Licheń: Letnie koncerty muzyki organowej

W Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu, 15 czerwca rozpoczną się codzienne koncerty muzyki organowej. Z instrumentem zbudowanym w bazylice będą się mierzyć się studenci i absolwenci Akademii Muzycznych w Warszawie i Wrocławiu.

Koncerty organowe odbywać się będą trzy razy dziennie, o godz. 11.00, 14.00 i 20.00. Wśród prezentowanych utworów znajdą się m.in. kompozycje Franza Schuberta oraz Jana Sebastiana Bacha, w tym jego „Ave Maria”, bardzo lubiane przez pielgrzymów. Każdy z koncertów będzie trwał około pół godziny.

Budowa licheńskich organów trwała cztery lata. Projektantem instrumentu jest prof. Andrzej Chorosiński – były rektor Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Budowniczym natomiast – firma „Zych” z Wołomina. Instrument składa się z pięciu części. Całe organy mają 157 głosów i składają się z 12 323 piszczałek. Sam główny instrument, znajdujący się nad wejściem do kościoła, waży 50 ton. Tylko na tę centralną część składa się około siedmiu tysięcy piszczałek. Największa z nich mierzy około dziesięć metrów. Piszczałki powstały w Polsce, Portugalii i Holandii. Niektóre z nich odlano z 90-procentowej cyny. Instrument jest największym w kraju i czwartym pod względem wielkości w Europie. Organy licheńskiej bazyliki noszą imię św. Jana Pawła II.

Przed oddaniem do użytku instrument został poddany ocenie specjalistów. W tym celu powołana została komisja złożona z organistów, dyrygentów, organmistrzów i księży muzykologów z Polski, Niemiec i Włoch. Znawcy organowego brzmienia przyznali, że licheński projekt jest brzmieniowo bardzo nowatorski. Wielką niewiadomą było, jak zabrzmi w bardzo trudnej akustycznie bazylice. Komisja przyznała, że mimo kilkunastosekundowego pogłosu instrument brzmi bardzo czytelnie.

Letnie koncerty muzyki organowej w licheńskiej bazylice odbywać będą się codziennie aż do 13 września.

Za: www.lichen.pl.

Wpisy powiązane

W odpowiedzi na publikację „Sekrety liceum u Nazaretanek”

Błogosławieństwo cel zakonnych oraz losowanie patronów klasztorów i braci

6 stycznia to dzień pamięci o polskich misjonarzach