Żmudziński SJ: Michał Boym pokazywał piękno tego co inne

Dziś bardzo często boimy się inności, a Michał Boym pokazywał piękno tego co inne – powiedział o. Wojciech Żmudziński SJ. Socjusz przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego był jednym z prelegentów podczas prezentacji inicjatywy „Michał Boym AD 2019 – Polski Marco Polo”, w ramach której wydano właśnie książkę dla dzieci „Jak Michał ze Lwowa do Chin zawędrował” autorstwa Moniki Miazek-Męczyńskiej.

W tym roku przypada 360. rocznica śmierci o. Michała Boyma, polskiego jezuity, misjonarza, dyplomaty i naukowca, który jako pierwszy przekazał Europejczykom naukowy opis starożytnych i współczesnych jemu Chin, czym przyczynił się do rozwoju światowej nauki. Mimo swoich osiągnieć jest to postać praktycznie całkowicie nieznana.

Podczas prezentacji inicjatywy o. Wojciech Żmudziński SJ podkreślił, że Michał Boym jest postacią stale obecną w zgromadzeniu jezuitów posługujących w Chinach, a wartości, które wyznawał są wciąż aktualne.

– Jego elastyczność w pracy,umiejętność zachwycenia się innością… Dziś bardzo często boimy się inności, a Michał Boym pokazywał piękno tego co inne. Z szacunkiem odnosił się do tamtejszej kultury, uczył czym jest właściwa inkulturacja – powiedział.

Duchowny zauważył, że jezuici byli często krytykowani za “zbytnie skupienie się na Chinach”, a jednak ta strategia przyniosła oczekiwane owoce w postaci wiernych oraz licznych misjonarzy posługujących w tamtych terenach.

Podczas konferencji zabrakło autorki książki Moniki Miazek-Męczyńskiej, która przekazała do przeczytania list, w którym zachęcała do zainteresowania się postacią misjonarza. Podkreśliła, że wiele materiałów naukowych czeka jeszcze na odkrycie m.in. jego prace kartograficzne. – To w większości dzieła wyjątkowo nowatorskie – napisała.

Miazek-Męczyńska wspomniała, że Boym był niezwykłym naukowcem, który wyróżniał się swoim podejściem pełnym pasji i entuzjazmu. – Jego życie było pełne przygód. Mam nadzieję, że bohater przypadnie do gustu czytelnikom – dodała.

Głos zabrała również Agnieszka Couderq-Kubas, wiceprezes Fundacji „Michał Boym” na rzecz Wymiany Kulturowej, współinicjatorka „Michał Boym AD 2019 – Polski Marco Polo”, która opowiedziała o swojej fascynacji osobą Boyma.

– Jako Polacy nie znając go i nie honorując jego osiągnięć nie honorujemy siebie. To ogromna strata dla nas jako Polasków i patriotów – przekonywała, dodając, że misjonarz nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach, a każdą publikację podpisywał “Michał Boym POLAK”.

Wiceprezes Fundacji „Michał Boym” podkreśliła, że jest on przykładem osoby silnej moralnie – To świadectwo człowieka, będącego piękną twarzą Kościoła. Twarzą odkrywczą, otwartą na inność, z zainteresowaniem patrzącą na inne kultury. To człowiek, który stał wiernie przy swoich wartościach i przyjaciołach. W naszym interesie jest promowanie go – zachęcała.

Jacek Gniadek SVD, prezes Stowarzyszenia Sinicum im. Michał Boyma SJ, współinicjator „Michał Boym AD 2019 – Polski Marco Polo”, opowiedział o pomocach naukowych związanych z postacią misjonarza np. gotowych planach lekcji o misjonarzu – Na naszej stronie internetowej jest dostępny interdyscyplinarny konspekt dla klasy 6 i wyżej. Do wykorzystania na religii, geografii, historii. W ciągu minuty można go ściągnąć z internetu i promować postać Boyma. Jest miesiąc misyjny, więc nie ma lepszego momentu na premierę książki i promocję tej postaci – zachęcał.

Duchowny podkreślił, że stowarzyszenie, w którym działa ma również gotowy scenariusz filmu o misjonarzu i czeka aż znajdzie się chętny do realizacji tego pomysłu.

* * *

Michał Boym SJ – wybitny XVII-wieczny polski jezuita i misjonarz, naukowiec i dyplomata był pierwszym człowiekiem, który przekazał Europejczykom naukowy opis starożytnych i współczesnych jemu Chin, dając impuls rozwojowi w Europie całej gałęzi wiedzy o Chinach.

Był także współuczestnikiem wielkiego i szerzej nieznanego dzieła misjonarskiego, jakim była pierwsza i ostatnia w dziejach świata konwersja chińskiego dworu cesarskiego na chrześcijaństwo i jego obrona przed pogańskim agresorem.

Pomimo swych zasług i niezwykłej biografii, pozostaje w Polsce nieznany, ze stratą dla samych Polaków, którym w ten sposób, przez niedopatrzenie, odmawia się okazji do słusznej dumy z ogromnych osiągnięć rodaka.

W ramach inicjatywy „Michał Boym AD 2019 – Polski Marco Polo” wydana została książka dla dzieci w wieku 8 do 12 lat pt. „Jak Michał ze Lwowa do Chin zawędrował” autorstwa dr. hab. Moniki Miazek-Męczyńskiej. Publikacja ukazała się pod patronatem MKiDN oraz Komisji ds. Misji Episkopatu Polski.

Pozycja ta ukazała się w druku w liczbie 1000 egzemplarzy przeznaczonych do dystrybucji nieodpłatnej w szkołach. Jest też dostępna w formie elektronicznej na stronie www.michalboym.pl.

Autorka książki jest latynistką, literaturoznawcą i profesorem w Instytucie Filologii Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Barwną szatę graficzną stworzył jezuita, o. Przemysław Wysogląd, autor nagrodzonego Feniksem 2012 komiksu „K.O.S.T.K.A” o św. Stanisławie Kostce. Skład stworzył grafik, pracownik warszawskiej ASP, Grzegorz Kabas.

KAI/ml

Za: www.deon.pl

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle