Ewangelia jest darem, którym trzeba się dzielić – przypomina Benedykt XVI. Światowy Dzień Misyjny to okazja do rachunku sumienia, na ile włączamy się w dzieło ewangelizacji na terenach misyjnych. W Polsce 23 października rozpoczyna się Tydzień Misyjny pod hasłem „Idźcie i głoście”.
Niedziela Misyjna, którą będziemy przeżywać 23 października, to dzień solidarności misyjnej w całym Kościele powszechnym. Katolicy we wszystkich krajach modlą się w tym dniu za misje i wspierają je materialnie. – Jest to wyraz naszej troski o wszystkie misje na całym świecie – podkreśla ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych.
Ojciec Święty Benedykt XVI w tegorocznym Orędziu na Światowy Dzień Misyjny przypomniał, że głoszenie Ewangelii „to najcenniejsza posługa, jaką Kościół może ofiarować ludzkości i każdej poszczególnej osobie”. Podkreśla, że działalność ewangelizacyjna Kościoła w świecie nie może być jednorazowym zrywem ani jedną z wielu rodzajów czynności duszpasterskich. „Dzień Misyjny nie jest odosobnioną chwilą w ciągu roku, ale cenną okazją do refleksji nad tym, czy i jak odpowiadamy na powołanie misyjne” – pisze Benedykt XVI.
Papieskie wezwanie stanowi rodzaj misyjnego rachunku sumienia. Bo jak wskazuje Benedykt XVI, „nie możemy być spokojni, jeśli pomyślimy, że po dwóch tysiącach lat wciąż są narody, które nie znają Chrystusa i nie słyszały jeszcze Jego orędzia zbawienia. Co więcej, powiększa się też rzesza osób, którym wprawdzie była głoszona Ewangelia, ale zapomniały o niej i oddaliły się od niej, nie utożsamiają się już z Kościołem”. Papieskie orędzie nosi tytuł: „Zglobalizowany świat pilnie potrzebuje ewangelizacji”.
Składki zbierane w Światowym Dniu Misji tworzą wspólny Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Zbiórka pieniężna jest przeprowadzana na całym świecie, także w krajach misyjnych. Ze środków tych korzystają wierni, katechiści i księża na misjach, czyli terenach podległych Kongregacji Ewangelizacji Narodów (są to z reguły miejsca pierwszej ewangelizacji).
Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary (PDRW) z Polski w roku 2011 przekazało na pomoc misji 1.168.421,35 USD. Wpłaty z Niedzieli Misyjnej 2010 stanowią 90% tej sumy, pozostała część pochodzi od indywidualnych ofiarodawców. Zebrane w ubiegłym roku w Niedzielę Misyjną pieniądze zostały przekazane na realizację projektów w Republice Demokratycznej Konga (21 projektów), Ugandzie (51 projektów), Rosji (2 projekty), Turkmenistanie (2 projekty), Uzbekistanie (2 projekty) i Azarbejdżanie (5 projektow). Jak wyjaśnia ks. Bogdan Michalski, sekretarz krajowy PDRW i PDPA, Rosja nie jest terenem misyjnym. W formie wyjątkowej jest czasami uwzględniona prośba pochodząca spoza terenów podlegających Kongregacji Ewangelizacji Narodów.
Często Niedziela Misyjna jest utożsamiana z pomocą dla misjonarzy lub wprost pomocą dla polskich misjonarzy lub konkretnego zakonu misyjnego. Tymczasem tego rodzaju pomoc jest organizowana w II Niedzielę Wielkiego Postu. Światowy Dzień Misji jest wyrazem jedności i odpowiedzialności wszystkich katolików za dzieło misyjne Kościoła. Odbiorcami pomocy są konkretne kraje misyjne. Jeśli pracują w nich polscy misjonarze, to też korzystają z tej pomocy.
W niedzielę 23 października Mszy św. w bazylice św. Krzyża w Warszawie o godz. 9.00 (Msza radiowa) będzie przewodniczył i homilię wygłosi bp Jerzy Mazur, nowy przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji.
Światowy Dzień Misji został wprowadzony przez papieża Piusa XI w 1926 r.
(PDM/md © Biuro Prasowe KEP 2011)
Za: www.episkopat.pl