Nie żyje brat Elizeusz Janikowski, który od ponad 20 lat mieszkał w pustelni na Wzgórzu Cierniak w Kotlinie Kłodzkiej. Odszedł po długiej i ciężkiej chorobie, pod koniec której złożył śluby wieczyste.
Jak informuje portal “Tu Wrocław”, Elizeusz Janikowski był ostatnim polskim mężczyzną, którego Kościół oficjalnie uznawał za pustelnika. Według portalu w Polsce żyje wciąż siedem kobiet, które prowadzą pustelniczy tryb życia.
Brat Elizeusz jest 11 pustelnikiem zamieszkującym na Wzgórzu Cierniak. W 1999 roku, zauroczony tym miejscem, zapragnął kontynuować tradycję zapoczątkowaną tam w połowie XIX wieku. Brat Elizeusz “wcześniej skończył szkołę ogrodniczą i przez krótki czas pracował w zawodzie. Przez kolejne lata mieszkał w klasztorach w Zakopanem, Przemyślu, Krakowie i Częstochowie. Pracował również jako opiekun osób niepełnosprawnych. Zawsze jednak lubił samotne życie. Swoje pustelnicze życie rozpoczął w Wambierzycach, gdzie jednak w jego mniemaniu było zbyt wielu ludzi. Tak po 3 latach trafił na Wzgórze Cierniak” – czytamy na stronie Diecezji świdnickiej.
Kim jest pustelnik?
Pustelnik lub inaczej eremita jest osobą, która z powodów religijnych nie prowadzi życia w społeczeństwie, ale mieszka w przygotowanej przez siebie pustelni, żyje w celibacie i poświęca się ascezie.
“Pierwsi pustelnicy (anachoreci) pojawili się w III wieku na terenach Egiptu i Palestyny. Niektórych pustelników otaczano niezwykłą czcią i odbywano pielgrzymki do ich pustelni. Radzono się ich w najróżniejszych sprawach duchowych. Eremici wywarli wpływ na tworzenie się zakonów o surowej regule takich jak karmelici, kartuzi oraz kameduli” – informuje Wikipedia.
Za: www.deon.pl