju.
Ks. Zdzisław Malczewski TChr
Rektor PMK w Brazylii