Żyją w posłuszeństwie, bez własności i w czystości

Od 15 lat 2 lutego obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, czyli święto zakonnic, zakonników, pustelnic, pustelników, dziewic, wdów i wdowców konsekrowanych. Ponad 35 tysięcy z miliona to Polki i Polacy, którzy należą do 245 zakonów, zgromadzeń zakonnych i instytutów świeckich.

Episkopat Polski skierował z tej okazji specjalny list. Czytamy w nim m.in., że „życie konsekrowane nie jest dla osób idealnych i bezgrzesznych, ale też nie jest dla samolubnych pięknoduchów i skoncentrowanych na sobie egoistów. Życie konsekrowane jest dla ludzi kruchych, ale odważnych, czyli takich, którzy świadomi własnej niedojrzałości, chcą się dojrzałości uczyć, odważnie dając siebie Panu Bogu i innym”.

Pasterze polskiego Kościoła podziękowali osobom konsekrowanym za wszelkie dobro, jakie – dzięki modlitwie i apostolskiej pracy – dokonują w Kościele.

Biskupi równocześnie prosili zakonnice i zakonników, by nie ulegali pokusie zniechęcenia ani sobą, ani światem, lecz aby całkowicie zawierzyli Temu, który ich powołał.

Z okazji dzisiejszej uroczystości w całej Polsce odbyły się okolicznościowe msze święte dla osób konsekrowanych, którym przewodniczyli biskupi.

W Krakowie – mateczniku życia konsekrowanego (połowa zgromadzeń zakonnych i zakonów ma przynajmniej jeden klasztor w Grodzie Kraka bądź jego okolicach – przyp. red.) bp Jan Szkodoń powiedział, że „osoba konsekrowana jest znakiem sprzeciwu i że jest powołana, aby być światłem Chrystusa na tym świecie”.

„Aby dawać światło, trzeba się spalać” – dodał.

W kazaniu biskup nawiązał do miejsca modlitwy – kościoła św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej, gdzie spoczywają doczesne szczątki osoby konsekrowanej – jezuity Piotra Skargi (Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2012 Rokiem Księdza Piotra Skargi – przyp. red.).

Prosił, aby zwrócić uwagę na jego życie wewnętrzne, jego patriotyzm, jego umiłowanie Kościoła, jego miłosierdzie.

„Ksiądz Piotr Skarga stworzył cztery dzieła miłosierdzia: Arcybractwo Miłosierdzia, Bank Pobożny dla ochrony ludzi przed lichwą, Skrzynkę św. Mikołaja dla panien bez posagu i Bractwo św. Łazarza dla bezdomnych i samotnych. Niech ta postać przemówi do nas. Niech pomoże nam stać się apostołami miłosierdzia” – apelował do osób konsekrowanych.

Na zakończenie życzył zgromadzonym w świątyni, aby odnawiając swoje śluby, kierowali wzrok ku Górze i patrzyli z ufnością w przyszłość.

Dzień Życia Konsekrowanego obchodzony jest w Kościele od roku 1997. Ustanowił go Ojciec Święty Jan Paweł II.

„Cel tego Dnia jest potrójny: po pierwsze – odpowiada on wewnętrznej potrzebie bardziej uroczystego wielbienia Pana i dziękczynienia Mu za wielki dar życia konsekrowanego (…). Po drugie – Dzień Życia Konsekrowanego ma za zadanie przyczynić się do poznania tej formy życia i pogłębiania szacunku dla niego ze strony całego Ludu Bożego (…). Trzeci powód dotyczy bezpośrednio osób konsekrowanych. Są one zaproszone do wspólnego i uroczystego świętowania niezwykłych dzieł, które Pan w nich dokonał, aby w świetle wiary mogły jeszcze pełniej odkryć blask Bożego piękna – promieniującego za sprawą Ducha w sposobie ich życia – oraz aby mogły jeszcze żywiej uświadomić sobie swą niezastąpioną misję w Kościele i w świecie” – pisał wówczas papież.

Osoby konsekrowane nie tylko się modlą i pokutują. Również ofiarnie służą ludziom w kraju i za granicą. Prowadzą m.in.: apteki, domy pomocy społecznej, hospicja, jadłodajnie, noclegownie, domy dziecka, ośrodki wychowawcze dla dzieci i młodzieży, świetlice środowiskowe, ośrodki leczenia uzależnień, przedszkola, szkoły, uczelnie, ośrodki rekolekcyjne, sanktuaria czy misje.

Prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego abp João Braz de Aviz w wywiadzie dla dzisiejszego dziennika „L’Osservatore Romano” osoby konsekrowane nazwał „klejnotem Kościoła”.

jms

Wpisy powiązane

…a zwłaszcza za masonów, Żydów. Czy tak postępuje antysemita?

Wzór prośby do Prezydenta RP

Apel Przewodniczącego KWPZM