Rekolekcje Bractwa Zakonu Sióstr Anuncjatek organizowane są trzy razy do roku. Grupa osób należących do Bractwa przyjeżdża do Grąblina z całego kraju, aby spotkać się i w klasztornych murach odkrywać nowe, nieznane im dotąd wartości, jakie przekazała w swoim duchowym testamencie św. Joanna de Valoi, założycielka żeńskiej wspólnoty kontemplacyjnej z Francji.
Duchowe ćwiczenia poprowadził ks. Eugeniusz Zarzeczny MIC, wiceprowincjał Zgromadzenia Księży Marianów w Polsce. Tym razem podczas trzydniowych rekolekcji postanowił rozwinąć dwie, spośród dziesięciu, cnót Najświętszej Maryi Panny: cnotę dziewiątą (najmiłosierniejsza) i cnotę dziesiątą (najboleśniejsza): – Wokół każdego klasztoru sióstr anuncjatek gromadzi się grupa osób, które chcą żyć ich charyzmatem i duchowością. To, co zaczerpną u sióstr, chcą przeszczepić w miejsca, gdzie mieszkają. Maryjną duchowość realizują w życiu codziennym na swój sposób – nie jako mnisi i mniszki, ale jako osoby świeckie – powiedział ks. Zarzeczny.
Wśród rekolektantów była pani Anna Dzięgielewska z Konin a. Pierwszy raz do grąblińskiego lasu i tamtejszego kościoła przyjechała kilka lat temu szukać ciszy i spokoju po nagłej śmierci męża. Wówczas poznała siostry anuncjatki: – Bardzo zaskoczyło mnie to, że siostry przyjechały do obcego kraju, do ludzi mówiących innym językiem tylko po to, by się modlić za przybywających do Lichenia i Grąblina pielgrzymów. Wtedy mi opowiedziały o swojej założycielce, św. Joannie, oraz o swojej duchowości, która jest oparta na cnotach ewangelicznych Matki Bożej – wyjaśniła. Pani Anna nie od razu przystąpiła do Bractwa. Dopiero podczas kolejnego spotkania mniszki zaproponowały jej przystąpienie do wspólnoty: – Wtedy poznałam trochę inne oblicze Matki Bożej. Dla nas jest ona Panią i Królową, a w Grąblinie, rozważając cnoty Matki Bożej, zobaczyłam Ją jako taką samą kobietę, jak ja – jako żonę, matkę, córkę – dodała.
Bractwo Zakonu Sióstr Anuncjatek istnieje od 2011 roku, a więc powstało w rok po osiedleniu się sióstr w klasztorze w lesie grąblińskim. Skupia 20 osób. Podobne grupy funkcjonują w innych krajach, gdzie swoje klasztory mają siostry anuncjatki. Więcej o duchowości Sióstr ze Zgromadzenia Najświętszej Maryi Panny można uzyskać odwiedzając stronę www.anuncjatki.pl.
Za: www.marianie.pl.