Życie ofiarowali dla Boga i dla współbraci…

Pod hasłem ‘Wierność Bogu i powołaniu w życiu zakonnym’, w dniach 14-16 października, trwa na Jasnej Górze doroczna Pielgrzymka Braci Zakonnych.

Na tegoroczne 31. z kolei jasnogórskie spotkanie przybyło ok. 500 braci reprezentujących różne zakony, zgromadzenia oraz Instytuty Życia Konsekrowanego i Stowarzyszenia Życia Apostolskiego w Polsce.

Bracia nie przyjmują święceń kapłańskich, na co dzień pracują m.in. jako nauczyciele, posługują w zakrystiach, w domach zakonnych, opiekują się chorymi i niepełnosprawnymi.

„Pracuję w Krakowie, w bazylice Świętej Trójcy, pełnię funkcję zakrystianina, przewodniczę tegorocznej Pielgrzymce Braci Zakonnych w zastępstwie br. Eugeniusza Kreta, prowincjała braci bonifratrów, który z racji swojej pracy duszpasterskiej nie może być obecny – mówi br. Andrzej Pastuła, dominikanin – W tym roku przychodzimy do Pani Jasnogórskiej z taką nadzieją utożsamienia się w naszej roli brata zakonnego, umocnienia się w swoim powołaniu, dowartościowania się, bo na te czasy obecne powołanie brata jest trudne, ale, jeżeli wstępujesz, to ono jest piękne, bo jest bardzo służebne, a Kościół teraz potrzebuje takiej służebności, potrzebuje takich braci, którzy będą obecni we wspólnocie i przez swoją pracę dają cząstkę modlitwy Kościołowi”.

Jednocześnie w sanktuarium trwa spotkanie wyższych przełożonych odpowiedzialnych za wspólnoty życia konsekrowanego w ramach 131. Zebrania Plenarnego Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. Uczestniczą w nim generałowie, opaci, prowincjałowie, inspektorzy i wizytatorzy męskich zgromadzeń zakonnych – w sumie ok. 70 osób.

„Po raz kolejny spotykamy się jako przełożeni wyżsi odpowiedzialni za wspólnoty życia konsekrowanego w Polsce – wyjaśnia br. Jacek Waligóra, prowincjał Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej, pełniący obecnie funkcję przewodniczącego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce – Te spotkania odbywają się dwa razy w ciągu roku. Celem tych spotkań jest koordynacja naszych działań, naszego zaangażowania, apostolstwa, celem jest też pomoc w animowaniu naszych wspólnot. Jako przełożeni często stajemy wobec wyzwań, które ciągle nas jakoś zaskakują i próbujemy wspólnymi siłami mierzyć się z tymi wyzwaniami, które niesie ze sobą życie, współczesność, chociażby takie wyzwania jak sekularyzacja, relatywizacja wartości, rozpad wartości. Pierwszorzędnym celem tego spotkania jest wybór nowych odpowiedzialnych za Konferencję, wybór nowego przewodniczącego i wybór konsulty czyli ciała, które wspomaga przewodniczącego w wypełnianiu jego posługi”.

Uczestnicy obu spotkań gromadzą się wspólnie na Mszach św. Eucharystii odprawionej we wtorek, 15 października przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Zakonników powitał o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry, który przytoczył słowa Ojca Świętego bł. Jana Pawła II skierowane do Rodziny Rodzin Zakonnych: „Rodziny zakonne to wielki dar Ducha Świętego dla Kościoła Świętego, dla wspólnoty Kościoła, i to wszystko, co z bogactwem swoich charyzmatów, zgodnie z duchem swoich założycieli, konstytucjami wnoszą przez całe wieki istnienia Kościoła”.

„Pozdrawiam kochanych współbraci zakonnych, którzy właśnie przybyli na tę pielgrzymkę, aby uświęcać się u Maryi w tych pięknych dniach października, gdy wspominamy wybór Jana Pawła II, gdy staramy się iść za Jego myślą, podążać za jego wielkim nauczaniem i wielkim sercem, którym też ogarniał wszystkie zakony. Tak wiele razy dawał temu dowody i przypominał nam o tym, jak wielką rolę odgrywamy w życiu Kościoła Świętego, i który powierzał Matce Bożej zakony modląc się, aby pomagała swoim przykładem czystego, świętego, ubogiego posłusznego życia, by była zawsze dla nas przykładem, by zagrzewała nas do gorliwości w dawaniu świadectwa” – podkreślił o. Matecki.

„Mówił do nas Benedykt XVI: ’to nie wy szukaliście tej drogi, ale to Jezus was powołał, to Jezus zaprosił was do głębszego z Nim zjednoczenia. W sakramencie Chrztu Świętego wyrzekliście się szatana i jego dzieł, i otrzymaliście łaski potrzebne do życia chrześcijańskiego i świętości. W chwili profesji zakonnej lub przyrzeczenia łaska wiary pozwoliła pełniej przylgnąć do tajemnicy Serca Jezusowego – przypomniał w homilii abp Wacław Depo – W naszej odpowiedzi wiary winniśmy więc dostrzec piękno, wielkość i trud naszego powołania”.

„Kolejnym zadaniem, które wyznaczył nam Benedykt XVI tutaj, na Jasnej Górze do osób życia konsekrowanego, to było zadanie powracania do pierwotnego entuzjazmu i zachwytu, jaki nam towarzyszył przy wstępowaniu na Górę Rad Ewangelicznych – kontynuował arcybiskup – Pozwólmy więc Maryi, aby prowadziła nas ku głębszej wierze. I to jest sens tutaj naszej obecności i naszej prośby. Pomimo kryzysów, zarówno tych osobistych wewnętrznych, jak i społecznych, abyśmy nie pozwolili się przygnieść codzienności i atakom na Kościół poprzez uwypuklanie naszej ludzkiej słabości, a bez pokazywania prawdziwego obrazu codziennego waszego poświęcenia i trudu codziennego ludziom potrzebującym. Niezależnie jaką misję nam powierzono, uczył nas Benedykt XVI, czy w posłudze klasztornej czy apostolskiej, zachowajmy w sercu prymat życia konsekrowanego. Stanowimy własność Boga za cenę zbawczej Krwi Chrystusa, i to nie tylko już z fundamentu Chrztu, ale i konsekracji zakonnej czy życia kapłańskiego”.

W programie trzydniowego spotkania modlitewnego braci zakonnych zaplanowane są m.in.: Apel Jasnogórski, Msza św., Jutrznia, konferencje, a także koncert w wykonaniu Alicji Majewskiej. Koncert odbył się we wtorek o godz. 18.00 w jasnogórskiej bazylice.

Spotkanie stanowiło także przygotowanie do rozpoczynającej się peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po domach zakonnych. Ikonę ofiarował polskim zakonnikom Prymas kard. Stefan Wyszyński w 1963 roku jako dar na 1000-lecie chrztu Polski. Po raz pierwszy nawiedzała klasztory w latach 1963-66. Obraz w ciągu trzech lat nawiedzi prawie 900 zakonnych wspólnot domowych. W środę, 16 października w bazylice uroczyście zainaugurowana została peregrynacja Obrazu. Inauguracji przewodził biskup drohiczyński Antoni Dydycz, wywodzący się z zakonu kapucynów, który także wygłosił konferencję tematyczną przygotowującą do nawiedzenia.

Bp Antoni Dydycz przewodniczył również Mszy św. celebrowanej w południe przed Cudownym Obrazem Matki Bożej oraz wygłosił homilię. Zebranych powitał o. Łukasz Buzun, podprzeor sanktuarium.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / es, mn

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Wpisy powiązane

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie