Odpust w Niepokalanowie, obchodzony 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przyciąga rokrocznie tysiące pielgrzymów.
Pątnicy przybywają do Bazyliki NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask z okolicznych parafii, z Warszawy, z odległych miejscowości Polski, a także z zagranicy, aby w tym dniu modlić się za przyczyną Maryi Niepokalanej i jej rycerza św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Uroczystą sumę odpustową tego dnia koncelebruje wielu zaproszonych kapłanów zakonnych i diecezjalnych, a przewodniczy jej zazwyczaj zaproszony biskup.
Po mszy świętej zgodnie z tradycją następuje błogosławieństwo ziół i kwiatów, które wierni przynoszą do świątyni w dniu, zwanym tradycyjnie świętem „Matki Boskiej Zielnej”.
Po południu, o godz. 15.00, wokół bazyliki mają miejsce „Dróżki Maryjne” – nabożeństwo procesyjne z rozważaniem siedmiu radości NMP.
Odpust w niepokalanowskiej bazylice trwa 2 dni, bowiem 14 sierpnia, w rocznicę męczeńskiej śmierci o. Kolbego odbywają się tutaj uroczystości odpustowe ku czci św. Maksymiliana. Na tę okazję przybywają licznie pielgrzymi zrzeszeni w Rycerstwie Niepokalanej, stowarzyszeniu założonym przez o. Kolbe.
O Rycerstwie Niepokalanej powiedział 15. 10. 1977 w Rzymie ówczesny kard. Karol Wojtyła, obecnie bł. papież Jan Paweł II: „O. Kolbe odkrył tajemnicę Niepokalanej, a odkrył ją nie tylko jako największe piękno wszechświata stworzonego, ale nade wszystko jako siłę, potężną energię, którą chciał przekazać też innym. I w tym właśnie celu założył stowarzyszenie, dając mu nazwę: Rycerstwo Niepokalanej”.
14 sierpnia po południu jest odprawiane w Niepokalanowie nabożeństwo Transitus. Rozpoczyna się ono w celi zakonnej św. Maksymiliana, następnie zakonnicy wraz z pielgrzymami przechodzą procesyjne do bazyliki, by zakończyć je modlitwą przy ołtarzu św. Maksymiliana.
W tym roku przypada 72. rocznica śmierci św. Maksymiliana, który dobrowolnie zgłosił się na śmierć w bunkrze głodowym w zastępstwie Franciszka Gajowniczka, współwięźnia w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.
Rokrocznie w rocznicę heroicznej śmierci swego współbrata franciszkanie udają się do Oświęcimia, gdzie w miejscu śmierci o. Kolbego oddają hołd świętemu męczennikowi.
O. Maksymilian Kolbe został beatyfikowany 17 października 1971 r. jako wyznawca przez papieża Pawła VI, a kanonizowany przez papieża Jana Pawła II 10 października 1982 r. jako męczennik.
Anna Dziemska
Fot. Anna Dziemska (2012 – Niepokalanów, 2011 – Oświęcim)